GoPro Hero 9 – specyfikacja [aktualizacja 1 września]

  • przez

Dopiero co opublikowałem wpis dotyczący wycieku prezentującego najprawdopodobniej nową kamerę GoPro Hero 9 wraz z wyraźnie widocznym kolorowym wyświetlaczem na jej froncie, a już pojawiają się nowe plotki. Nowe informacje to wyciek obrazów które prezentują opakowanie nowej kamery GoPro Hero 9.

GoPro Hero 9 Specyfikacja, źródło: https://www.reddit.com/r/gopro/comments/ik3ia4/new_hero9_leaks_is_this_legit/

Wyciekły obrazy opakowań detalicznych. Te obrazy zostały opublikowane w serwisie Reddit w jednym z wątków > sprawdź tutaj:  reddit / gopro chociaż wszystki wskazuje że swoje źródło maja z jednego z kont w serwisie Twitter o nazwie @ gadgetguy1020 .

GoPro Hero 9 ewolucja czy rewolucja?

Dobra. Przestańmy błądzić, kogo interesuje skąd jest wyciek, ważne że jest o nim głośno i jest on bardzo realny. Wiele głosów w ostatnim czasie mówiło, że GoPro ma niby doczekać się nowej matrycy. I to było by z pewnością dużym krokiem na przód, ale zwracam uwagę, że nowa matryca oznacza nowy system soczewek oraz najpewniej konieczność zmiany procesora kamery. Nowa matryca to także coś więcej niż drobna zmiana, tu zwracam uwagę na firmę Samsung która od modelu Galaxy S6 do S10 caly czas korzystała z tej samej matrycy, a główne zmiany zachodziły przede wszystkim po stronie oprogramowania. Tak samo było z GoPro Hero.

GoPro Hero 9 Specyfikacja, źródło: https://www.reddit.com/r/gopro/comments/ik3ia4/new_hero9_leaks_is_this_legit/

GoPro Hero 9 specyfikacja kamery

Przejdźmy jednak do konkretów, nowe przecieki donoszą że GoPro Hero 9 nie jest jeszcze rewolucją ale z pewnością posiada potencjał do tego aby mówić o dobrej ewolucji:

Zdjęcia z przecieku nie pokazują GoPro Hero 9 Black, ale oferują szczegóły dotyczące jej specyfikacji oraz wyglądu. I tu pierwsza ważna rzecz: zdjęcia pokrywają się z tym co zobaczyliśmy wcześniej co publikował serwis WinFuture.de. Kamera wygląda jak GoPro Hero 8 ale posiada nowy, większy wyświetlacz na froncie obudowy. To pokrywa się także z wcześniejszymi wyciekami dot. wyglądu obudowy jak i funkcji Displays widocznej w menu kamery (rejestracja urządzenia w FCC).

Co wiemy więcej o nowej kamerze. Podejrzewana specyfikacja GoPro Hero 9:

  • HyperSmooth 3.0: warto zaznaczyć że funkcja ta nie jest niczym zaskakującym gdyż jest ona od dłuższego czasu dostępna w wersji beta dla użytkowników GoPro Hero 8. Dodatkowo w tym roku GoPro przejęło firmę ReelSteady odpowiedzialną za świetne oprogramowanie do stabilizacji obrazu).
  • TimeWarp 3.0
  • Nagrywanie filmów wideo 5K / 30 FPS
  • Nagrywanie filmów wideo 4K / 60 FPS
  • Nagrywanie filmów ideo 1080p / 240 FPS
  • Wodoodporność do 10 metrów (33 stóp)
  • tryb SuperPhoto + możliwość użycia HDR
  • Transmisja na żywo w rozdzielczości 1080p
  • Kontrola głosu

(źródło: https://www.notebookcheck.net/ oraz https://www.reddit.com/)

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że większość z tych elementów jest już dostępne w kamerze GoPro Hero 8, a więc w przypadku GoPro Hero 9 trudno mówić to o rewolucji. Warto w tym miejscu zwrócić jednak uwagę na TimeWarp 3.0 oraz HyperSmooth 3.0 które z pewnością zaoferują coś jeszcze lepszego (o ile może to być lepsze od tego co jest teraz w Hero 8).

Nie zamykajmy sobie jednak listy nowości, dlatego że oczekujemy także zmian po stronie serwisu GoPro. Jak już wspomniałem GoPro w tym roku przejęło firmę ReelSteady która odpowiada za świetne oprogramowanie do stabilizacji video, zwłaszcza, świetnie współpracujące z kamerami dronów w tym GoPro. Raczej firma ReelSteady nie zaoferuje nic przełomowego co można by wrzucić do kamery GoPro ale może sporo namieszać zarówno w ofercie GoPro (np. dodanie płatnej subskrypcji nowego oprogramowania) lub w aplikacji Quik do edycji wideo.

GoPro Hero 9 nagrywanie w 5k 30FPS

Niespecjalnie dziwi także ta wiadomość. Potencjał kamery i jej szerokiego obiektywu oraz matrycy są naprawdę duże. Skok z 4k na 5k nie jest jakiś drastyczny, chociaż warto poczekać na pełną specyfikację kiedy dowiemy się o jakiej faktycznie rozdzielczości będzie mowa. Najpopularniejsza rozdzielczość 5K to 5120 × 2880, która ma proporcje 16 na 9. Poczekajmy z oceną na pełną specyfikację kamery GoPro Hero 9.

Rozdzielczość 5K o której mówi wyciek informacji o GoPro Hero 9 jest zwykle używana w monitorach komputerowych w celu uzyskania większej gęstości pikseli i nie jest standardowym formatem w telewizji cyfrowej ani także tzw. kinematografii cyfrowej. Tu zwykle operuje się ekranami i rozdzielczościami obsługującymi 4K lub 8K. Może więc że nowa rozdzielczość będzie ukłonem w stronę twórców treści video, którzy docenią dodatkowy rozmiar obrazu chociaż nie musi to wcale oznaczać szerszego kąta widzenia (w końcu tryb Ultra Wide nie powodował zwiększenia rozdzielczości).  

Podsumowanie

Wiele wskazuje na to, że Hero 9 jest już pewniakiem i niebawem GoPro ogłosi premierę nowej kamery. Trudno mówić o rewolucji, ale z pewnością jest to kolejna ewolucja. GoPro musi walczyć o klientów oraz, chociażby ze względu na pandemię, musi dotrzeć do nowych użytkowników. Jak?

Jednym z elementów które pomogą GoPro w pozyskaniu klientów będzie frontowy wyświetlacz który ma zapewnić podgląd rejestrowanego obrazu. Dji pokazało rok temu że można to zrobić, ale to GoPro rozdaje karty jeśli chodzi o jakość obrazu i funkcje dodatkowe. Wszystko wskazuje więc, że po premierze kamery zyskamy nie tylko kolejną kamerę sportową ale także bardzo tanią kamerę szerokokątną zapewniającą od razu tryb linear i rybie oko.

2000 zł za szeroki kąt idealny do vlogów? Kupuję to. Media Mod z zewnętrznym wyświetlaczem raczej nie będzie już tym na co czekamy, ale też nie mówimy że jest to spalona opcja. Hero 8 może nadal okazać się bardzo atrakcyjną kamerą, która razem z Hero 7 Black i White będą tworzyły kompletną rodzinę, zwłaszcza, jeśli komuś nie będzie zależało na frontowym wyświetlaczu, np. gdy nadal chcemy przede wszystkim używać kamery do rejestrowania obrazu np. z kasku czy motocykle i nie koniecznie kierować obiektyw w naszą stronę. To jednak zostawiam Waszej ocenie.

Specyfikacja GoPro Hero 9 nie zaskakuje, ale z niecierpliwością czekam na sprawdzeniu kamery w codziennym użytkowaniu. Liczę także na nowości w ofercie GoPro, np. nowe oprogramowanie lub nowy model rozliczeniowy za subskrypcje. Ciekaw jest także co zaprezentuje nam połączenie z ReelSteady.

Dodaj komentarz