Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Co to jest filtr szary? Filtr ND



Czym jest filtr ND w fotografii, znany również pod swoją skróconą nazwą: Neutral Density Filter. Oprócz ochrony obiektywu przed zarysowaniami i kurzem filtry każdego rodzaju są niezbędne dla fotografów działających w terenie, chociaż mają różne zastosowania w celu poprawy jakości twoich zdjęć. Zrobienie zdjęcia nie jest tak łatwe, jak obejrzenie go naszymi własnymi doskonałymi oczami, ze względu na większą różnicę w zakresie dynamiki.

Stosowanie filtra ND oraz równie, jak nie bardziej, popularnego filtra polaryzacyjnego, pozwoli Ci rozwiązać wiele problemów związanych z fotografowaniem określonych typów obiektów i krajobrazów oraz wprowadzić do zdjęcia dynamikę lub dodatkowe efekty, tworzone na etapie wykonywania zdjęcia. A nie w postprodukcji.

Do czego służy filtr ND?

  • Umożliwia stosowanie szerokich wartości przysłony bez ryzyka prześwietlenia
  • Umożliwia stosowanie dłuższych czasów otwarcia migawki, gdy jest zbyt dużo światła, nawet w dzień!
  • Pomaga uchwycić rozmycie ruchu podczas fotografowania ruchomych obiektów (dłuższe czasy otwarcia migawki),
  • Zmniejsza głębię pola w nadmiernie jasnym świetle otoczenia (poprzez szersze otwarcie przysłony)
  • Równoważy ekspozycję na całym obrazie
  • Chroni obiektyw

Filtry neutralnej gęstości czyli filtry szare, filtry ND nie wpływają na kolor obrazu – to bardzo ważne, pomimo, że w nazwie wskazywało by na coś innego. Są bardzo przezroczyste, ale pozwalają na zmniejszenie ekspozycji obrazu poprzez kontrolowanie ilości światła docierającego do matrycy aparatu. Dzięki temu użytkownik może robić zdjęcia z jaśniejszymi przysłonami (zwłaszcza w dzień) i robić zdjęcia z długimi czasami ekspozycji bez nieprawidłowego naświetlania części obrazu.

Filtry szare są używane głównie podczas fotografowania w ciągu dnia, gdy istnieje największa szansa, że będziemy mieli nadmiar światła. Chociaż w fotografii światło jest zaletą, są sytuacje kiedy chcielibyśmy go mieć mniej, np. wykonać zdjęcie z długim czasem naświetlania (morze, wodospad) w środku dnia.Uważa się, że najciekawszym zastosowaniem filtrów ND jest tworzenie surrealistycznego rozmycia ruchu dla części wód.

Filtry pozwalają wspomóc w redukcji oświetlenia kiedy musimy pracować z szeroko otwartą przysłoną, np. podczas pracy z niewielkimi głębiami ostrości.

Filtry ND są zwykle sprzedawane w różnych stopniach ciemności, od około 1 poziomu redukcji f-stop aż do 13 lub ciemniej. W osobnym artykule przeczytasz, jak dobrać odpowiedni filtr szary ND do naszych potrzeb.

Co to jest filtr szary? Jak obliczyć który filtr szary użyć?

W osobnym artykule opisywałem zastosowanie filtrów ND podczas korzystania z Mavic Air, ale generalnie filtry ND znajdują ogromne zastosowanie właśnie podczas kręcenia video. O ile w fotografii krótkie czasy otwarcia migawki dają świetne efekty w postaci ostrych i zamrożonych zdjęć, to w filmie taka ostrość może nie być pożądana.

Używanie czasów 1/4000 do 1/1000 jako czas migawki przy nagrywaniu video, np. 25/30 FPS, nagrywanie video w którym kadr przemieszcza się, może powodować efekt skakania obrazu. Ostre i wyraźne klatki filmu nagrywane są z krótkimi czasami tworząc znaczące w filmie przerwy między poszczególnymi klatkami filmu. Dlatego zaleca się wydłużenie czasu otwarcia migawki, np. w zakresie 1/500 nawet do 1/30 dla 30FPS. Aby jednak móc to zrobić, niezbędne będzie użycia filtra ND jeśli nie mamy kontroli nad otwarciem przysłony, a to jest poza kontrolą np. w Dji Mavic Mini czy Dji Mavic Air

Ustawienia obrazu podczas filmowania dronem – Shutter Speed

Tags: czas otwarcia migawki, filtr nd, , przysłona

Dodaj komentarz