Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak zmienić hasło do WiFi?Zmiana hasła do WiFi powinna być pierwszą czynnością jaką wykonamy po odebraniu nowego urządzenia czy to ze sklepu czy od dostawcy Internetu. Chociaż dawno już hasła do WiFi przestały stanowić ciąg kilku takich samych znaków, to ze względu na specyfikację urządzenia oraz pewne standardy mające na celu umożliwić szybki start z nowym urządzeniem, producenci są zobowiązani do tego aby pewne mechanizmy upraszczać. I tak przykładowo upraszają hasła do WiFi abyś mógł łatwo z niego skorzystać, odczytać je bezbłędnie i skonfigurować połączenie. Zaraz po wyjęciu z pudełka.

Jak zmienić hasło do sieci WiFi na urządzeniu UPC?

Jeśli dopiero zamówiłeś usługę i instalator planuje odwiedzić Cię w najbliższym czasie pamiętaj, że serwisant wyjdzie dopiero gdy upewni się, że wszystko działa. Poproś technika, aby ze względów bezpieczeństwa poinstruował Cię jak konfigurować router a nawet zmienił razem z Tobą hasło.

Jeśli masz wątpliwość jak powinno wyglądać dobrze zbudowane hasło to od razu podpowiem Ci, że powinno być trudne. Ja osobiście korzystam z menadżera haseł, dlatego bardziej od wygody wpisywania hasła, zależy mi na jego sile.

Adres MAC – czym jest i jak go sprawdzić?

Wróćmy jednak do głównego wątku: Jak zmienić hasło do WiFi?

Powinieneś wiedzieć, że w początkowej fazie po wyjęciu z kartonu, Twój router jest już gotowy do pracy. Posiada hasło do WiFi i hasło do panelu sterowania tym urządzeniem. Login i hasło do panelu zarządzania urządzeniem to zwykle fraza admin/admin (taka sama dla loginu i hasła). Jeśli jest inna to producent albo pisze o tym w instrukcji, albo na naklejce na urządzeniu. Generalnie to hasło nie powinno być udostępniane wraz z hasłem do WiFi. Hasło do WiFi to jakiś zwykle losowy ciąg znaków. Natomiast aby połączyć się z Internetem możesz użyć też kabla, wtedy hasło nie będzie Ci potrzebne. Warto o tym pamiętać, przydaje się to gdy, np. dodajemy jakieś urządzenie do sieci, potrzebujemy adres MAC ale nie możemy go zdobyć, bo WiFi jest zablokowane. Trzeba wtedy użyć kabla, sprawdzić MAC, potem skonfigurować go w routerze i podłączyć urządzenie przez WiFi.

Jeśli szukacie pierwszego hasła dostępu do WiFi lub do panelu sterowania urządzeniem, to najpewniej znajdziecie je na naklejce na routerze. Jeśli jest hasło do panelu admina, to hasło do WiFi trzeba będzie ustalić samemu. Jeśli jest podane hasło do WiFi no najpewniej jest podane też login i hasło do panelu zarządzania routerem. Tak jak na routerach od UPC.

Tak czy inaczej, jakich danych byś nie miał i w jaki sposób byś nie był połączony z Internetem, czy to kablem czy przez WiFi, aby zmienić jakiekolwiek hasło do WiFi lub do panelu sterowania urządzeniem, musisz najpierw do tego panelu zalogować się.

Jak zalogować się do panelu sterowania routera?

Jeśli chcesz zmienić hasło do sieci bezprzewodowej lub skonfigurować  router wg. własnych preferencji musisz zalogować się do panelu konfiguracyjnego urządzenia.

  1. Włącz przeglądarkę internetową (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer) Możesz to zrobić nawet na urządzeniu mobilnym,
  2. W pasku adresu czyli w pasku gdzie wpisujesz adresy stron WWW, wpisz adres IP routera i wciśnij klawisz Enter.
  3. W okienku logowania wpisz login i hasło, a następnie kliknij „Zaloguj się”.

Jaki jest adres IP, jaki jest login i jakie jest hasło?

W pasku adresu zacznij od wpisania jednego z poniżej wskazanych trzech adresów IP. To taki standard routerów. Istnieje 99% szansy że pojawi się okno logowania do panelu sterowania.

  • 192.168.0.1
  • 192.168.1.1
  • 192.168.178.1

Jeśli nie pojawi się, sprawdź jak sprawdzić adres IP routera do którego jesteśmy podłączeni?

Udało się, jest okno logowania, wpisujemy login i hasło. Tu także sprawa jest prosta. Pierwsza konfiguracja to prosty login i hasło, np. admin / admin. Czemu tak? Abyś był świadomy, że zaraz po zalogowaniu trzeba je zmienić na własne i silniejsze. Zaskoczę Cię być może, ale czasami jest tak, że pierwsze dane do logowania to sam login admin bez ustalonego hasła. Zabawne prawda? A jeśli nawet ta konfiguracja nie działa, to niewykluczone, że znajdziesz taki przycisk na routerze jak RESET. Wtedy przywróci on ustawienia domyślne. Teraz zapewne już wiesz, dlaczego firmowa naklejka z danymi do logowania na routerze to błąd.

Zakładam, że albo udało Ci się zalogować od razu, albo musiałeś zresetować urządzenie. Tak czy inaczej witaj w panelu sterowania routera.

Jak zmienić hasło do WiFI?

logowania do sieci bezprzewodowej. Dzięki temu zamiast domyślnego, skomplikowanego ciągu liczb i liter możesz ustawić nazwę sieci (SSID) oraz hasło, które łatwo Ci będzie zapamiętać.

Chcesz zmienić hasło do Wi-Fi? Po zalogowaniu do panelu sterowania odszukaj sekcję Wireless i/lub Wireless Security i pole, które nazywa się WPA2.

Jeśli nie widzisz nic takiego, poszukaj wskazówek w materiałach od producenta. Zacznij od instrukcji, zapewniam Cię, że na pewno znajdziesz tam informacje których nie wiesz, zakładając że nie kupiłeś routera z OLX bez instrukcji i pudełka. Ale jeśli tak, też się nie martw. Wpisz model routera w Google i dodaj słowo: instrukcja.

Gdy już zmienisz hasło do sieci WiFi, pamiętaj, że po kliknięciu Zapisz, najpewniej rozłączy wszystkie urządzenia podłączone przez WiFi. Zaktualizuj w nich hasło dostępu do sieci. Jak już ogarniesz nowe hasło do routera i WiFi, sprawdź też jak zabezpieczyć sieć stosując adresy MAC. 

Adres MAC w ustawieniach routera i zabezpieczanie sieci WiFi

Tags: , , ,

Dodaj komentarz