Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jak odzyskać nazwę i hasło do bazy danych CMS WordPress?Wordpress - tutorial

CMS WordPress to prosty system zarządzania treścią. Tak prosty, że nawet odzyskanie kontroli nad bazą danych z której korzysta jest dziecinnie proste. Jeśli wiesz jak zalogować się na serwer FTP na którym umieszczona jest strona WWW, możesz szybko sprawdzić nazwę bazy danych i hasło do niej, a następnie edytować ją w phpMyAdmin lub innym narzędziu do edycji baz SQL.

Instalując CMS WordPress na serwerze FTP, zostaniesz poproszony o podanie hosta, nazwa bazy danych, nazwy użytkownika oraz hasła do bazy SQL. Bazę utworzysz ręcznie na swoim hostingu. Podczas tworzenia i zarządzania stroną WWW, korzystanie z tych danych nie jest konieczne chyba że chcesz wprowadzić zaawansowaną edycję, eksportować bazę danych, importować nową bazę danych lub np. zmienić adres URL strony WWW w CMS WordPress.

Jak zainstalować WordPress na hostingu w home.pl?

Możesz też zwyczajnie zapomnieć danych dostępu do bazy danych CMS WordPress, a te mogą się przydać, np. kiedy zapomnisz również hasła dostępu do panelu CMS WordPress. Hasła albo nawet i loginu. Te dane też możesz szybko edytować w bazie danych. Kiedy korzystasz, np. z Autoinstalatora aplikacji w home.pl, system CMS WordPress jest instalowany automatycznie. Wtedy nie robisz nic, poza podaniem adresu e-mail administratora. Resztę danych oraz konfiguracji dostaniesz na e-mail a narzędzie samo uruchomi stronę WWW. Tu najczęściej może dojść do sytuacji, w której nazwa i hasło bazy danych mogą się przydać. Powodów może być znacznie więcej.

Poniższy poradnik podzieliłem na trzy zagadnienia:

Gdzie znajdę nazwę i hasło do bazy danych CMS WordPress?

 1. Zaloguj się do serwera FTP gdzie umieszczone są pliki strony WWW.
 2. Przejdź do katalogu ze stroną WWW i odszukaj plik wp-config.php
 3. Podejrzyj jego zawartość (otwórz, pobierz na dysk, edytuj)
 4. Odczytaj nazwę bazy danych, nazwę użytkownika (jeśli jest inna niż nazwa bazy danych) oraz hasło dostępu do bazy danych. Proste, prawda?

Jak zmienić adres strony WWW w bazie danych?

 1. Zaloguj się do panelu zarządzania bazą danych phpMyAdmin. Przykładowo w home.pl adres znajdziesz w Panelu Klienta lub wywołasz go wpisując: https://serwer123456.home.pl/sql gdzie serwer123456 zamień na identyfikator Twojego serwera.
 2. Zaloguj się do bazy danych uzyskanymi wcześniej danymi dostępu.
 3. Po lewej stronie ekranu kliknij w nazwę bazy danych > rozwiń tabele, następnie odszukaj tabelę o nazwie wp_options (lub XX_options jeśli zmieniałeś przedrostek bazy danych).
 4. Edytuj pola siteurl oraz home (pozycja 1 i 2) wprowadzając pełny, nowy adres URL Twojej strony. Zapisz zmiany. Sprawdź czy strona WWW działa.

Edycja bazy danych CMS WordPress

Jak zmienić nazwę i hasło administratora (lub użytkownika) CMS WordPress?

 1. Zaloguj się do panelu zarządzania bazą danych phpMyAdmin. Przykładowo w home.pl adres znajdziesz w Panelu Klienta lub wywołasz go wpisując: https://serwer123456.home.pl/sql gdzie serwer123456 zamień na identyfikator Twojego serwera.
 2. Zaloguj się do bazy danych uzyskanymi wcześniej danymi dostępu.
 3. Po lewej stronie ekranu kliknij w nazwę bazy danych > rozwiń tabele
 4. Następnie odszukaj tabelę o nazwie wp_users (lub XX_users jeśli zmieniałeś prefiks bazy danych).
 5. Edytuj użytkownika któremu chcesz zmienić hasło lub login lub obie informacje.Zmiana hasła użytkownika CMS WordPress
 6. Edytuj odpowiednio zawartość pola: user_login aby zmienić login używany podczas logowania do panelu CMS WordPress, user_pass aby zmienić hasło dostępu do panelu CMS WordPress, user_email aby zmienić adres e-mail użytkownika (przydatny, np. do resetu hasła). Zmiana hasła użytkownika CMS WordPress
 7. Zmieniając pole user_login pamiętaj aby nie używać spacji.
 8. Zmieniając user_pass zwróć uwagę że obecnie widoczne hasło jest zaszyfrowane. Jeśli wprowadzasz nowe hasło, własne, ustaw w kolumne Funkcja wartość na MD5. Hasło zostanie zapisane i zabezpieczone. Podczas logowania użyj hasła które wprowadziłeś.

Tags: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz