Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak zaparkować domenę?Domena internetowa to Twój unikalny adres w sieci Internet. Domena zastępuje trudny do zapamiętania i nieprzyjazny adres IP serwera lub hostingu internetowego, umożliwiając łatwe wskazanie użytkownikom określonej lokalizacji w sieci, np. strony internetowej. Domena w połączeniu z hostingiem internetowym pozwala na uruchamianie stron internetowych oraz poczty e-mail, tj. tworzenie skrzynek e-mail w unikalnej domenie.

  • Ważne! Poniższy artykuł odnosi się do konfiguracji domeny u większości dostawców usług hostingowych. Jeśli posiadasz usługi w home.pl lub AZ.pl możesz dodatkowo skorzystać z dedykowanych instrukcji aby dowiedzieć się więcej o obsłudze i konfiguracji usług.

Domena podlega kilku podstawowym konfiguracjom, np. rejestracji domeny czyli jej „zakupie” na określony okres czasu, zwykle 1 do 10 lat z góry. Ponadto domenę można delegować na zewnętrzne serwery DNS lub zaparkować na serwerach DNS wybranego usługodawcy, domenę można też transferować między operatorami (zmienić firmę której będziemy płacili za jej utrzymanie), przypisać domenę do hostingu, do sklepu internetowego czy kreatora stron WWW. Możemy zmienić wartości rekordów domeny, jeśli jest ona przypisana do hostingu i posiada tzw. strefę domeny a więc jest zaparkowana.

Parkowanie domeny

Istnieje wiele pojęć stosowanych zamiennie a opisujących prawdopodobnie ten sam proces. Po zarejestrowaniu domeny jest ona po prostu zarezerwowana dla Ciebie. Nie możesz z nią zrobić za wiele gdyż nie posiada ona tzw. strefy domeny, nazwijmy to zaplecza czy też obszaru w którym można by taką domenę konfigurować. Domena sama w sobie jest tylko nazwą, adresem internetowym. Dopiero gdy posiada strefę domeny a dalej np. jest podłączona do hostingu, będzie mogła być konfigurowana.

Po zarejestrowaniu domeny pierwszym krokiem do jej uruchomienia jest przypisane domeny do serwerów DNS operatora hostingu. Zwykle jest ona od razu podpięta pod takie adresy DNS a więc także posiada strefę domeny. Czasami, gdy np. delegujesz domenę od innego operatora, tworzenie strefy domeny należy wykonać ręcznie.

Większość firm w których kupujesz domeny od razu wprowadza domyślną konfigurację, kierując domenę na swoje własne serwery DNS. Tworzy strefę domeny i pozwala na edycję rekordów. Oznacza to też domena kupiona w takiej firmie jest od razu gotowa do tego aby podpiąć ją pod wybrany hosting lub skierować na inne zasoby.

Proces parkowania domeny jest różnie interpretowany przez wiele osób, czasami to po prostu jej rejestracja, innym razem rejestracja i wskazanie DNS operatora, a jeszcze innym razem przypisane domeny do hostingu. W teorii każda z tych reguł jest prawidłowa a często wynika to po prostu z tego w jaki sposób świadczy usługi operator.

Najczęściej występująca konfiguracja zawierająca w sobie parkowanie domeny wygląda następująco:

  • rejestrujesz domenę u wybranego operatora, który Tworzy dla Twojej domeny tzw. strefę domeny, strefę SOA. Oznacza to, że domena jest gotowa do tego aby być obsłużona w panelu klienta,
  • zwykle ta sama domena jest podłączona od razu do serwerów DNS operatora, u którego kupiłeś domenę, a więc możesz już edytować jej rekordy domeny,  więc domena została zaparkowana,
  • taka konfiguracja pozwala na podpięcie domeny do wybranego hostingu w tym samym panelu klienta.

Sytuacja nieco zmienia się, chociaż nadal opiera się na tym samym mechanizmie, gdy domena jest np. delegowana od zewnętrznego operatora, na serwery DNS tam, gdzie chcesz ją podpiąć.

  • w nowym panelu docelowego operatora tworzysz strefę domeny, aby umożliwić jej delegację, tym samym przypisujesz domenę do swojego panelu,
  • delegujesz domenę na serwery DNS właściwego operatora,
  • teraz po odczekaniu propagacji serwerów DNS do 30h, domena jest zaparkowana tam gdzie chciałeś,
  • możesz podłączyć ją np. do hostingu lub edytować rekordy domeny.

Zgodnie z powyższym parkowanie domeny to nie jej rejestracja ale to co następuje po tym, tj. wstępna konfiguracja umożliwiająca dalszą edycję ustawień, a więc doprowadzenie do stanu w którym domena nadaje się do użytku, ale niekoniecznie jest już powiązana z jakimś hostingiem. Parkowanie domeny oznacza utworzenie dla niej strefy domeny / strefy SOA i delegacja na serwery DNS, na których ma być utrzymywana konfiguracja domeny.

Zaparkowałem domenę i co dalej?

Zgodnie z powyższym, jeśli kupujesz domenę  to możesz uznać, że Twoja domena jest od razu zaparkowana. Teraz możesz:

  • edytować rekordy domeny i skierować ją na inne zasoby, albo
  • podłączyć domenę do hostingu, np. celem uruchomienia strony WWW lub poczty.

Jeśli kupiłeś domenę u innego operatora niż w/w (co nie jest grzechem, ja tylko podaję przykłady na podstawie usług z jakich korzystam) to proces parkowania domeny może wymagać ręcznego jej skonfigurowana, tj. utworzenia strefy i zmiany DNS (tak. np. ma OVH wg. dokumentacji jaką znalazłem tutaj).

Kiedy już zaparkowałeś domenę a więc posiada ona strefę domeny, jest delegowana na wybrane serwery DNS operatora, możesz zrobić to co wyżej, tj: rozpocząć edycję rekordów domeny, np. zmienić rekord A, MX, CNAME, dodać rekord TXT, itp.. lub skupić się na podłączeniu domeny do hostingu i dalszej konfiguracji, np. skierowaniu jej na katalog z plikami strony WWW.

 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz