Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Odświeżone GTA 5 czy już GTA 6 na konsole nowej generacji?Wiemy już że wraz z pojawieniem się na rynku nowej generacji konsol Xbox oraz PS5 nie zobaczymy tak szybko nowej odsłony GTA czyli wyczekiwanej od dłuższego czasu GTA 6 oraz GTA Online 2.

Chcąc przeciągnąć premierę w czasie a jednocześnie wprowadzić lekki powiew świeżości do swojej oferty, RockStar zapowiedziało że GTA 5 zostanie wydane na PS5 i Xbox Series X jako nowa „ulepszona i rozszerzona wersja znanej gry”. Obiecują przy tym znaczne  ulepszenia techniczne, ulepszenia wizualne, nową wydajność która ma w pełni wykorzystać najnowszy sprzęt.

W sieci coraz więcej możemy zobaczyć różnego rodzaju modów do GTA w wersji PC, które nie tylko dostosowują świat stworzony przez RockStar do rozdzielczości 4k, ale optymalizują wiele zachodzących w nim procesów nadając im zupełnie nowego wyglądu. Pewnych ograniczeń wynikających z silnika gry nie da się oczywiście przeskoczyć, ale i to co widzimy w formie modyfikacji robi ogromne wrażenie i z pewnością nie jeden gracz chętnie przeżyłby przygodę raz jeszcze aby spojrzeć na miasto GTA w zupełnie inny sposób niż do tej pory.

Podsumowując: jeśli czekasz na GTA na nowe konsole Xbox Project X oraz PS5 to otrzymasz odświeżoną wersję GTA 5, która z pewnością wniesie coś nowego z mechanizm i wygląd gry, ale nie nową fabułę. Na GTA 6 będziesz musiał jednak poczekać nawet do 2024 roku.

Kiedy premiera GTA 6?

Na temat premiery GTA 6 istnieje wiele niepotwierdzonych plotek. Pewnym jest że RockStar nie porzuci tego tytułu i na pewno doczekamy się jego kontynuacji. Pytaniem na które nie znamy odpowiedzi jest to kiedy gra realnie pojawi się na rynku. Wiemy już, że premiera gdy nie będzie miała miejsca w tym roku, a kolejne doniesienia wskazują na przełom 2021/2022 roku.

Wtedy też nie odbiegając daleko od czasu jaki mija między premierami kolejnych odsłon GTA taka premiera GTA VI miała by naprawdę sens, a konsole nowej generacji były by już w dużym centrum zainteresowania.

Ale możemy też spojrzeć na to inaczej. GTA Online przynosi RockStar ogromne pieniądze, a premiera Red Ded Redemption 2 została przesunięta o ponad rok aby dopracować grę, która to ma zarabiać. RockStar nie ma więc mocnych powodów aby się śpieszyć. Z dużym prawdopodobieństwem jednym z powodów (poza pracami nad RDR 2) o nie wydaniu GTA 6 w 2020 roku była premiera konsol nowej generacji.

Jeśli więc przyjmiemy za premierę GTA 6 rok 2022 a nawet 2023 i 2024 to możemy znaleźć na to kilka sensowych argumentów, np. ten, że w tym czasie konsole nowej generacji będą już miały wysoką pozycję na rynku, a premiera nowej części GTA odbędzie się właśnie wyłącznie na ten sprzęt. Taki ruch pozwoli firmie od razu zarabiać a nie czekać, aż gracze wymienią sprzęt. Z drugiej strony takie zagranie może też być korzystne dla SONY i Microsoft, którzy na premierze GTA 6 zarobią krocie wydając nowe konsole i sprzedając je w milionach sztuk.

Podsumowując: pojawienie się GTA VI wyłącznie na konsole nowej generacji ma sens i możemy przyjąć to za pewniaka. Nawet jeśli z jakiegoś powodu obecni gracze będą zawiedzeni, to pamiętajmy, że obecna generacja konsol właśnie kończy swoje życie.

Bardzo realnym jest że premiera nowej części GTA będzie miała miejsce po 2022 roku co ma chociażby uzasadnienie w budowaniu grupy potencjalnych klientów (mam konsolę gotową na GTA czy nie).

Ostatnim argumentem za tym, że premiera nastąpi później niż w 2021 roku (np. w 2023 lub nawet i 2024) jest komentarz do raportu Take-Two Jeffa Cohena, który zwrócił uwagę na plany inwestycyjne firmy. Zwrócił on uwagę, że firma planuje na początku 2024 podwoić kwotę wydatków na reklamy i marketing. Biorąc pod uwagę, że firma średnio wydaje 40 mln i nagle chce wydać 90 mln wydaje się dobrym sygnałem do tego, że coś się będzie działo. Nie wiemy nic o tym aby RockStar planowało w tym czasie wydawać inne duże produkcie, więc… czyżby rok 2024 był przesądzony na premierę nowej części GTA?

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz