Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jak sterować kilkoma pociągami Lego jednym kontrolerem?Kontroler Lego Powered Up

W poprzedniej generacji pociągów, dla przykładów modelach Lego 60051 oraz 60098 które posiadam i prezentuję na YouTube sterowanie odbywało się za pomocą podczerwieni. Pilot umożliwiał sterowanie nawet 8 pociągami (urządzeniami).

Lego Pociągi cieszą się dużym uznaniem wśród wielu użytkowników klocków Lego. Seria Lego Trains pozwala na budowanie ogromnych makiet Lego. Seria Lego Pociągi jest też popularna ze względu na wbudowany system sterowania Powered Up, który można zastosować w innych zestawach.

Nie inaczej jest w nowym systemie sterowania, tj. Lego 60197 i Lego 60198. Ten system opiera się o połączenie Bluetooth co daje znacznie więcej możliwości, np. sterowanie za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu. Takie rozwiązanie pozwoli w przyszłości zbudować rozbudowany system kontroli pociągów, co może okazać się świetną zabawą dla budujących makiety miasteczek Lego. Pilot pozwala sterować 10 pociągami.

W połączeniu na podczerwień mechanizm składał się z nadajnika/odbiornika, puszki z bateriami, napędu oraz pilota sterowania.

W systemie Bluetooth czyli nowym Powered Up nie ma już nadajnika/odbiornika jako osobnego elementu, został on zastąpiony odbiornikiem Bluetooth umieszczonym z puszce z bateriami. Mamy więc puszkę z bateriami i odbiornikiem, napęd oraz pilot sterowania, który opcjonalnie może być zastąpiony telefonem/tabletem z aplikacją.

Zmienił się także system podłączania komponentów. Należy jednak zwrócić uwagę, że system Powered Up który widzimy w nowych pociągach Lego jest systemem który znajdziemy m.in. w systemie WeDo 2.0 a więc idzie to całkiem fajnie połączyć. Zwłaszcza, że system ten zawiera m.in. czujnik kolorów i odległości. Można go zastosować w pociągu Lego automatyzując procesy sterowania i jazdy. Nowe Lego Pociągi mogą działać z czujnikiem koloru i odległości – np. celem zaprogramowania miejsca postoju czy przyśpieszenia (zrobisz to w aplikacji na telefonie lub tablecie).

Jak podłączyć kilka Lego pociągów pod jeden kontroler?

Wersja IR czyli starsze pociągi (szary kontroler):

Odbiornik podczerwieni IR ma możliwość wyboru jednego z 4 kanałów komunikacji działającego na podłączeniu A lub B czyli 4xA + 4xB. W efekcie możemy wybrać jedną z 8 konfiguracji. Nawet 8 pociągów Lego na jednym kontrolerze.

Kontroler Lego Function do pociągu Lego

Pilot podczerwieni ma możliwość wyboru jednego z 4 kanałów komunikacji, a pokrętło z lewej odpowiada za obsługę portu A, pokrętło z prawej za obsługę portu B.

Jeśli zaprogramujemy pociąg na A1 a drugi na B1 to lewym pokrętłem sterujemy pociągiem pierwszym, a prawym pokrętłem sterujemy pociągiem drugim.

Jeśli mamy więcej pociągów, trzeba je dodatkowo podłączyć pod kanały, a więc np. na kanale 1 obsługujemy A1 i B1, na kanale drugim A2 i B2. I tu uważam że korzystanie z kontrolera dla więcej jak 2 pociągów nie ma sensu, bo przełączanie się między kanałami jest uciążliwe. Co innego gdy budujemy pilot sterowania np. jakąś maszyną, gdzie nie ma powodu używać wielu funkcji naraz. Wtedy na każdym kanale umieszczamy sterowanie poszczególnymi funkcjami. 1 – sterowanie i jazda, 2 – ruch ramienia, 3 – światła, itp.

Aby podłączyć więcej niż jedną lokomotywę pod kontroler, nadajemy jej unikalne oznaczenie kanałowe i odpowiednio podpinamy kabel pod A lub B.

Jeśli podłączymy 2 lokomotywy pod ten sam kanał i połączenie (A/B) to w efekcie otrzymamy np. dwie A1. W ten sposób możemy sterować jednym pokrętłem dwoma pociągami. Dwoma, albo i więcej, bo możesz wszystkie pociągi podłączyć pod ten sam kanał i port.

Jeśli masz dwa pociągi, zalecam ustawić je po prostu na A1 i A2 aby uprościć sterowanie.

Możesz też podłączyć w jednym pociągu np. silnik + światła. Wtedy pod jeden port podpinasz silnik (np. pod A), a pod drugi (np. pod B) podpinasz światła. A i B działają na jednym kanale (1-4) a więc w tej sytuacji konfigurując dwa pociągi, drugi pociąg będzie działał na kanale 2. Nie masz możliwości rozdzielenia konfiguracji tak aby silniki obu pociągów działały na kanale 1 (A i B) a światła obu pociągów na kanale 2 (A i B). Gdyż odbiornik podczerwieni w lokomotywie może w danej chwili działać tylko na jednym kanale obsługując oba porty. Jeden pociąg, to jeden kanał w tej sytuacji.

Wersja Bluetooth czyli nowy Powered Up (biały kontroler):

W nowej wersji kontrolera mechanizm działa dokładnie tak samo z tą różnicą, że odbiornik Bluetooth jest zbudowany w puszkę z bateriami.  Zamiast przełącznika kanałów (1-4) mamy teraz cztery kolory. Kanał wybieramy dopiero po sparowaniu lokomotywy z pilotem. Lego Pociągi można parować szybko i trwale, chociaż wymaga to trochę więcej zabawy niż przy podczerwieni.

Kontroler Lego Powered Up

Ustawienie kanału odbywa się na kontrolerze lub w aplikacji za pomocą widocznych na wskaźniku kolorów. Parujesz lokomotywę z pilotem i ustalasz aby działała na jednym z czterech kolorów, np. niebieskim. Pierwszy pociąg jest na porcie A a więc mamy niebieski A. Drugi pociąg parujemy tak samo, ale ustawiliśmy go na porcie B. W efekcie otrzymujemy niebieski B. W ten sposób lewy kontroler odpowiada za obsługę jednego pociągu Lego, a drugi kontroler za obsługę drugiego pociągu.

Analogicznie jeśli oba pociągi ustawimy aby pracowały na porcie A lub B to będziemy sterowali jednocześnie z jednego kontrolera.O ile ustawimy im ten sam kolor. Bo możemy ustawić czerwony A i niebieski A w ten sposób oddzielając kontrolę.

Tu jednak zasada działania jest taka sama jak przy IR. Zmiana kanału (koloru) oznacza przełączenie się na pilocie między kanałami. Jeśli więc obsługujesz więcej niż 2 pociągi – ok, tak musi być (chyba że kilka połączysz w jeden). Jeśli masz nie więcej jak dwa pociągi to zadbaj o to aby pracowały na porcie A i B oraz na jednym kanale (jeden wspólny kolor) aby nie trzeba było przełączać się.

Aby parować kontroler z pociągiem należy wykonać prostą czynność:

  1. Włącz pociąg klikając zielony przycisk
  2. Włącz kontroler klikając zielony przycisk
  3. Rozpoczynamy parowanie: wymaga to wciśnięcia dwóch przycisków. Wciśnij i trzymaj zielony przycisk na kontrolerze, następnie wciśnij i puść  zielony przycisk na lokomotywie. Puść przycisk na kontrolerze.
  4. Nastąpi połączenie lokomotywy z kontrolerem.
  5. Zmień kanał (kolor) na lokomotywie.

Pierwszy pociąg jest podłączony. W ten sam sposób podłącz kolejne pociągi. Pamiętaj, jeśli masz dwa pociągi, to jeden podłącz na porcie A a drugi na B. Po sparowaniu oba domyślnie będą działały na jednym kanale (jakiś kolor). Możesz zmieniać kanały klikając na lokomotywie. Potem przełączasz się między kanałami korzystając z kontrolera Powered Up Lego Pociąg.

Aby zmienić kanał na pilocie, kliknij zielony przycisk.

Lego Pociągi są już podłączone pod kontroler. Miłej zabawy. Odwiedź mnie na YouTube.

Tags: , , , , ,

Dodaj komentarz