Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest FTP?

FTP to metoda połączenia się, np. komputera z serwerem, miejscem w sieci Internet do przechowywania plików online. FTP może być typem połączenia z serwerem, protokołem komunikacji a także używany jest w odniesieniu do serwera FTP ,tj. serwera oferującego możliwość umieszczania na nim i udostępniania danych.

FTP to jeden z wielu protokołów komunikacji, podobnie jak SMTP, IMAP, POP3 czy SSH jest używany do komunikacji z serwerem. Protokoły pocztowe IMAP, POP3, SMTP nie tylko służą nawiązywaniu połączenia z serwerem, np.z programu pocztowego, ale także obsługują odbiór i wysyłkę wiadomości e-mail.

Protokół FTP jest starszy nawet od protokołu HTTP, który potrzebny jest nam do obsługi (wyświetlania) stron internetowych. Kiedy internet raczkował, to właśnie protokół FTP umożliwiał początkowo udostępnianie zasobów w sieci. Z czasem zastąpiono go znacznie bardziej zaawansowanym protokołem HTTP który pełni jednak zupełnie inną funkcję. Pozwala na łączenie się użytkownika z określonymi zasobami i ich wyświetlanie za pomocą, np. domen internetowych, itp.

Oczywiście powyższe definicje są mocno uproszczone, ale dla przeciętnego użytkownika internetu wystarczające do zrozumienia obsługi serwera stron WWW.

Połączenie z serwerem FTP następuje dziś za pomocą tzw. klienta FTP, czyli programu który ułatwia komunikację z serwerem właśnie za pomocą w/w protokołu. Najpopularniejszym programem do obsługi FTP jest równie znany Total Commander oraz FileZilla. Darmowe.

Większość dostawców usług internetowych, np. home.pl czy AZ.pl, oferują także wbudowany w Panel Klienta WebFTP. Jest to program do obsługi serwera FTP możliwy do uruchomienia w oknie przeglądarki internetowej. Ma on kilka ograniczeń, ale pozwala na dostęp do zawartości serwera z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy przeglądarka internetowa z dostępem do sieci Internet.