Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak sprawdzić korki i natężenie ruchu na autostradzie?Planujesz podróż i zastanawiasz się na wyborem najlepszej trasy przejazdu? Chcesz ominąć korki na autostradzie lub sprawdzić natężenie ruchu? Obawiasz się, że Twoja podróż wydłuży się przez nieplanowany postój lub kolejkę na bramce, wypadek i inne zdarzenie losowe? Masz wpływ na to wszystko.

Google Maps, podobnie jak Yanosik, oferują funkcję sprawdzania natężenia ruchu. Natężenie ruchu to nie tylko obraz (wizualizacja), która pokaże Ci gdzie aktualnie będziesz stał na trasie. Mechanizm planowania trasy dojazdu w mapach Google działa w oparciu o natężenie ruchu i na tej podstawie obliczany jest zarówno szacunkowy czas przejazdu ale i proponowane są najlepsze trasy.

Inaczej mechanizm zachowa się w mieście, gdzie zwykle sieć połączeń jest znacznie większa, a dojechanie do celu możliwe jest wieloma trasami, a inaczej na autostradzie lub drodze ekspresowej, gdzie korki i wysokie natężenie ruchu może mieć charakter zdarzenia losowego. Dodatkowo ominięcie korków na autostradzie może być utrudnione ze względu na ich budowę, a więc niewielką liczbę zjazdów z autostrady i drogi ekspresowej. Planując trasę przejazdu nie możesz wykluczyć, że ulegnie ona zmianie.

Jak sprawdzić korki i natężenie ruchu na autostradzie?

Niewątpliwą przewagą w temacie korków na autostradzie ma system mierzenia natężenia ruchu. Znajdziecie go w mapach Google, aplikacji Yanosik czy mapach Targeo. Pozwoli Wam to sprawdzić co dzieje się na trasie i wybrać najlepszą z nich.

Z doświadczenia wiem, że w tym temacie prym wiedzie Google Maps, które zawsze udostępnia kilka alternatyw, które następnie towarzyszą nam nawet podczas trwającej już nawigacji. Dzięki temu możemy szybko reagować na zmiany na trasie przejazdu, a jeśli  pojawi się korek, mapy Google jak tylko będzie taka możliwość poinformują Cię o możliwości zmiany trasy i jej ponownym przeliczeniu.

Z wyżej wskazanego artykułu dowiesz się w jaki sposób sprawdzać natężenie ruchu na mapach Google i co oznaczają poszczególne kolory tego ruchu. Omijanie korków na autostradzie oraz kontrola natężenia ruchu na autostradzie jest naprawdę prosta.

Natężenie ruchu i wybór najlepszej drogi przejazdu

Google Maps oraz inne dostępne narzędzia, potrafią dziś bardzo skutecznie reagować na zmieniający się na drogach ruch. W poniższych przykładach wybrałem popularną trasę z Opola do Wrocławia, z charakterystycznym punktem jakim jest bramka PPO przed Bielanami Wrocławskimi, na której to standardem jest już długi czas oczekiwania na przejazd.

Jak z tą sytuacją poradziły sobie mapy Google i aplikacja Yanosik? Sprawdź:

Widok natężenia ruchu dla wybranego odcinka drogi dostępny w aplikacji Google Maps w przeglądarce internetowej i na telefonie.

Proponowana trasa dojazdu Opole – Wrocław  w aplikacji mapy Google. Trasa i czas przejazdu uwzględnia korek lub inne utrudnienia ruchu.

Podczas planowania trasy otrzymasz szczegółowe informacje z czego wynikają obliczenia i propozycja przejazdu:

Poniżej ta sama sytuacja przedstawiona w aplikacji Yanosik:

Oraz widoczna i proponowana trasa przejazdu. Yanosik od razu wybrał najbardziej optymalną drogę korzystając z drogi krajowej. Niestety, Yanosik nie daje alternatyw. Zawsze dobiera najlepszą dla siebie trasę, co nie oznacza, że jest ona zła.

Wiadomości i serwis informacyjny dla kierowców

Korzystanie z map i mechanizmu pokazującego natężenie ruchu jest naprawdę fajne, ale nie zawsze od razu oddaje faktyczną sytuację. Dlatego niezastąpione pozostaje słuchanie radia lub korzystanie z serwisu informacyjnego dla kierowców:

Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. W GDDKiA funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają dane o stanie dróg i przekazują je użytkownikom dróg oraz środkom masowego przekazu. Dodatkowe informacje znajdziecie na dedykowanej stronie: https://www.gddkia.gov.pl/pl/23/punkty-informacji-drogowej

Tags: , , ,

Dodaj komentarz