Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

AndroidTV – telewizor czy przystawka ze SmartTV AndroidTV?W materiale wideo poruszyłem temat różnic pomiędzy Android TV na telewizorze a na przystawce. Nie zamierzam się z tego wycofywać, szczególnie, że każde z rozwiązań ma swoje wady jak i zalety.

Podsumowując krótko, największą zaletą każdego z rozwiązań jest:

  • AndroidTV na telewizorze to jedno urządzenie i obsługa jednym pilotem, system w pełni współgra z urządzeniem i korzysta z jego możliwości technicznych,
  • AndroidTV na przystawce to większa wydajność (lepsze podzespoły pod system, aplikacje i gry), ale także traktowanie przystawki jako zew. źródła obrazu, co za tym idzie nie zawsze wykorzystamy możliwości telewizora i jego podzespołów.

Trzecim rozwiązaniem o którym także wspomniałem, to przystawki z czystym systemem Android (nie mylić z AndroidTV), które teoretycznie dają najwięcej możliwości (Google Play jest niczym nieograniczony). W końcu zwykłego Androida możemy szybko przypodobnić do AndroidTV, instalując mu chociażby odpowiednie nakładki.

Takie rozwiązanie przede wszystkim eliminuje kilka ograniczeń, jak samą obecność AndroidTV, który teoretycznie jest ograniczony aplikacjami dedykowanymi dla tego systemu. Z drugiej strony przystawka nadal jest przystawką, czyli urządzeniem zewnętrznym.

Pamiętajcie także, że na mojej stronie WWW oraz kanale YouTube, wszystkie publikowane materiały dotyczą AndroidTV, a nieliczne będa dotyczyły konkretnego telewizora/urządzenia czy jego akcesoriów (np. zmiana konfiguracji pilota SONY).

Warto pamiętać, że na rynku poza systemem Android i AndroidTV, dostępne są także urządzenia AppleTV oraz Chromecast. O ile AppleTV w mojej ocenie to bezużyteczny gadżet dla osób z nadmiarem gotówki, to Chromecast wydaje się naprawdę wartym uwagi urządzeniem, któremu daleko do telewizyjnego SmartTV ale całkiem niedaleko do sprawienia, aby nasze życie było prostsze.

Ostatnim urządzeniem, którym warto się też zainteresować to „konsola” NVidia Shield, która łączy w sobie zalety konsol do gier, komputera jak i przystawki SmartTV, gdyż cały system opiera się o AndroidTV. Cena takiego urządzenia daleka jest jednak od ideału, chyba, że spojrzymy na to okiem gracza.

Biorąc pod uwagę ceny urządzeń, wybór telewizora z Android TV nie będzie powodował żadnych dodatkowych kosztów, szczególnie że firma Sony, Philips i Sharp w zasadzie oddały kontroli temu systemu wszystkie swoje średnie i topowe modele.

Przystawki z Android TV to wydatek od 100 do 300 zł, w zależności od ilości pamięci ram czy dodatkowych akcesoriów, jak piloty, klawiatury, gamepady. Nie jest to wydatek który nas mocno obciąży, a jeśli nie planujemy zmiany telewizora, może nas naprawdę miło zaskoczyć.

Podobnie jest w przypadku Chromasta, który w mojej ocenie jest czymś pośrednim pomiędzy nie posiadaniem żadnego systemu smart, a posiadaniem kabla łączącego komputer z telewizorem. Koszt niewielki, ale i sama funkcjonalność pozostawia kilka pytań bez odpowiedzi, co nie znaczy, że urządzenie jest złe. Raczej jest dedykowane do osobnej grupy użytkowników.

Urządzeniom nie związanym z AndroidTV, postaram poświęcić osobny wpis. Szczególnie dotyczy to samego Chromeasta, którego funkcjonalność jest w całości przeniesiona do Android TV (przesyłanie obrazu i dźwięku z jednego urządzenia na drugie).

 

Tags: , , , ,

One comment

Dodaj komentarz