Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Wybierz najlepsze aplikacje na Android TVZ tego artykułu nie dowiesz się jakie są najlepsze aplikacje na Android TV. Od razu wyjaśnię Ci dlaczego. Nie wiem kim jesteś i jakie są Twoje potrzeby. Ale podpowiem Ci w jakim kierunku iść aby wybrać dla siebie najlepsze aplikacje. Zresztą o tym jakie aplikacje polecam, dowiesz się z mojego kanału na YouTube lub tego bloga.

Wybór najlepszych aplikacji na Android TV należy uzależnić od tego jakie są Twoje oczekiwania wobec tej platformy. Czy kupiłeś telewizor i sprzedawca zachwalał system, czy może nie wspomniał o nim ani słowa, a Ty sam po prostu odkryłeś, że to Android. A może celowo wybrałeś Android TV, tylko dlaczego? A może wcale nie masz telewizora z Android TV tylko kupiłeś przystawkę do telewizora, np. Android Box typu Mi Box S 4k, która bije rekordy popularności? No właśnie.

Android TV w końcu ustabilizował swoją pozycję na rynku. Chociaż to nie telewizory stanowią główne źródło jego popularności a przystawki i wszelkiego rodzaju inne urządzenia multimedialne.Mimo to, Android TV jest i będzie z nami przez kolejne lata. Google już zapowiedziało aktualizację przynajmniej na kolejne 3 lata do wersji Android 12 (w chwili pisania artykułu czekamy na aktualizację do 10). W tym czasie ma się sporo zmienić – począwszy od parcia na nowe aplikacje i powiększenie sklepu Google Play dla Android TV. Po wdrożenie Google Stadia co spowoduje, że nasze telewizory i przystawki Android TV zamienią się w konsole do gier.

Czym jednak Android TV wyróżnia się na tle konkurencji, że warto się nim interesować? Jakie aplikacje warto zainstalować od razu po pierwszym uruchomieniu telewizora? W jakim kierunku iść aby wykorzystać potencjał Android TV. Przeczytaj.

Sprzedawca mówił, że warto

Przede wszystkim powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wybraliśmy Android TV. Jeśli skusił nas sam telewizor, a Android TV był dodatkiem do niego, to kluczowe dla użytkownika będzie mieć dostęp do systemów VOD, opcjonalnie przejrzeć zdjęcia i filmy z wakacji, w końcu włączyć grę i dać dziecku pilota lub pada.

Nie ukrywajmy, Android TV jest jednym z wielu systemów Smart TV dostępnym w telewizorach i dla przeciętnego (ale nie gorszego) użytkownika, nie zaoferuje on nic nadzwyczajnego. Mało tego, pomijając genialny system Ambilight w telewizorach Philips (także z Android TV) może okazać się że jedynym słusznym wyborem będzie marka SONY. Tym czasem LG, SAMSUNG czy Pansonic, oferują genialną jakość obrazu. Oczywiście, wszystko wymaga też pieniędzy.

Analogicznie jest z przystawką, tu możemy kierować się chęcią unowocześnienia naszego starego telewizora. Dostęp do Netflixa, Player.pl czy HBO GO to na pewno fajna zabawa, ale nie zapominajmy, że np. UPC z dekoderem Horyzon też oferuje świetną zabawę, sporo dodatkowych kanałów i dostęp do video na żądanie.

Poczytałem w Internecie, wiem, że warto

Jeśli jednak wczytasz się w instrukcję i będziesz szukał więcej zabawy, otwiera się przed Tobą  w Android TV sklep Google Play. Dziś nie liczy on więcej jak kilka tysięcy aplikacji, z czego nie ukrywajmy, większość jest dla nas bezużyteczna. To wszelkiego rodzaju systemy VOD z całego świata. Więcej radości dostarczą nam gry w których jest naprawdę co wybierać. Użytkownicy korzystający z wielu urządzeń docenią także obsługę Chromecasta czy WiFi Direct (to akurat nie jest zaleta Androida, więc znajdziecie to też na innych telewizorach).

