Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak zmienić hasło wifi?Zmiana hasła do WiFi jest możliwa do zrealizowana na poziomie konfiguracji urządzenia, które to WiFi udostępnia. Może być to router WiFi lub np. telefon (pełniący rolę routera WiFi). Z tego artykułu dowiesz się jak zmienić hasło do sieci WiFi. Poniższa procedura dotyczy większości urządzeń sieciowych i nie wymaga specjalnej wiedzy technicznej. Jeśli ta instrukcja nie zadziała, sugeruje wpisać w Google nazwę modelu routera jaki posiadasz (naklejka na spodzie urządzenia) i sprawdzenie czy być może dla Twojego urządzenia procedura zmiany hasła do WiFi jest inna.

Jeśli chcesz zmienić hasło WiFi powinieneś odnaleźć informację w jaki sposób zalogować się do panelu sterowania routerem. Jednym z najłatwiejszych sposobów konfigurowania ustawień i wprowadzania zmian na routerze jest dostęp do jego GUI. GUI jest nazywany interfejsem internetowym, wskazówkami opartymi na sieci Web, narzędziem sieciowym, stroną konfiguracyjną lub narzędziem konfiguracyjnym.

Krok 1: Logowanie do panelu sterowania routera

Dla większości urządzeń możesz uruchomić panel konfiguracji wpisując w pasku przeglądarki internetowej adres: http://192.168.1.1/ lub po prostu: 192.168.1.1

Jeśli przykładowo korzystasz z Routera WiFi od UPC to adresem dostępu do panelu sterowania routera będzie http://192.168.0.1/ lub 192.168.0.1

O ile nie zmieniłeś loginu i hasła to zwykle domyślne dane dostępu do panelu logowania to login admin i hasło admin.

Dane znajdują się zwykle na dołączonej do routera instrukcji lub naklejce na spodzie urządzenia (producent daje te dane jawne ale zachęca do ich zmiany). W przypadku routera UPC do urządzenia zawsze dostajesz naklejkę z danymi pierwszego dostępu do sieci WiFI jak i panelu sterowania urządzenia.

Krok 2: Odszukaj informacje o sieci WiFi

Zakładam, że nie musisz znać się na wszystkim aby zmienić hasło do sieci WiFi i tak samo możesz nie wiedzieć w jaki sposób to zrobić. Ustawienia czyli panel sterowania większości routerów WiFi zbudowany jest w taki sposób aby udostępniać podstawowe ustawienia na wierzchu i zaawansowane dopiero po rozwinięciu odpowiednich opcji (tzw. advanced settings).

Dlatego po zalogowaniu do routera aby zmienić hasło do sieci WiFi powinieneś zidentyfikować sekcję Wireless lub sekcję WiFi Settings (w zależności od routera i jego panelu sterowania).

Poniżej możesz zobaczyć jak wygląda zmiana hasła w panelu sterowania routera WiFi sieci UPC czyli jak zmienić hasło WiFi UPC. Ustawienia zmiany hasła znajdują się w sekcji: Advanced settings > Wireless. W tym miejscu możesz zmienić nazwę sieci WiFi (WiFi Network Name) oraz hasło (WiFi password).

Ustawienia hasła sieci WiFi mogą jednak znajdować się w różnych sekcjach panelu sterowania routera. W poniższym przykładzie zobaczysz ustawienia panelu urządzeń TP-LINK. Zwróć uwagę na charakterystyczne słowa które identyfikują opcje ustawień hasła i bezpieczeństwa, tj. Wireless, Password, Security.

Krok 3: Zmiana hasła do sieci WiFI

Ostatnim krokiem w całej procedurze jest już tylko wprowadzenie nowego hasła do sieci WiFi. Nie będziesz miał z tym problemu, po prostu wymyśl nowe hasło i zapisz je. Może to wymagać ponownego zalogowania się do sieci WiFi (po zapisaniu zmian zostaniesz rozłączony z siecią).

Zadbaj o to aby hasło było chociaż trochę złożone, np. użyj dużych i małych znaków, cyfr, zamień np. literkę A na cyfrę 4 a O na 0 (zero). Namawiam także do korzystania z adresów MAC i dodawania urządzeń do routera.

Tags: ,

Dodaj komentarz