Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak dodać nowy post i opublikować go na blogu WordPress?Jak zalożyć stronę internetową Wordpress?

Z osobnego artykułu dowiedziałeś się jaka jest zasadnicza różnica między stronami a wpisami WordPress. Strony WordPress przeznaczone są dla treści statycznych, np. informacji które teoretycznie nie starzeją się, nie ulegają zmianie, jak strony informacyjne, formularze, strony kontaktowe, itp.. Posty WordPress to treści dynamiczne, tj. element bloga, powiązane z tagami i kategoriami, z datą i godziną oraz autorem. Posty posłużą nam do publikowania treści, które będą ulegały zmianie w czasie. Niekoniecznie będziesz je aktualizował co po prostu publikował nowe wpisy, np. powiadomienia, newsy, nowości, trendy na rok czy miesiąc.

Początkowo użytkownicy czują się zagubieni nie wiedząc czy lepiej będzie opublikować post czy stronę, ale musisz wiedzieć, że ten podział jest oczywisty. Szczególnie, że WordPress jest platformą z założenia przygotowaną do blogowania. Możesz utworzyć w tym CMS dowolny rodzaj strony, umiejętnie korzystając z obu typów publikacji.

W grudniu 2018 roku WordPress zaktualizował bardzo ważny element WordPress. Wprowadził nowy nowoczesny edytor blokowy – Gutenberg . Jest bardzo funkcjonalny, ale wiele osób woli korzystać z edytora klasycznego. W tym artykule skoncentrujemy się ogólnie na procesie tworzenia nowych postów WordPress, a szczegółowy opis funkcji obu edytorów opiszę osobno.

Wpis czy strona WordPress?

Zanim opublikujesz stronę lub post, jeśli masz wątpliwości która opcja będzie dla Ciebie najlepsza, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Czy publikowane treści dotyczą bieżącej sytuacji czy raczej będą aktualne przez dłuższy czas? Jeśli publikujesz news, który za chwilę będzie mało istotny, zdecydowanie skorzystaj z postów. Jeśli publikujesz stronę z informacją o firmie, danymi kontaktowymi lub opisujesz samego siebie jako autora strony, skorzystaj ze stron WordPress.

Jak dodać nowy post w WordPress?

Dodanie nowego postu do strony WWW lub bloga jest bardzo proste:

 1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress. 
 2. Aby utworzyć nowy post/wpis w WordPress, musisz przejść do Wpisy.
  kategoria wpisy WordPress
 3. Kliknij Wszystkie wpisy aby zobaczyć listę publikacji lub Dodaj nowy aby utworzyć nowy artykuł na blogu.
 4. Możesz dodawać tagi i kategorie z poziomu publikowanego wpisu lub osobno zarządzać nimi z menu po lewej stronie Wpisy > Kategorie i Tagi.
 5. Uzupełnij pole Dodaj tytuł. Zadbaj o to aby w tytule pojawiała się kluczowa fraza czyli zagadnienie o którym będziesz pisał*Dodaj nowy wpis na swoim blogu
 6. Rozpocznij pisanie aby dodać pierwszy blok tekstowy.
 7. Kliknij ikonę + aby zmienić rodzaj bloku czyli treści do uzupełnienia, np. Obrazek, Galeria, Nagłówek, Lista. Dodawanie nowego bloku tekstu i obrazu w WordPress
 8. Po prawej stronie uzupełnij pola Kategoria przypisując post (zalecam) do jednak kategorii (zaufaj mi, do jednej!) oraz wprowadź Tagi, słowa kluczowe opisujące publikację, np. android tv, telewizor, smart tv, lcd. **Dodawanie tagów i kategori do wpisów WordPress
 9. Dobrą praktyką jest zadbać o obrazek wyróżniający, pamiętając o uzupełnieniu Alt i Title czyli Alternatywnego tekstu i tytułu, unikalnymi treściami (SEO!).
 10. Po prawej stronie skorzystaj z ustawień strony. Jeśli nie czujesz się pewny do czego służą poszczególne opcje, po prostu kliknij OpublikujPublikowanie wpisów na stronie WordPress

* tworzenie tytułów i zawieranie w nich kluczowej frazy, zagadnienia, o którym będziesz pisał pokazuje, jak ważne jest trzymanie się jednego wątku w każdej publikacji. Fraza kluczowa może być ogólna: Czy warto kupić telewizor Smart TV? lub zawężona: Czy warto kupić SONY W755C Android TV?