Chromecast wspiera aktualnie ponad 1000 aplikacji i narzędzi i pozwala na łatwe przeniesienie obrazu i dźwięku z telefonu, tabletu czy komputera na ekran telewizora czy do głośnika. Chromecast musi działać na urządzeniu wysyłającym polecenia jak i na odbiorniku, np. telewizorze. Dlatego na ten moment wbudowaną obsługę Chromecast mają tylko telewizory z Android TV oraz przystawki Android TV.

WiFi Direct z kolei działa na nieco innej zasadzie i w wielki skrócie odbija ekran urządzenia sterującego, np. telefonu, na ekranie telewizora. Tę funkcję znajdziemy w większości telewizor i na pewno jest ona wygodnym rozwiązaniem gdy chcemy pokazać co tylko zechcemy z PC czy telefonu na ekranie telewizora, ale o tym jak będzie to działało zadecyduje jakość połączenia. Naszego niewidzialnego kabla.

W porównaniu z Android TV, telewizory Smart TV mają znacznie mniej dostępnych aplikacji i dlatego są mniej uniwersalne.Ale to co jest wadą Smart TV jest ich zaletą – prostota.

Potrzebuję Android TV

No i w końcu dochodzimy do ostatniego poziomu wtajemniczenia, kiedy głodni narzędzi Google  będziemy podnosili swoje oczekiwania wobec Android TV pamiętając o tym co oferuje sam Android. A co oferuje? Milion aplikacji w sklepie Google Play Store.

Tylko że z tego miliona w 2019 lekko ponad 4000 aplikacji działa na Android TV i można je obsługiwać pilotem lub padem. Jeśli zdecydujemy się instalować aplikacje z poza Google Play telewizora, czyli z plików APK, to szybko okaże się, że aplikacje albo nie będą działały, albo będą od nas wymagały myszki i klawiatury. Na to tez jest sposób w postaci aplikacji instalowanych na telefonie imitujących gładzik znany z notebooków.

Pomijając dostęp do setek systemów VOD, do których w większości ten sam dostęp mamy też z innych platform Smart TV, Android TV ma jeszcze asa w rękawie w postaci chociażby KODI.

KODI – player multimediów który skrywa też drugie oblicze – obsługuje mniej lub bardziej legalnie miliony serwisów video, audio, itp. – kombajn. Kombajn, który najbardziej znany jest z tego, że można z jego pomocą odpalić darmowe repozytoria zapewniające dostęp do wszystkiego, od radia, po telewizję, filmy i co tam zechcecie oglądać na telewizorze. Problem w tym, że nie jest to do końca legalne (ale może być, jeśli dotyczy to obsługi płatnych subskrypcji, np. Netflix w Kodi). Zabezpieczeniem na tę ewentualność jest aplikacja do obsługi VPN, która pomoże nam ukryć nasze działania. Zresztą, nikt normalny nie korzysta z KODI nie mając VPN.

KODI znajdziecie na systemie Android i WIndows. Ale nie znajdziecie go w żadnym innym teelwizorze, czy to LG, czy Samsung oraz Panasonic. Znajdziecie KODI na przystawkach z Android TV. I tu są dwie opcje, albo telewizor z Android TV albo przystawka z Android TV.

Chociaż KODI to jedna aplikacja, to aby wszystko w niej działało jak trzeba, trzeba być świadomym tego co potrafi i jak ją odpowiednio skonfigurować. KODI wymaga opieki. Fakt, że jeśli należysz do pierwszej grupy klientów, KODI może bardzo szybko sprawić, że zmienisz całkowicie pogląd na to czym jest SMART TV. Ale KODI nie jest wyznacznikiem ostatatecznym.

Podsumowanie

Jak widzicie, zacząłem od tego, że będziecie mogli uruchomić szybko Netflixa, HBO GO, Player.pl czy pograć w tetrisa lub dobre wyścigi, a skończyłem na ukrywaniu adresu IP i oglądaniu filmów za darmo, które tydzień temu miały premierę.

Nadal jednak większość informacji jakie przywołałem opiera się o obraz i dźwięk. Nie ukrywam, telewizor właśnie do tego służy. Odtwarzanie filmów z wakacji czy oglądanie jak „baba jadła kotleta” to temat z którym poradzi sobie każdy telewizor.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz