Android TV jest mocną konkurencją dla konsol i komputerów PC

  • przez

Dokładnie 4 lata temu wiele serwisów branżowych rozpisywało się nad tym jak Google za pomocą Android TV przejmie rynek konsol do gier. Już wtedy sporo się mówiło o cloud gamingu czyli graniu w chmurze, a przecież doskonale widać, że ten temat jest gorący i bardzo rozwojowy.

Nie obraźcie się tytułem tego artykułu, Android TV na telewizorze długo jeszcze nie będzie tym co podłączona do niego konsola. Długo nie oznacza jednak, że zawsze, bowiem tak samo jak doczekaliśmy się kolejnej generacji konsol, kolejnych generacji podzespołów PC, tak rynek cloud gamingu też wchodzi na kolejny poziom rozwoju i co lepsze, ma się bardzo dobrze.

Granie w chmurze – a po co mi to?

Wiele osób nadal zastanawia się w jaki  sposób granie w chmurze miało by zrewolucjonizować rynek konsol czy w ogóle rynek gier, komputerów, itp. Odpowiedź jest prosta – do tego aby korzystać z chmury do grania, nie jest potrzebny wydajny sprzęt. M.in. z tego powodu już dziś możesz korzystać z cloud gamingu na starszych komputerach lub telefonach i tabletach, uruchamiając swoje ulubione gry, których nigdy nie znalazłbyś np. w markecie Google Play.

To jest tak naprawdę także rozwiązanie, którego nigdy nie doczekał się system Windows Mobile a którego tak bardzo pragnęli gracze – emulacja. No bo zwróćmy uwagę, że na telefonie uruchamiamy w rzeczywistości grę która wcale z naszym urządzeniem nie jest kompatybilna. Taki luksus oferuje własnie cloud gaming, a producenci gier mają własnie okazję dotrzeć do zupełnie nowej grupy klientów – nie posiadających ani komputera, ani konsoli.

O ile więc wystarczy nam telefon, tablet, starszy komputer to Google ma coś ekstra – system Android TV który właśnie gości na milionie telewizorów i przystawek Android Box.

Cloud Gaming nie ma szans. Tak?

GeForce Now, Google Stadia, Steam Link, XCloud, Play Station Now i dziesiątki innych platform cloud gaming jest gotowa na to aby udostępniać rozgrywkę na wielu różnych urządzeniach. Co zostaje? Przygotować odpowiednią aplikację, podłączyć pada lub mysz i klawiaturę, a następnie grać. Bez konsoli, bez komputera PC, po prostu mając tylko sam telewizor lub przystawkę z Android TV.

Powinieneś wiedzieć że w chwili obecnej w sieci działa już ponad 20 różnych serwisów do grania w chmurze – w przeglądarce komputera, na telefonie, tablecie czy nawet telewizorze z Android TV. Zaskoczony? Ja nie. O ile cześć serwisów oferuje mniej znane tytuły lub są to platformy czysto dedykowane dla przeglądarek, to przykładowo

Oczywiście, jeśli wczytacie się w rożne wiadomości branżowe, dowiecie się, że np. Microsoft nie chce udostępniać XCloud na Android TV. Czemu? Z pewnością dlatego, że właśnie premierą ma chociażby ich najnowsza konsola Xbox Series X. Z drugiej strony wątpię, aby Microsoft wstrzymywał się w nieskończoność z tym pomysłem. Posiadanie telewizora z Android TV nie wyklucza posiadania konsoli, tym bardziej że nadal rynek dostępnych tytułów na PC i konsole pozostaje bardzo zróżnicowany.

W co grać na Android TV?

Masz wiele możliwości prowadzenia rozgrywki mając telewizor z Android TV. Zacznijmy od tego, że możesz bez problemu instalować gry dostępne w Google Play dla Android TV. A jest ich naprawdę dużo i wciąż pojawiają się nowe tytuły. Gry te często działają bez konieczności podłączania pada – sterowanie za pomocą pilota. Duża część lepszych i większych tytułów wymaga jednak podłączenia kontrolera, tu możesz skorzystać np. z popularnego pada od Xbox One (wersja Bluetooth) lub popularnego Logitech F710. Jeśli kupujesz nowego pada, zamów go przez Internet. Jeśli nie będzie działał prawidłowo, łatwo oddasz go i wymienisz na inny.

Drugą opcją grania na Android TV jest streaming gier np. z telefonu czy komputera PC, przy czym to nic innego jak udostępnianie ekranu. Fizycznie gra toczy się na PC lub telefonie i tu także podłączony jest kontroler, a telewizor pełni funkcję wyświetlacza. Plus, że można to wszystko zrobić bezprzewodowo. Screen Mirroring działa i w telefonie i w systemie WIndows, więc nie będziesz miał z tym problemu.

Kolejna opcja grania mając telewizor z Android TV to wspomniane już na początku aplikacje obsługujące serwisy cloud gaming. Generalnie do tego typu zabawy będzie już potrzebne posiadanie kontrolera, ale zabawa przybiera inną formę. Bowiem tu nie potrzebujemy mieć konsoli, PC czy telefonu. Wystarczy sam telewizor z Android TV i konto w wybranym serwisie wraz z opłaconym abonamentem.

Wybór serwisów cloug gaming nie jest duży, bo niewiele znajdziesz aplikacji na ten moment w Google Play Android TV. I tak np. pograsz w GeForce Now. Możesz też uruchomić xCloud przy czym zrobisz to pobierając aplikację i instalując ją z poza marketu Google Play. Oferta Microsoft jest na tyle duża, że powinna zadowolić każdego.

Podsumowanie

Android TV jest mocną konkurencją dla konsol i komputerów PC.Nie zastąpi tego co oferują konsole i komputery tak długo, jak cloug gaming czyli granie w chmurze, nie pozwoli na uzyskanie wyników (wydajności i jakości) na poziomie tego co oferuje posiadanie sprzętu do grania w domu. Ale jest ogromnym krokiem naprzód bowiem Android TV to miliony telewizorów  i urządzeń, które już są w naszych domach. Nie za mocne parametry nie czynią jednak z nich bezużytecznych maszyn, chociaż sam cloud gaming ma swoje minimum do tego aby działało to poprawnie.

Jednak Android TV to nie jedyna platforma która może doczekać się znakomitej bazy aplikacji do cloud gamingu, ale na ten moment wydaje się być najbardziej przyszłościowa co kolejny raz pokazuje jak bardzo Google zagarnia dla siebie rynek.

Dodaj komentarz