Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest adware?Najlepszy darmowy antywirus na Androida - Kaspersky Logo

Adware to rodzaj złośliwego oprogramowania reklamowego. Termin używany do opisywania niechcianego oprogramowania wyświetlającego reklamy na twoim urządzeniu. Złośliwego programy adware obejmują gry, paski narzędzi na komputery stacjonarne lub dodawane są wraz z instalowanymi narzędziami/aplikacjami.  Aby maksymalnie wykorzystać potencjał złośliwego oprogramowania adware jest ono oparte na sieci Internet i gromadzi dane przeglądarki internetowej w celu kierowania reklam, zwłaszcza wyskakujących okienek.

Sprawdź także:

 

Powinieneś wiedzieć, że oprogramowanie reklamowe jest podzielone na następujące kategorie:

 • Uzasadnione: bezpłatne lub próbne reklamy sponsorowane przez produkt
 • Oprogramowanie szpiegujące: śledzi preferencje witryny użytkownika i zagraża prywatności

Istnieje szer aplikacji, narzędzi i innych dodatków, które swój mechanizm działania lub bezpłatną licencję opierają właśnie na mechanizmach wyświetlania reklam. Jednak w przypadku adware mówimy o złośliwym oprogramowaniu, które może zostać zainstalowane bez wiedzy użytkownika lub korzystając z podstępu.

Co to jest malware?

AdWare to złośliwy program który  zakłóca przeglądanie Internetu w postaci nadmiernych reklam, migających okien wyskakujących, banerów, linków tekstowych i reklam wideo odtwarzanych automatycznie. Materiały reklamowe wyświetlane są poza oficjalnymi reklamami, które autor strony WWW umieścił na swojej witrynie. Celem oprogramowania reklamowego jest generowanie przychodów dla jego programisty i robi to poprzez wyświetlanie tych reklam.

AdWare można zainstalować na wiele sposobów, począwszy od instalacji narzędzi pochodzących z niezaufanego źródła, skończywszy na odwiedzeniu zainfekowanej strony WWW. Często nie zdajemy sobie sprawy z obecności oprogramowania AdWare gdyż jesteśmy przyzwyczajeni do wszechobecnych reklam.

Najczęściej obecność AdWare możesz zaobserwować poprzez:

 • zmianę strony głównej/domowej w przeglądarce, na inną, nieznaną Ci,
 • reklamy pojawiają się w miejscach, w których nie powinny być
 • ulubione strony WWW wyglądają inaczej niż zwykle, zawierają więcej reklam
 • reklamy widoczne na stronach są nietypowe,
 • linki do stron przekierowują cię do niezamierzonych stron
 • Twoja przeglądarka internetowa działa bardzo wolno
 • nowe paski narzędzi, wtyczki lub rozszerzenia pojawiają się bez Twojej zgody w przeglądarce internetowej lub w systemie operacyjnym,
 • tracisz kontrolę nad systemem, niepożądane aplikacje zaczynają się automatycznie instalować
 • twoja przeglądarka ulega awarii lub działa wolno, wyświetla błędy, często odwiedzane strony ładują się znacznie wolniej,
 • występuje gwałtowny wzrost wykorzystania danych

Co to jest ransomware?

AdWare to złośliwe oprogramowanie, które może być zainstalowane pod kontakcie z zainfekowaną stroną lub pakietem instalacyjnym. W teorii instalowane jest za zgodą użytkownika, co oznacza, że może ono podszywać się pod inne aplikacje. Podobnie jak przy większości złośliwych programów, najlepszą metodą zapobiegania utracie kontroli i rozprzestrzeniania się infekcji jest stosowanie programów antywirusowych. Najlepiej płatnych lub zaawansowanych, które udostępniają ochronę w czasie rzeczywistym, przez całą dobę oraz reagują i monitorują aktywność w sieci oraz filtrują podejrzane aplikacje ostrzegając przed ich instalacją.

Tags: , , ,

One comment

Dodaj komentarz