Premiera i specyfikacja GoPro Hero 9 – wrzesień 2020

  • przez
GoPro Hero 9 obsługuje wiele wyświetlaczy

Świat sprzętu elektronicznego oszalał, jeśli każdego roku nie zobaczymy premiery kolejnego urządzenia z serii, to od razu można się martwić o kondycję firmy. A nawet gdy martwimy się o kondycję firmy, jak w przypadku GoPro, to i tak możemy spodziewać się, że firma zaskoczy nas nową serią produktów. Już od kilku miesięcy mówi się o kolejnej kamerze GoPro hero 9. Kiedy premiera Hero 9 i czego możemy się spodziewać?

Ważne! Poniższy materiał powstał w lipcu 2020 roku. Sprawdź kiedy będzie premiera Hero 9 i ile kosztuje nowa kamera:

GoPro Hero 9 zapowiedziana jest na 16 września 2020 roku. Kamera ma nową matrycę i nową optykę. Obsługuje 5K30/4K60 oraz HyperSmooth 3.0. Posiada nowy wyświetlacz na froncie kamery. Sprawdź teraz najnowsze informacje o Hero 9 – kliknij tutaj. 

Aktualizacja: Serwis WinFuture.de podaje informacje i pokazuje jak wygląda kamera. Na froncie Hero 9 pojawia się kolorowy wyświetlacz który zapewne umożliwi podgląd rejestrowanego materiału video. Brak gwintu 1/4 cala zrekompensuje znany rozkładany uchwyt/mocowanie do akcesoriów GoPro a więc pozostajemy przy tym co było. Spekuluje się że kamera będzie obsługiwała 5K/30FPS oraz 4K/60FPS. Jednocześnie Hero 8 dostaje aktualizację oprogramowania, w którego opisie znajduje się obsługa Display Mod. Niewykluczone że jednak Hero 8 doczeka się dodatkowego wyświetlacza.

Już w zeszłym roku zastanawiano się co pokaże ciekawego GoPro wydając Hero 8. Okazuje się, że można jeszcze ulepszyć kamerę, zmienić jej obudowę, dodać nowe akcesoria i wypracować serię produktów na długie lata. Chociaż kamera nie jest pozbawiona wad, to biorąc pod uwagę cenę i możliwości, GoPro Hero 8 naprawdę nie ma sobie równych. Zresztą nie ukrywajmy, jedyny rywal to Dji Osmo, które nie zdobyło ogromnej popularności, nie doczekało się następcy ale dało motywację do zmiany koncepcji kamery sportowej, która coraz częściej staje się też kamerą codziennego użytku: vlogowanie, nagrywanie filmów miejskich i codziennych, videorejestrator oraz kamera do stramowania w social media.

Nowa kamera od GoPro? Całkiem możliwe

GoPro zarejestrowało nową kamerę wstępnie nadając jej roboczą nazwę SPBL1. Wpis pojawił się w US Federal Communications Commission (FCC) czyli agencji odpowiedzialnej za rejestrację urządzeń elektronicznych w tym korzystających z określonych częstotliwości łączności radiowej.

Kamera, która niedawno pojawiła się na stronie FCC, to być może GoPro Hero 9 lub inny produkt, który zostanie najpewniej wydany pod logo GoPro. Wpis możecie sprawdzić pod tym adresem: https://fccid.io/CNFSPBL1

Kamera SPBL1 została przetestowana przez FCC w marcu. Pamiętaj, że FCC to agencja rządowa o której możesz usłyszeć m.in. konfigurując lub zmieniając parametry działania drona Dji Mavic Air, tzw. przełączenie go w tryb FCC umożliwiający zwiększenie częstotliwości pracy, a tym samym lepszy zasięg i lepsze połączenie bez zakłóceń. FCC tym razem przetestowało łączność w nowym produkcie GoPro, ale tak naprawdę to o niczym nie świadczy, gdyż z w/w dokumentów dowiadujemy się przede wszystkim tyle że kamera nadal posiada wsparcie dla Bluetooth oraz WiFi.

I tu pojawia się pewien pomysł o którym przeczytacie niżej. Jeśli więc testy i rejestracja skupiła się na łączności, a niebawem ma mieć premiera Display Mod czyli zewnętrzny ekran do kamery GoPro oraz dodatkowo w menu ma się pojawić opcja Displays, to wcale nie jest powiedziane, że faktycznie mamy do czynienia z nową kamerą, a np. modułem  łączności bezprzewodowej do Display Mod.

Każdy scenariusz na tym etapie jest całkiem realny, tak samo jak ten, w którym SPBL1 okaże się po prostu kamerą Hero 8 z nowym oprogramowaniem i funkcją obsługującą  Display Mod. Niespodzianka!

GoPro Hero 9 – następca serii czy nowy produkt

Aktualne doniesienia w postaci wpisu w FCC dają tylko jedną informację, którą wiele seriwós informacyjnych poddało spekulacji. W menu Ustawień pojawiła się nowa pozycja Wyświetlacze / Displays.

Co to może oznaczać? Wszystko i nic. Ponieważ opcja ta pokrywa się z publikacją informacji o nowym produkcie z całą pewnością dotyczy to nowej kamery. Pytanie brzmi: czy mówimy o produkcje pokroju Hero 8 czy GoPro Max? Tego nie wiadomo, ale na co warto zwrócić uwagę do bazy został dodany jeden produkt a nie dwa.