** zwróć uwagę na tagi. To słowa kluczowe opisujące publikację. Nie może ich być zbyt wiele, ale zadbaj aby były konkretne. Tagi wpływają na pozycjonowanie a często trafiają wysoko w wynikach Google. Użytkownik który wejdzie z Google przez tag, od razu zobaczy przypisane do niego artykuły. Nie oszukuj bo stracisz użytkownika.

Jak utworzyć atrakcyjny post WordPress?

Z instrukcji wyżej dowiedziałeś się, jak utworzyć nowy post w CMS WordPress. Ta wiedza wystarczy Ci na początku do tworzenia nowych publikacji. Aby tworzenie bloga czyli publikowanie kolejnych postów przebiegało sprawnie, warto abyś od samego początku stosował kilka zaleceń. Zapewnią Ci one dobry start, a z czasem mniejszą irytację związaną z koniecznością ich zaktualizowania lub doprowadzenia do stanu przyjaznego SEO.

Musisz pamiętać, że to co publikujesz jest skierowane do Twoich czytelników. Dąż do tego aby przekazywać im treści proste, takie, jakich sam oczekujesz. Czasami pod wpływem emocji tworzę posty na określony temat, ale szybko odpływam w tekście do wielu innych wątków. W tej sytuacji najlepsze co można zrobić, to podzielić wpis na kilka osobnych postów. Nie tylko zyskasz lepsze SEO, ale czytelnik będzie mógł sam zdecydować czy chce to czytać czy nie. Test stanie się bardziej czytelny i na temat.

Zadbaj o to aby każdy wpis tj. nowy post WordPress miał swój wstęp, rozwinięcie i podsumowanie. Przy dłuższych tekstach stosuj nagłówki H2 i H3 oraz twórz spis treści za pomocą linkowania wewnętrznego, kotwic.

Pozycjonowanie i dobre praktyki SEO

Polecam Ci od samego początku zainstalować i korzystać z bardzo funkcjonalnego narzędzia jakim jest wtyczka Yoast SEO. Nawet w wersji darmowej wyciąga ona na wierzch wiele ważnych informacji o każdej publikacji i pomaga poprawiać błędy. Jeśli od początku zadbasz o tagi, kategorie, długość tytuły i meta opis oraz kilka zabiegów stylistycznych, prawdopodobnie nigdy nie wrócisz już do tego posta aby go poprawiać. Nie będziesz musiał.

Twórz krótkie i łatwe do przeczytania zdania. Nie, tekst nie będzie przez to gorszej jakości. Pamiętaj, że większość użytkowników nie wczytuje się w niego, a skanuje go w poszukiwaniu informacji jakie ich interesują. O tym wie każdy, kto publikuje treści w sieci.

Pamiętaj o dodawaniu tagów – słów, które charakteryzuję ten tekst. Postaraj się dla każdego postu znaleźć jedną najlepszą kategorię do której pasuje. Unikaj sytuacji w których wprowadzasz czytelnika w błąd, to odbije się w przyszłości (wiem to z doświadczenia gdy posty o Android TV publikowałem pod kategoriami i tagami typu XBOX, Internet czy Strony WWW).

Z czasem i ja opublikuję poradniki o tym jak tworzyć dobre teksty na bloga i dbać o SEO każdej publikacji, teraz skorzystaj z Google.

Najważniejsza rada: publikuj systematycznie. Google to lubi, a przecież zależy Ci na wysokiej pozycji oraz dużym zainteresowaniu witryną internetową.

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz