Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest TimeWarp Video?Pojęcie TimeWarp zostało wprowadzone przez firmę GoPro wraz z pojawieniem się kamery GoPro Hero7. Kamera ta wprowadziła genialny system stabilizacji HyperSmooth, która przy tej szerokości obiektywu (jest to stabilizacja cyfrowa) pozwoliła na niesamowitej jakości ustabilizowanie obrazu. Wraz z nową kamerą GoPro Hero 8 ten efekt został jeszcze bardziej wzmocniony.

TimeWarp jest rozwinięciem Timelapsa oraz Hyperlapsa. Dokładniej Timelapse Video oraz Hyperlapse Video. TimeWarp wprowadza do Hyperlapse video stabilizację już na etapie nagrywania materiału a nie jego postprodukcji. 

DJI Mavic Mini – potwierdzona specyfikacja

Hyperlapse opiera się na tej samej podstawowej zasadzie co timelapse, ale dodaje ruch na znacznie dłuższych dystansach.  Ten ruch zazwyczaj osiąga się przez zamontowanie aparatu na statywie i ręczne przesunięcie go w niewielkiej odległości między każdym ujęciem na większym obszarze na którym nagrywamy materiał. 

GoPro Hero8 – ewolucja czy rewolucja?

Hyperlapse jest często stabilizowany na etapie postprodukcji aby stworzyć dodatkową płynność obrazu, dokładniej płynność ruchu kamery. Ten element wykorzystała między innymi firma GoPro, wprowadzając opisane w tym artykule pojęcie TimeWarp.

GoPro określa to w ten sposób: TimeWarp to HyperSmooth zastosowany do TimeLapse Video. Umożliwia przechwytywanie superstabilizowanych filmów poklatkowych podczas poruszania się po scenie.

Najważniejsze informacje: TimeWarp jest ustabilizowany (do użycia, gdy aparat się porusza, stabilizacja w przypadku GoPro to HyperSmooth ale w telefonach też to występuje w postaci tradycyjnej stabilizacji), natomiast Timelapse nie jest ustabilizowany (do użycia, gdy aparat jest na statywie, fotografia timelapse statyczna). Stabilizacja w kamerach przycina trochę FOV, więc FOV Timelapse jest nieco szerszy niż FOV TimeWarp. Zobaczysz to w kamerze GoPro, niekoniecznie będzie to widoczne, np. w telefonie. 

TimeWarp jest nieco ograniczony w zakresie prędkości przyspieszenia w porównaniu do Timelapse. W Timelapse nie masz praktycznie ograniczeń w interwale, TimeWarp opiera się jednak na VIDEO a więc i wprowadzono trochę ograniczeń aby nie przeciążyć kamery. 

Timelapse dzieli się na zdjęcie poklatkowe (wiele zdjęć nagranych na karcie SD) i wideo poklatkowe (klatki połączone w 1 wideo nagrane na SD). W przypadku TimeWarp masz tylko opcję VIDEO, a więc otrzymujesz gotowe nagranie.

TimeWarp samemu oblicza sobie wszystko co potrzebujesz aby uzyskać płynne wideo. Należy jednak pamiętać że trzeba dopasować prędkość nagrywania do tego co nagrywamy. 

Jak działa TimeWarp w GoPro?

Kamera analizuje scenę, aby zastosować TimeWarp na podstawie wybranej prędkości. Następnie przetwarza materiał w kamerze i tworzy wideo TimeWarp.

Korzystając z kamery GoPro, możesz zwiększyć prędkość wideo TimeWarp nawet 30 razy, aby skrócić dłuższe aktywności. Domyślne ustawienie kamery to Auto, które automatycznie ustawia prędkość dla ciebie na podstawie analizy scenerii. Możesz także samodzielnie ustawić prędkość. TimeWarp. W tym celu użyj tej tabeli, aby oszacować długość
twoich filmów. Na przykład nagrywanie z 2x prędkością przez 1 minutę da
około 30 sekund wideo TimeWarp. Nagrywanie z prędkością 2x dla
4 minuty dają około 2 minuty wideo TimeWarp.

Prędkość / Czas nagrywania / Długość filmu

  • 2x / 1 minuta / 30 sekund
  • 5x / 1 minuta / 10 sekund
  • 10x / 5 minut / 30 sekund
  • 15x / 5 minut / 20 sekund
  • 30x / 5 minut / 10 sekund

Czasy nagrywania są przybliżone. Długość wideo może się różnić w zależności od ruchu w twoim ujęciu.

Przykłady prędkości jakie SUGERUJE GoPro:

  • 2x – 5x Przejazd malowniczą trasą.
  • 10x Wędrówki i odkrywanie.
  • 15x – 30x Bieganie i jazda na rowerze górskim.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, pozostaw prędkość na ustawieniu Auto, kiedynagrywanie materiału, który może stać się wyboisty.

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz