Instalacja aplikacji z plików .APK na telefonie z Android

Może zdarzyć się, że Wasza ulubiona aplikacja nie jest już dostępna w Google Play. Może zdarzyć się, że potrzebujecie starszej wersji tego samego programu lub instalujecie grę lub program, które nie są dostępne dla naszego regionu. Rozwiązaniem jest pobranie tej aplikacji z Google Play w postaci pliku instalacyjnego, a następnie zainstalowanie jej na urządzeniu z Android, np. na telefonie lub tablecie.
- Ten poradnik powstał w listopadzie 2019 roku. Jest aktualny.
- Jak pobrać gry i aplikacje z Google Play na dysk komputera?
- Jak przebiega instalacja aplikacji z plików .APK na telefonie z Android?
- Jak zainstalować aplikację z pliku .APK na telewizorze z Android TV?
- Czy APK Mirror jest bezpieczny?
- Jak pobrać sklep Google Play na dysk?
W osobnym artykule opisałem jak przebiega proces instalacji aplikacji z poza Google Play telewizora na systemie Android TV. W tym artykule sytuacja powtarza się, ale wykonamy instalację na urządzeniu z Androidem (nie Android TV) czyli np. na telefonie lub tablecie.
Należy rozróżnić czym jest instalacja aplikacji z Google Play a czym instalacja z poza Google Play. Kiedy instalujemy aplikację z Google Play to korzystamy w tym celu z Google Play Store (aplikacja na każdym telefonie z Android). Wybieramy aplikację i klikamy instaluj. Kiedy mówimy o instalacji z poza oficjalnego Google Play, mówimy o instalacji z pliku .APK. Może to dotyczyć zarówno wyżej wspomnianych aplikacji, których już nie ma w Google Play albo aplikacji, których developerzy nie umieszczają w Google Play tylko proszą o ich pobranie ze strony WWW i ręczną instalację (może mieć to związek z zabezpieczeniami lub uprawnieniami aplikacji, na które Google nie zgadza się, a które są niezbędne do działania programu). Nie zawsze musi to oznaczać ryzyko.
Krok 1: Pobierz pliki instalacyjne gry / aplikacji z Google Play
Jak pobrać gry i programy z Google Play wyjaśniłem szczegółowo w osobnym artykule i tu proszę Cię o zapoznanie się z jego treścią. Dzięki poradnikowi wybierzesz odpowiednie narzędzie do pobierania, a następnie pobierzesz grę lub program z Google Play.
Krok 2: Plik .APK umieść w pamięci przenośnej
Pobrany na dysk komputera lub innego urządzenia plik instalacyjny wymaga przeniesienia teraz do pamięci telewizora. Najprościej będzie Ci użyć po prostu pendriva. Możesz też bawić się z pomoca chmury, np. Dropbox ale to będzie wymagało instalacji dodatkowych programów. Cały proces komplikuje się. Więc po prostu użyj pendrive lub dysku przenośnego.
Z telefonem czy tabletem jest o tyle wygodniej, że możesz taki plik instalacyjny od razu pobrać do pamięci urządzenia lub podłączyć kablem do komputera i przenieść. Jak to zrobisz, decyzja należy do Ciebie. Plik instalacyjny .APK ma się znaleźć w pamięci urządzenia jakkolwiek to zrobisz.
Krok 3: Wyłącz zabezpieczenia systemu Android
Ten krok jest opcjonalny (nie dla każdego, ale jest). Jeśli posiadasz Android w wersji 7.0 i starszej, to przed rozpoczęciem instalacji powinieneś przejść do ustawień urządzenia i włączyć możliwość instalowania aplikacji z nieznanych źródeł.
Wejdź w ustawienia systemu i do zakładki Zabezpieczenia lub skorzystać z lupki (wyszukiwanie) wpisując nieznane źródła.
Jeśli posiadasz Android w wersji nowszej, czyli 8.0 w górę, to tego ustawienia prawdopodobnie nie będziesz już miał. System Android zapyta Cię o taką zgodę w momencie, kiedy będziesz już instalował jakąś aplikację.
Całość została uproszczona, co nie oznacza, że jesteś mniej bezpieczny. Nawet lepiej. Jesteś zabezpieczony, bo wyrażasz zgodę nie dla wszystkich aplikacji, a tylko dla wybranej jednej, którą instalujesz.
Opcja w nowszej wersji systemu nadaje uprawnienia danej aplikacji, z poziomu której dokonujesz instalacji, jeśli np. otwierasz plik w Google Chrome, to uprawniasz Google Chrome. W Samsungu masz domyślnego menadżera plików, nazywa się on Moje pliki i to tej aplikacji należy nadać uprawnienia do instalowania aplikacji z nieznanych źródeł.
Zrób to co opisałem w instrukcji a zapewniam Cię, że uda Ci się wszystko.
Krok 4: Uruchom instalację aplikacji z pliku .APK
System Android w porównaniu do Android TV ma zawsze domyślnie dostępny jakiś menadżer plików, np. Samsung ma aplikację Moje pliki, która w zupełności wystarczy. Czysty Android powinien mieć aplikację Files by Google. Jeśli jej nie ma, zainstaluj ją ze sklepu Google Play (za darmo).
W aplikacji Moje pliki po prostu przejdź do katalogu w którym umieściłeś plik z komputera, ja zazwyczaj wrzucam wszystko do folderu Download.
W aplikacji Files by Google kliknij na dole ekranu Przeglądaj > wybierz Aplikacje > Pliki instalacyjne aplikacji (APK). Po wywołaniu instalacji otrzymasz komunikat o którym pisałem w punkcie 3 (jeśli masz nowszy system Android niż 7.0). Wyraź zgodę na instalację z tego źródła i patrz jak aplikacja instaluje się na telefonie.
Krok 5: Uruchom aplikację
Podobnie jak w Android TV tak samo w systemie Android, zainstalowanie aplikacji z poza Google Play czyli z pliku .APK nie spowoduje dodanie skrótu do aplikacji ani do ekranu HOME ani do widoku Aplikacji. Gorzej! Jeśli przejdziecie do Ustawień telefonu > Aplikacje to nie uruchomicie też aplikacji z listy zainstalowanych aplikacji.
Rozwiązaniem jest więc skorzystanie z Google Play (tego oficjalnego na telefonie lub tablecie) a następnie instalacja jednej z dodatkowych aplikacji.Jakich? Launcherów, menadżerów aplikacji lub narzędzi do robienia skrótów na ekranie HOME. Te ostatnie mogą nie działać z aplikacjami instalowanymi z .APK zwłaszcza, jeśli nie ma ich już w Google Play i tym bardziej, jeśli macie Androida 8.0 w górę. Jeśli aplikację są w Google Play, system potraktuje to jako legalną instalację.
Jeśli macie Androida w wersji 7.0 w dół, takiego problemu raczej nie będziecie mieć z dodawaniem skrótów. Po prostu skorzystajcie z popularnych aplikacji do robienia skrótów