Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest protokół FTP oraz serwer FTP?



FTP to metoda połączenia się, np. komputera z serwerem, miejscem w sieci Internet do przechowywania plików online. FTP może być typem połączenia z serwerem, protokołem komunikacji a także używany jest w odniesieniu do serwera FTP ,tj. serwera oferującego możliwość umieszczania na nim i udostępniania danych.

FTP to jeden z wielu protokołów komunikacji, podobnie jak SMTP, IMAP, POP3 czy SSH jest używany do komunikacji z serwerem. Protokoły pocztowe IMAP, POP3, SMTP nie tylko służą nawiązywaniu połączenia z serwerem, np.z programu pocztowego, ale także obsługują odbiór i wysyłkę wiadomości e-mail.

Przeczytaj także:

Protokół FTP jest starszy nawet od protokołu HTTP, który potrzebny jest nam do obsługi (wyświetlania) stron internetowych. Kiedy internet raczkował, to właśnie protokół FTP umożliwiał początkowo udostępnianie zasobów w sieci. Z czasem zastąpiono go znacznie bardziej zaawansowanym protokołem HTTP który pełni jednak zupełnie inną funkcję. Pozwala na łączenie się użytkownika z określonymi zasobami i ich wyświetlanie za pomocą, np. domen internetowych, itp.

Oczywiście powyższe definicje są mocno uproszczone, ale dla przeciętnego użytkownika internetu wystarczające do zrozumienia obsługi serwera stron WWW.

Co to jest certyfikat SSL?

Połączenie z serwerem FTP następuje dziś za pomocą tzw. klienta FTP, czyli programu który ułatwia komunikację z serwerem właśnie za pomocą w/w protokołu. Najpopularniejszym programem do obsługi FTP jest równie znany Total Commander oraz FileZilla. Darmowe.

Większość dostawców usług internetowych, np. home.pl czy AZ.pl, oferują także wbudowany w Panel Klienta WebFTP. Jest to program do obsługi serwera FTP możliwy do uruchomienia w oknie przeglądarki internetowej. Ma on kilka ograniczeń, ale pozwala na dostęp do zawartości serwera z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy przeglądarka internetowa z dostępem do sieci Internet.

Podsumowanie

Usługa serwera, a dokładnie bardziej popularnego hostingu, posiada wbudowany serwer FTP a więc obsługuje możliwość umieszczania na nim plików stron WWW, dokumentów, itp. Aby zobaczyć zawartość serwera, dodać lub skasować pliki musimy nawiązać połączenie za pomocą protokołu komunikacji FTP (protokół FTP), a to zrobimy najszybciej za pomocą programu do obsługi takich połączeń czyli klient FTP. Klient FTP może być programem instalowanym na komputerze lub aplikacją serwera, dostępną zwykle w przeglądarce internetowej, tj. WebFTP

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz