Czy mogę oglądać VOD na telewizorze z Android TV?

  • przez

Android TV to platforma stworzona do tego aby oglądać VOD bez końca. Android TV ma swój początek w nieudanym projekcie jakim było Google TV. Nieudanym bo projekt został zamknięty, ale stanowił on bazę pod rozwój nowego projektu jakim był właśnie Android TV. Android TV to nic innego jak platforma TV (koncepcja Google TV) wykorzystująca jako bazę system Android (Google) ale jednak zbudowana pod telewizory i przystawki telewizyjne.

Jeśli miałeś okazję korzystać ze starszych wersji Android TV np. 5, 6 czy 7 to wiesz, że ekran HOME nie przeszedł wraz z kolejnymi aktualizacjami żadnych zmian. Skupiano się głównie na naprawianiu istniejących błędów, filtracji aplikacji, obsłudze wejść i wyjść, itp.

Ekran Home w w/w wersjach Android TV to ekran który skupiał się na liście skrótów do zainstalowanych aplikacji. Podzielone one były na trzy sekcje + sekcja rekomendacji. W jednej z sekcji Google lub producent telewizora promowali określone aplikacje, w kolejnej mogłeś podejrzeć już zainstalowane aplikacje i ostatniej podejrzeć listę gier. Na samej górze listy znajdował się pasek rekomendacji w którym to każda z aplikacji polecała określone treści. Pasek ten nie cieszył się popularnością i większość użytkowników robiła wszystko aby usunąć jego zawartość a najlepiej całkiem wyłączyć.

Android TV to raj dla VOD

Jaki był jednak sens tego działania? Żaden. Wraz z kolejnymi aktualizacjami Android TV do wersji 8, 9 oraz 10, Google poszło w zupełnie innym kierunku. Teraz ekran HOME to są przede wszystkim rekomendacje treści, a skróty do aplikacji spadły na drugi plan. No nie do końca, bo nadal można łatwo dostać się do nich, ale po przejściu do HOME większą częścią ekranu będą miniatury polecanych w danym serwisie/aplikacji materiałów VIDEO.

Wydawać by się mogło: masakra! I faktycznie, czytając wiele recenzji spotkałem się z tym, że właściciele telewizorów woleli by mieć pusty ekran. Ale jaki sens byłby wtedy posiadania Android TV w telewizorze. W końcu do czego przede wszystkim telewizor ma nam służyć jeśli nie do… oglądania video. I własnie z tego powodu nie postrzegam obecnego ekranu HOME jako kary, a wręcz przeciwnie, ogromnego pola możliwości na rozwój tego mechanizmu i dostarczanie spersonalizowanych treści każdemu z nas.

Wróćmy jednak do głównego wątku: czy na telewizorze z Android TV można oglądać treści z serwisów VOD? Można, a nawet trzeba, bo w mojej ocenie na tym polega cała zabawa z Android TV aby ułatwić sobie dostęp do VOD i nowych treści – to w końcu telewizor!

VOD na telewizorze z Android TV

Zakładając że masz telewizor z Android TV możesz szybko uzyskać dostęp do dowolnych treści VOD. Oczywiście możesz to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiejszym i najwygodniejszym będzie zainstalować aplikację na Android TV. Tu mamy naprawdę w czym przebierać, począwszy od Netflixa, HBO, VOD, Player, TVP, Chilli, Hulu czy Disney+. Jest w czym przebierać. Idąc tym tropem dla większości z nich (w zasadzie to dla wszystkich) działa też chromecast, który w zasadzie jedyne co zrobi to ułatwi Ci wyświetlanie treści, jeśli wolisz nimi zarządzać z poziomu telefonu, tabletu czy komputera. Ostatnim, najmniej wygodnym ale możliwym sposobem oglądania VOD na telewizorze z Android TV jest oczywiście korzystanie z przeglądarki internetowej i wyświetlanie strony serwisu VOD.

Mało? No to dalej. Znasz KODI? Kto nie zna. KODI to multiplayer, który odtwarza i treści lokalne (dysk, pendrive, itp.) ale oferuje też tysiące oficjalnych i nieoficjalnych dodatków, a te odpowiednio, m.in. dostęp do treści. Jeśli więc uznasz, że jakiejś aplikacji VOD nie ma w sklepie Google Play telewizora, instalujesz player KODI i dodatek, który najpewniej umożliwi logowanie do wybranego serwisu VOD i przeglądanie treści (KODI działa także na XBOX ONE). Bajka prawda?

Telewizja internetowa IPTV

Pamiętaj także, że także w Polsce można korzystać z IPTV.  IPTV  to telewizja na żywo przez Internet. Nie jest to to samo co VOD chociaż mechanizm jest bardzo zbliżony. Warto jednak zwrócić uwagę, że tym razem mówimy o strumieniowym przesyłaniu kanałów a nie samych treści video w postaci filmów i seriali. Telewizja internetowa skupia się w koło połączenia internetowego, co dla wielu operatorów staje się bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wierzę w to, że mnogość rozwiązań VOD oraz IPTV niebawem wpłynie także na technologię produkcji telewizorów, które w końcu utracą wbudowane tunery na rzecz nowych rozwiązań internetowych.

Wspominam o IPTV z prostego powodu, to też jest alternatywa dla dostępu do VOD i telewizji. Jeśli wpiszesz w Google to pojęcie znajdziesz usługodawców telewizji internetowej ale także wiele poradników jak uzyskać dostęp do bezpłatnych kanałów nadawanych w tym systemie. Nie namawiam do piractwa, ale pamiętaj, że korzystając z takich treści (nie polecam) zaleca się używanie VPN.

Dodaj komentarz