Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Przeglądarka internetowa Google AndroidTVTen artykuł został przygotowany w październiku 2019 roku. Dedykowany jest użytkownikom telewizorów z systemem Android TV oraz innych urządzeń, typu TVBox także oparych o system Google AndroidTV.

Google Chrome nie jest przeglądarką kompatybilną z AndroidTV, co Google dało jasno do zrozumienia usuwając ją z Google Play Store (sklep Google) dla AndroidTV. Aplikacja nadal jest dostępna w standardowym Google Play, np. dla telefonów, tabletów i innych urządzeń opartych o system Android.

Czemu Google Chrome nie ma w sklepie AndroidTV? Na to pytanie starałem się odpowiedzieć w osobnym artykule. Prawdopodobne i zarazem najbardziej zasadne przyczyny to chęć zablokowania dostępu do zewnętrznych zasobów Internetu, których nie kontroluje Google i Google Play Store (w skrócie: zmniejszenie szansy na dostęp do serwisów VOD nie wspieranych bezpośrednio przez aplikacje Google Play oraz zmniejszenie szansy na instalację oprogramowania z poza Google Play telewizora). Drugim powodem dosyć realnym jest fakt, że Google chce aby ich aplikacje działały fajnie na urządzeniach, na których system działa. A to są urządzenia z ekranami dotykowymi. Telewizor nie ma ekranu dotykowego, więc ograniczamy się do sterowania pilotem. Nie jest to wygodne, więc Google uznało (przypuszczam), że lepiej aby w ogóle Google Chrome nie było, niż jak mamy się męczyć.

Nie powinno takie coś dziwić nikogo, czasami lepiej jest coś usunąć niż usilnie przekonywać innych, że tak powinno to działać. Poza tym nie ukrywajmy, że obsługa Internetu na telewizorze nie jest wcale wygodna. Telewizor z Android TV a więc ze smartTV ma przede wszystkim dostarczać treści multimedialnych i rozrywki, a tą można uzyskać korzystając z dedykowanych do tego aplikacji, np. Netflix, aplikacje VOC, HBO GO, itp.

Czy mogę zainstalować Google Chrome na AndroidTV?

Tak. Możesz to zrobić chociaż nie zrobisz tego bezpośrednio z poziomu Google Play telewizora. Należy najpierw pobrać pliki instalacyjne .APK na dysk komputera (lub telefonu czy tabletu), następnie umieścić je na pendrive/dysku lub w chmurze i przenieść do telewizora. Tu za pomocą File Menagera (menadżera plików) odpalamy instalację z pliku .APK i cieszymy się Google Chrome na AndroidTV.

Jak zainstalować Google Chrome na AndroidTV?

Czy Google Chrome działa na AndroidTV?

No właśnie. Bo skoro napisałem, że Google prawdopodobnie usunął Google Chrome z Google Play bo nie działała ona zbyt fajnie, to czy jak zainstalujesz Google Chrome teraz, to będzie działała? Odpowiedź brzmi: nie będzie lub będzie działała w bardzo ograniczony sposób.

Aktualnie znajdziecie dwie wersje Google Chrome (w zasadzie Google zawsze utrzymuje dwie wersje): właściwą, domyślną, którą może pobrać każdy z Google Play (poza Google Play na AndroidTV) oraz wersję BETA Google Chrome. I tę wersję może pobrać każdy, ale jak to bywa z BETA, coś może nie działać.

No więc jeśli już pobierzecie obie wersje Google Chrome na pendrive i rozpoczniecie instalację na AndroidTV, to okazuje się że:

  • standardowe Google Chrome w ogóle nie reaguje na polecenia z pilota, więc albo kupujecie myszkę, albo używacie aplikacji na telefonie do sterowania telewizorem, która posiada opcję „gładzika” czyli TouchPada. Rozwiązanie durne, niewygodne.
  • wersja BETA Google Chrome działa i nawet można ją obsługiwać pilotem, ale… nie działa jak trzeba. Coś tam klikasz, wyłącza się, to znó przewija w dół a jak próbujesz wrócić to nie wiesz w co klikasz i w efekcie i tak ją wyłączasz. Analogicznie jak przy standardowej wersji Google Chrome, możemy posiłkować się zew. wskaźnikiem/kontrolerem, ale pytanie brzmi po co?

