Czy Android TV to zły system? Wręcz przeciwnie!

  • przez

Poprzedni wpis w którym… krytykowałem Android TV powstał w 2018 roku. Wtedy właśnie  Android TV na telewizorach SONY i Philips zapowiadał się na fajny system ale pełen niedociągnięć. Problemy z aktualizacjami, brak niektórych funkcji w telewizorze, powolna praca.

Czy Android TV to dobry system dla telewizora?

Czy ostatnie prawie dwa lata coś zmieniły? Tak naprawdę bardzo wiele. Android TV stał się bardzo pożądanym system, ale także Tizen od Samsunga umocnił swoją pozycję. Mało tego, już niedługo Tizen będzie systemem, który doświadczymy także u innych producentów telewizorów. Samsung nie zmarnował ostatnich lat inwestując w rozwój platformy i namawiając developerów na tworzenie kolejnych aplikacji.

Czy Android TV to zły system? Wręcz przeciwnie!

Android TV skazany na sukces ale inni też zdobywają nagrody!

Android TV od początku był skazany na sukces, bo… to Android, bo miał Google Play oraz… nie był to pierwszy taki projekt Google. Google wiedziało co było nie tak z Google TV, więc Android TV był już ulepszoną wersją tego samego pomysłu. Co się stało, że Android TV okazał się strzałem w kolano – to co do dziś boli wiele telewizorów. Fakt, że system jest od Google, a producenci robią swoje. Od lat mówi się, że Samsung najchętniej zrezygnowałby z Androida na swoich telefonach. Czemu? Bo ten system ogranicza ich możliwości sprzętowe. Samsung potrafi sam dostarczyć świetne oprogramowanie dla swoich urządzeń, np. do obsługi aparatu. Ale nie może, bo Android wielu rzeczy nie obsługuje, ale oferuje Google Play i zrzesza miliony użytkowników.

Samsung inwestuje jednak w Tizena. System który był już kiedyś na telefonach, potem zniknął, a dziś znamy go z zegarków i telewizorów. A niebawem zobaczymy go u innych producentów. Największym faworytem do zgarnięcia Tizena jest obecnie Panasonic, który od lat nie ma dobrego Smart TV, a oferuje jedne z najlepszych jakościowo telewizorów.

Android TV jest ze mną… 4 lata. Od szaleństwa przeszedłem do z nim do rozpaczy, potem przez neutralność, aby znów powrócić do fascynacji. Czym? Przyszłością jaką Google rysuje w koło swojego systemu.

  1. Google ma poważne plany na rozwój Android TV na kolejne 3 lata,
  2. Google chce maksymalizować liczbę aplikacji na system Android TV
  3. Google chce wykorzystywać potencjał telewizorów,
  4. Google chce wprowadzić Google Stadia na Android TV.

Czym jest Google Stadia? Argumentem, dla którego Android TV + dobry telewizor staną się Twoimi przyjaciółmi. O ile lubisz sobie pograć w najlepsze, najnowsze i najbardziej wymagające tytuły.

Android TV umocnił swoją pozycję i ma się dobrze. Obsługuje dziś praktycznie wszystkie systemy VOD i to bez kombinowania. Wchodzimy w Google Play telewizora i instalujemyL Netflixa, HBO GO czy Player i inne systemy odtwarzania treści. Nadal oferuje Chromcasta co stawia go w pozycji diabelsko uniwersalnego systemu. I nadal można na nim instalować pliki .apk co także jest przywilejem użytkowników Android. Chociaż Google Play telewizora ma ograniczony zasób do kilku tysięcy aplikacji, to z pomocą myszki i klawiatury możemy rozszerzyć ten zakres o kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Brzmi kusząco prawda?

Android TV to system od Google, a reszta?

Pisząc o tym że Android TV nie jest w 100% kompatybilny z telewizorami, trzeba pamiętać o jednym. Smart TV sam w sobie to nie tylko system operacyjny, ale i telewizor oraz jego funkcje. Smart TV to Tizen, to WebOs które odpowiednio są integralną częścią telewizorów Samsung jak i LG. Android TV to produkt Google. Korzysta z niego przede wszystkim SONY jak i Philips, chociaż ten drugi nadal inwestuje w rozwój swojej własnej platformy Smart TV. Tizen do tej pory był systemem Samsunga, ale niebawem pojawi się prawdopodobnie na innych modelach telewizorów i największym faworytem jest tu Panasonic. System LG jest lekki ale daleki od ideału, a dziś, nie decyduje o sukcesie tylko jego działanie ale dostęp do różnych narzędzi, jak np. aplikacji i gier. I tu właśnie Android TV ma nadal najwięcej do powiedzenia.

Łatwo więc zrozumieć, że producent który dba o rozwój swoich produktów jak i systemów, wie doskonale jak doprowadzić do ich pełnej integracji ze sobą. Ale co gdy producentem systemu jest jedna firma, która trzyma się swojego wypracowanego fundamentu jakim jest Android, a producent telewizora chce iść do przodu ale musi opierać się na tym jakie możliwości daje mu system? Wtedy własnie dochodzimy do wad Android TV.

Jaki smart TV w 2020 roku?

Czy jednak użytkownik 2020 roku będzie w stanie odczuć dyskomfort wyboru któregoś z systemów jako przewodni? Przede wszystkim powinien kierować się wyglądem, bo o ile każdy z systemów Smart TV jest wewnątrz telewizora, to Android TV ma jeszcze jedną przewagę. Może działać z każdym systemem. Jak? Za pomocą przystawek Android TV Box podłączonych za pomocą HDMI. Ale to trochę zaprzecza idei Smart TV, bo w końcu jaki problem podłączyć wydajny komputer PC do telewizora czy konsolę z nowoczesnym systemem i dostępem do setek aplikacji oraz… gier. Nie tylko tych dedykowanych konkretnemu systemowi. Np. korzystając z XBOX One mamy dostęp chociażby do Netflixa czy KODI, a to otwiera nam ogromne możliwości i to z dowolnym wyświetlaczem. Nawet gdybyśmy zdecydowali się na projektor, który nie ma żadnego SMART TV.

Czy Android TV to dobry system i wybór Smart TV?

Czy Android TV to zły system? Nie. Wręcz przeciwnie. To jeden z najlepszych systemów dla Twojego telewizora, ale tak samo jak bronię go w swoich recenzjach dziś (dziś!) tak samo chętnie kupiłbym telewizor Samsunga lub LG bo wiem, że dzięki temu pozbędę się wielu kompromisów. A może wybrać telewizor Philips? Z Ambilight? Połączyć go z Google Asystentem i doposażyć w Philips Hue? To bardzo kuszące. Tak bardzo, że wybór właściwego Smart TV może być trudny.

Jakie aplikacje na Android TV?

Zapytasz mnie z jakich aplikacji korzystam dziś? Android TV oferuje ich nadal wiele ale ja korzystam z YouTube, Tidal, Netflix, HBO GO. Koniec. Zapomniałbym dodać, że posiadam moduł CI+ zamiast dekodera na HDMI co sprawia, że mój telewizor już jest o 100 kroć lepszy od wielu innych modeli, z zewnętrznym dekoderem. Biorąc pod uwagę, że to właśnie UPC jest głównym dostawcą treści TV, poza wspomnianymi systemami VOD.

To także jeden z powodów dla których wybór platformy Android TV może dla wielu osób mijać się z celem. Te aplikacje są dziś… wszędzie.

Dodaj komentarz