Czy można grać w chmurze na Android TV?

 • przez

Jeśli posiadasz telewizor z Android TV lub przystawkę z Android TV, np. Mi Box S albo Google Chromecast 4.0 z Google TV to możesz grać w chmurze, tzw. cloud gaming.

Cloud gaming to usługa dostępu do gier za pomocą dedykowanej aplikacji lub strony internetowej (jeśli rozgrywa odbywa się w oknie przeglądarki). Gra uruchamiana jest online, a do renderowania grafiki nie są używane zasoby sprzętowe użytkownika, a serwery dostawcy usługi.

Co to jest Cloud Gaming (w skrócie)?

Cloud gaming dostarcza tym samym dwóch bardzo ważnych funkcjonalności:

 • pozwala grać w zaawansowane graficznie gry, nie dysponując wystarczającym do ich uruchomienia sprzętem (w zasadzie możesz grać w zaawansowane graficznie gdy na słabszym sprzęcie, telefonie czy telewizorze),
 • pozwala grać w gry z wielu platform, np. PC czy konsole, bezpośrednio na urządzeniu, z którym gra nie jest kompatybilna, np. uruchamianie gier dedykowanych komputerom PC na ekranie telefonu.

W odróżnieniu od streamingu gier video (np. Steam Link czy AMD Link oraz streamowaniu gier z konsoli Xbox na ekran komputera, nie potrzebujemy fizycznie posiadać komputera lub konsoli na których uruchamiamy tę grę. Nie potrzebujemy mieć ani mocnego komputera z którego przesyłamy obraz na telefon, ani konsoli aby grać na padzie. Cała mechanika działania cloud gamingu opiera się na uruchamianiu gier na serwerach w chmurze, a więc u dostawcy usługi, który ostatecznie przesyła za pośrednictwem internetu obraz sunchronizowany z kontolerem.

Czy można grać w chmurze na Android TV?

To wyjaśnienie jest ważne, dlatego że proces działania rozgrywki w chmurze (cloud gaming) to także odpowiedź na pytanie czy Czy można grać w chmurze na Android TV?

Tak, możesz grać na Android TV (w telewizorze, przystawce lub za pomocą najnowszego Chromecast 4.0) w gry uruchamiane w chmurze. Jedyne czego będziesz potrzebował to dobrego kontrolera, np. od konsoli Xbox One lub Xbox Series podłączonego do urządzenia.

Dużą częścią atrakcyjności gier w chmurze jest to, o ile mniej ktoś będzie musiał zapłacić, aby cieszyć się grami z najwyższej półki. Zakładając że każdy posiada telewizor czy telefon komórkowy, w zasadzie nic więcej nie potrzebujemy do rozgrywki, poza dobrej jakości łączem internetowym które nie będzie generowało dużych opóźnień.

Rozgrywka cloud straming czyli granie w chmurze na Android TV opiera się o prosty mechanizm. W systemie telewizora Android TV instalujesz dedykowane aplikacje obsługujące rozgrywkę cloud gaming. Przykładem może być Xbox Game Pass czy GeForce Now (obie aplikacje obecnie możesz zainstalować korzystając z pliku .apk i APK Mirror). Oczywiście usługi nie są darmowe, nie mniej szybko zwrócą się.

Do grania na Android TV przyda Ci się także kontroler np. od konsoli Xbox One, który nie jest drogi a jednocześnie jest bardzo komfortowy. Dzięki Bluetooth podłączysz go także do telefonu czy komputera PC.

Po zainstalowaniu aplikacji pozostaje już tylko zalogować się na swoje konto w wybranym systemie, a następnie rozpocząć rozgrywkę. To naprawdę działa.

Jakie gry w chmurze oferuje Android TV?

Powyżej przywołałem dwa rozwiązania, tj. GeForce Now oraz Project xCloud od Microsoftu. Bez wątpienia to ten drugi wzbudził w ostatnim czasie duże zainteresowanie, ze względu na fakt, że korzysta on z biblioteki gier Game Pass.

Cloud Gaming to jedno z największych odkryć w branży gier. Technologia ta pozwoliła graczom i programistom osiągnąć zupełnie nowe doznania z rozgrywki, dzięki przeniesieniu gier z jednej platformy na inną, także mobilną.  Zaledwie kilka lat temu usługi gier w chmurze były uważane co coś zbędnego i nielogiczne, ale dziś  stały się branżą wartą wiele milionów dolarów.

Niektóre serwisy oferują własną bibilotekę gier, inne działają w oparciu o popularne rozwiązania jak np. Steam, uPlay, Origin. Obecnie działa już ponad 20 seriwsów oferujących rozgrywkę cloud gaming. Wiele z nich posiada własne biblioteki gier, w których znajdziemy topowe produkcje, a inne korzystają ze starszych tytułów lub produkcji mniej znanych studiów. Jeszcze inne bazują na tym co jest dostępne w sieci, a więc np. udostępniają gry ze Steam, które wcześniej i tak musisz zakupić.

 • Shadow.tech
 • Microsoft Project xCloud
 • PlayStation Now
 • Playkey.net
 • Vortex
 • Google Stadia
 • GeForce Now

Gry w chmurze na Androida wydają się w tym momencie trochę niezgrabne ponieważ nie ma jeszcze zbyt wielu operatorów z dedykowaną aplikacją. Na ten moment w sklepie Google Play na Android TV znajdziesz więcej aplikacji do przesyłania obrazu z konsoli lub komputera PC na ekran telewizora, niż faktycznego grania w chmurze.

Możesz jednak zainstalować GeForce Now oraz Microsoft xCloud (oba w wersji beta) pobierając plik APK np. z APK MIRROR i instalując aplikację na Android TV.

Android oferuje m.in:

 • Vortex Cloud Gaming (cloud gaming)
 • Google Stadia (cloud gaming)
 • GeForce Now Beta (cloud gaming)
 • Game Pass (Project xCloud) (cloud gaming)
 • Xbox Game Streaming (streaming gier z konsoli na urządzenia Android)
 • Steam Link (streaming gier z PC na urządzenia Android)
 • AMD Link (streaming gier z PC na urządzenia Android)
 • Parsec
 • Remotr Game Streaming (streaming gier z PC na urządzenia Android)
 • Moonlight Game Streaming (streaming gier z PC na urządzenia Android)

 

Dodaj komentarz