Z jednej strony Hero 8 otrzymało niezłą aktualizację funkcji i możliwości, z drugiej strony kamera GoPro Max pokazała, że jedno urządzenie może obsługiwać wiele funkcji. Jedyna różnica polega na parametrach video, które Hero 8 ma znacznie lepsze, ale to Max oferuje 360 stopni. Wydaje się więc dosyć zasadnym, że być może GoPro wie już jak przebudować kamerę aby Max potrafił dokładnie to co Hero 8 i nadal oferował 360 stopni jako opcję. Jeśli tak się stanie, zobaczymy GoPro Hero 9 jako jedną wielofunkcyjną kamerę. To oznacza jeden zakup, jeden system akcesoriów i nieograniczona zabawa.

Czym jest Displays?

Aktualizacja 10 sierpnia 2020: w sieci jest już wyciek informujący o prawdopodobnym montażu większego wyświetlacza na froncie kamery. To daje nam prawie 100% pewność, że Hero 9 i funkcja Displays dotyczy obsługi wyświetlaczy wbudowanych w kamerę, a więc i możliwości podglądu video na froncie kamery. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że Media Mod nie ujrzy światła dziennego.

Skoro wiemy jaki scenariusz jest realny, możemy zastanowić się czym jest wspomniana wcześniej funkcja widoczna prawdopodobnie w GoPro Hero 9.

Kamera GoPro Hero 8 oferuje 2 wyświetlacze: główny, kolorowy, do obsługi i podglądu oraz drugi na froncie do samej obsługi.

Kamera GoPro Max z kolei posiada tylko jeden wyświetlacz do podglądu i sterowania.

Wiemy jednak, że Hero 8 posiada dodatkowy zewnętrzny moduł jakim jest wyświetlacz, ruchomy i obrotowy, tj GoPro Display Mod działający razem z Media Mod (dedykowana ramka do kamery Hero 8).

Rzecz w tym, że nikt za bardzo nie wie czemu ma służyć ten zewnętrzny wyświetlać poza wyciągnięciem pieniędzy z naszych portfeli oraz najpewniej pomocy we vlogowaniu. Jasne, jeśli użyjemy odpowiednich adapterów, podłączymy sobie Display Mod gdzieś gdzie będzie nam najbardziej odpowiadał, np. na kierownicy lub w odpowiednim miejscu gimbala/statywu. Pamiętajmy jednak, że display mod nie jest oficjalnie dostępny w sprzedaży.

GoPro Hero 9 obsługuje wiele wyświetlaczy

Co to oznacza? Dwie kwestie: po pierwsze może okazać się że zarejestrowane w FCC urządzenie to wcale nie kamera, a dodatkowy mechanizm umożliwiający bezprzewodową łączność kamery Hero 8 lub Max z Media Mod i Display Mod. Może to też oznaczać opisany wyżej scenariusz w którym GoPro rozwinie koncepcję GoPro Max i doda do niej obsługę Display Mod. A może to w końcu oznaczać, że pojawi się nowa kamera, np. Hero 9 następna Hero 8, który będzie posiadał jakieś dodatkowe funkcje związane z obsługą wielu wyświetlaczy.

W mojej ocenie ostatni scenariusz byłby przekombinowany, dlatego rozważałbym jakiś upgrade sprzętowy w związku z pojawieniem się Display Mod (premiera przed nami) albo faktycznie wypuszczenie kamery typu Max, z możliwościami Hero 8. Natomiast pojawienie się opcji Displays w menu kamery traktowałbym jako przypadek i zwyczajną aktualizację oprogramowania wydanego na potrzeby przyszłej premiery Display Mod.

Możemy więc przypuszczać że wspomniana funkcja Displays to obsługa wielu wyświetlaczy.

GoPro Hero 9 – nowa obudowa i lepsza stabilizacja?

Podsumowanie

Mamy za mało informacji aby napisać wprost co się dzieje w GoPro. Pandemia wymusiłana firmie zwolnienie wielu ludzi, co także nie wróży nic dobrego. Na stronie GoPro znajdziemy tylko info o przyszłej dostępności Display Mod (zew. ekran do kamery). Wiemy że w menu opcji pojawi się ustawienie Displays (wyświetlacze) co może mieć tak samo związek z Display Port jak nową kamerą. Wiemy że zarejestrowano nowe urządzenie  w FCC, ale nic o nim nie wiemy poza tym że korzysta z łączności bezprzewodowej.

Oczekiwania

Gdyby dziś było pewnym, że pojawi się nowakamera GoPro Hero 9 oczekiwalibyśmy od niej:

  • nowa konstrukcja GoPro: polemizowałbym czy jest konieczna. Zadbałbym o takie detale jak delikatna wystająca ramka w koło szkła obiektywu czy lepszy system zamykania klapek i dostępu do portów,
  • powinien przyjąć gwint ¼ cala: to prawda, ten rodzaj mocowania niesie za sobą ogromne możliwości i jest uniwersalny,
  • ulepszone opcje obiektywu: nie jedna osoba marzy pewnie o wprowadzeniu dodatkowego obiektu, np. narrow lub zoom,
  • wyposażony w najnowocześniejszy ekran: nie wiem czego miałbym więcej oczekiwać od tego który już jest,
  • zaawansowane funkcje łączenia kamery z kanałami video w Internecie: polecam zainteresować się oprogramowaniem Beta które dokładnie to czyni.
  • nowe akcesoria: po co komu więcej akcesoriów, raczej odwrotnie, zmniejszenie ich liczby i stworzenie ciekawych rozwiązań łączenia (gwint 1/4 na pewno wiele by zmienił),
  • integracja kamery z dronami: tak, osobiście uważam, że gdyby dziś GoPro zadbało o wydanie Karma 2 lub np. nawiązało współpracę z DJI aktywnie promując możliwość współpracy kamery GoPro z dronem, to dla wielu stało by się to dobrą okazją do ponownego sięgnięcia po GoPro.

Dodaj komentarz