Więc ja osobiście odinstalowałem Google Chrome, a w zamian za to skorzystałem z przeglądarki preinstalowanej dla systemu AndroidTV. I co się okazuje, że takowa istnieje, a przynajmniej jest na moim telewizorze SONY (W755C) który obecnie działa w oparciu o Android 7.0.

Opera Internet Browser to teraz VewD Browser

Dodam jednak pikanterii całej sprawie. Otóż kiedy Android TV pojawił się na telewizorach SONY, to nie Google Chrome było przeglądarką domyślną dla tego systemu. Przeglądarka dla Android TV to Opera. I taką też pozycję można było znaleźć na ekranie HOME AndroidTV. Opera w pewnym momencie zniknęła, wszyscy liczyli na Google Chrome (wtedy jeszcze działało z pilota), a okazuje się, że Opera wróciła, pod nazwą VewD Internet Browser.

Jeszcze w 2016 roku firma Moore Freres & Company kupiła Opera TV i ogłosiła, że zmieniona zostanie marka – Opera TV stanie się Vewd. No i w związku z tym, zmiana też dotknęła przeglądarkę Opera, która skierowana jest na Android TV. Teraz jest ona dostępna pod nazwą Vewd Browser.

I tak jak przez moment przeglądarki nie było, tak jest i ma się dobrze. Warto w ogóle wspomnieć że z tego mechanizmu korzysta nie tylko SONY, a także m.in, Sony, Samsung, TCL czy Hisense.

Oczywiście, trzeba wiedzieć że Vewd Browser nie zastąpi nam w żaden sposób Google Chrome (poza podstawową funkcją jaką pełni sama przeglądarka internetowa). Google Chrome posiadało (na Android TV także) tę ważną funkcję, że synchronizowała się z naszym kontem Google. W praktyce oznaczało to m.in. dostęp do hostorii, haseł, zakładek, ulubionych stron i wszystkiego innego, co jeszcze konto Google wraz z Google Chrome potrafi.

W obecnej jak i poprzedniej domyślnej przeglądarce internetowej Android TV czyli Vewd Browser nie uświadczymy takich bajerów. Nie mniej przeglądarka działa, współpracuje z pilotem, nie jest najwolniejsza (o ile w ogóle coś jest szybkiego na Android TV w telewizorze) i można powiedzieć, że w sumie to po co komu Google Chrome.

Czy można zainstalować Google Chrome na AndroidTV?

Podsumowując powyższe, tak naprawdę ani nie ma potrzeby instalowania Google Chrome (chyba że ktoś nie może rozstać się z kontem Google), ani też nie jest to przyjemne ze względu na liczne problemy z obsługą tej przeglądarki pilotem.

Nie chcę Opery (Vewd) – Jaka przeglądarka zamiast Google Chrome?

Jeśli nie podoba Wam się Opera w nowej odsłonie czyli Vewd Browser, a nie możecie przeboleć straty Google Chrome, to możecie sprawdzić sobie darmową (lub płatną, bo obie są w Google Play Store Android TV dostępne) przeglądarkę Puffin Web Browser. Ta ma na swoim koncie nie 2 a 4 gwiazki go sprawia, że jest to najlepsza alternatywa dla Google Chrome na AndroidTV.

Jaka przeglądarka internetowa AndroidTV?

Wybierajcie: nie działający Google Chrome oraz Google Chrome Beta (chyba, że macie mysz lub korzystacie z obsługi telewizora na telefonie), domyślnie instalowana Opera czyli Vewd Browser (która działa i jest domyślnie dostępna na AndroidTV) lub Puffin Web Browser, który zgarnia wyśmienite recenzje i jest także dostępny w Google Play Store waszego telewizora.

Tags: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz