Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jakie usługi potrzebuję aby uruchomić stronę internetową?W poniższym poradniki znajdziesz uproszczony proces zakładania strony internetowej. Skoncentrujemy się na tym jakie faktycznie usługi będą potrzebne do tego aby mieć stronę internetową w sieci oraz od początku prawidłowo nią zarządzać. Uruchom stronę internetową, rozwijają ją biegiem czasu, np. uzyskuj wysokie pozycje w Google.

Ważne! W tym poradniku znajdziesz informacje o tym jak uruchomić stronę internetową z własną domeną korzystając z usługi hostingowej, a więc własnej przestrzeni na pliki strony internetowej oraz pocztę e-mail. Możesz też skorzystać z serwisów typu Blogger lub Wix które pozwalają na utworzenie strony internetowej ale w zależności od potrzeb mogą być bardziej lub mniej funkcjonalne lub posiadać pewne ograniczenia, np. w zakresie dodawania systemu reklam lub instalacji wtyczek/rozszerzeń z określonymi funkcjonalnościami.

Podstawowe usługi potrzebne do uruchomienia strony internetowej

Do podstawowych usług pozwalających uruchomić stronę internetową należą:

  • domena internetowa czyli Twój adres w sieci Internet: posłuży on do wyświetlenia strony internetowej oraz utworzenia unikalnych adresów poczty,
  • hosting internetowy czyli przestrzeń na pliki strony internetowej oraz poczty e-mail: to na hostingu umieścić stronę internetową z której domena będzie umożliwiała jej wyświetlanie.

Przeczytaj:

Powyższe usługi są usługami płatnymi. Są niezbędne do tego aby uruchomić stronę internetową i mieć pełną kontrolę nad tym jakiej aplikacji użyjesz do tworzenia witryny. Usługi hostingowe pozwalają na podłączenie wielu domen a tym samym utworzenie wielu skrzynek e-mail oraz stron internetowych. Uruchom stronę internetową używając domeny i hostingu co pozwoli Ci na większą swobodę w rozwoju witryny i realizowaniu kolejnych projektów.

Usługą rozszerzającą jest:

  • certyfikat SSL stanowiący jednocześnie mechanizm szyfrujący przekazywane przez stronę internetową dane, a jednocześnie podnoszący jej prestiż. Niezależnie od tego o czym jest Twoja strona internetowa certyfikat SSL i bezpieczne połączenie https stanowi dla Google dodatkowy wyznacznik w budowaniu widoczności witryny w wyszukiwarce Google.

Przeczytaj:

Certyfikat SSL to certyfikat wydawany dla określonej domeny. Wiele domen oznacza konieczność zakupu wielu certyfikatów SSL. SSL jest nieodłącznym elementem strony internetowej, szczególnie, jeśli posiadasz formularze kontaktowe, systemy rejestracji oraz chcesz uwiarygodnić witrynę w Google.

Stronę internetową najszybciej utworzysz korzystając z popularnego systemu zarządzania treścią, np. WordPress. Większość usług hostingowych pozwala na jego instalację jednym kliknięciem bezpośrednio w panelu sterowania. Jeśli nie jest to możliwe, ważne aby hosting wspierał obsługę baz danych oraz możliwość uruchomienia CMS. Większość systemów CMS (popularnych) jest darmowa, dlatego nie wymaga to ponoszenia dodatkowych kosztów uruchomienia strony.

Nie oznacza to jednak, że tworzenie strony internetowej będzie darmowe na każdym etapie.

Usługi rozszerzające pozwalające uruchomienie strony internetowej

Do usług rozszerzających uruchomienie strony internetowej można zaliczyć każdą usługą, która w jakiś sposób wpłynie na widoczność strony w sieci Internet. Możemy tu wymienić np. usługi tworzenia strony internetowej lub kupowania płatnych dodatków do niej, ale także używanie narzędzi wspierających działanie strony.

Możesz opłacić hosting i domenę oraz certyfikat SSL (usługi płatne) a potem tworzyć stronę samodzielnie w WordPress (darmowy) i korzystać z darmowych dodatków (darmowe wtyczki i szablony WordPress). Ponadto korzystaj z usług wspierających:

  • Google Analytics pozwala na śledzenie ruchu na stronie internetowej, to jedno z podstawowych narzędzi które ma ogromne możliwości poprzez nieskończoną ilośc danych wyświetlanych o stronie internetowej i jej użytkownikach,
  • Google Search Console w dużym uproszczeniu analizuje mapę witryny internetowej a więc aktywność jej poszczególnych stron w sieci oraz dostarcza informacji np. o tym w jaki sposób użytkownicy znaleźli Cię w sieci, jakie słowa kluczowe wpisywali, czy były często wyświetlane oraz czy chętnie w nie klikają.

Google Analytics i Google Search Console to narzędzia bezpłatne od Google. Istnieją także płatne rozwiązania:

  • Semstorm to jedno z ciekawszych (ale nie jedyne) narzędzi do analityki SEO i SEM. Początkowo może odstraszać ilość dostępnych tu danych, ale z czasem zobaczysz, że Semstorm dostarcza bardzo wielu informacji zbliżonych do Google Search Console ale także znacznie wykraczających poza nie. Korzystam z Semstorm aby monitorować swoją pozycję w Google i planować kolejne publikacje podnosząc pozycję dla określonych słów kluczowych, planujac ciekawe tematy wpisów czy poszukując odpowiadających moim potrzebom słów kluczowych.

Semstorm jest narzędziem płatnym i nie jest niezbędny do budowania widoczności w sieci Internet. Z powodzeniem w początkowej fazie rozwoju witryny wystarczy do tego Google Search Console. Semstorm pomoże Ci w pewnym momencie obserwować jak Twoja strona buduje swoją widoczność w sieci, a następnie śledząc rozwój witryny, planować kolejne działania.

Podsumowanie

Do uruchomienia strony internetowej nie potrzebujesz wiele: domena internetowa, hosting stron WWW i poczty, certyfikat SSL oraz pomysł. Google Analytics i Google Search Console pomogą Ci kontrolować i planować kolejne działania na stronie internetowej.

Powyższy poradnik znajduje zastosowanie zarówno przy uruchamianiu strony internetowej, bloga a nawet sklepu internetowego. Przy tym ostatnim warto z pewnością rozważyć dodatkowe usługi jakimi są systemy płatności online, integracja z kurierami czy eksięgowość, która zautomatyzuje proces wystawiania faktur i przekazywania ich klientom.

Uruchom stronę internetową korzystając z własnej domeny i hostingu aby zapewnić jej nieograniczone możliwości rozwoju, a także szybko uruchamiać kolejne projekty.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz