Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Dlaczego powinieneś używać VPN?Czy kiedykolwiek martwiłeś się o swoją prywatność w sieci, także podczas pracy online? Zastanawiasz się jak to możliwe że reklamy na stronach internetowych tak dobrze wpasowują produkty w Twoje potrzeby? A może szukasz sposobu jak odwiedzić strony lub skorzystać z usług, które nie są dostępne dla Twojego regionu? Może po prostu chcesz oglądać filmy w serwisie Netflix, które nie są dostępne w Polsce.

Jeśli cokolwiek zastanawiało Cię w tym zakresie, to w zasadzie VPN odpowiada właśnie na Twoje potrzeby i rozwiązuje Twoje obawy. VPN czyli Wirtualna Sieć Prywatna to oprogramowanie oraz sieć serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Zadaniem VPN jest szyfrować Twoje połączenie z siecią Internet w taki sposób, abyś przynajmniej w teorii pozostał w tej sieci anonimowy, zarówno pod względem możliwości obserwowania Ciebie jak i namierzenia Twojej prawdziwej lokalizacji.

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, umożliwia utworzenie bezpiecznego połączenia z inną siecią przez Internet. Sieci VPN mogą służyć do uzyskiwania dostępu do witryn z ograniczeniami regionalnymi, ochrony przeglądania przed ciekawskimi oczami w publicznych sieciach Wi-Fi i nie tylko.

Obecnie VPN są bardzo popularne, ale nie z powodów, dla których zostały pierwotnie stworzone. Pierwotnie były one tylko sposobem na bezpieczne połączenie sieci firmowych przez Internet lub umożliwiały dostęp do sieci firmowej z domu. Dziś nabrały one zupełnie nowego znaczenia.

VPN pozwala nie tylko ukryć (zaszyfrować naszą aktywność w sieci) ale przede wszystkim ochronić nas przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, związanymi z obserwacją nas samych. Ponadto posiada wiele narzędzi dodatkowych jak ochronę antywirusową. VPN używany jest także do „zmiany lokalizacji” która nie tylko pomoże nam w dostępie do nowych treści Internetu ale przyśpieszy ich ładowanie (np. jeśli jesteś graczem, możesz uzyskać szybsze połączenie z zagranicznymi serwerami gier).

Czy VPN zapewnia bezpieczeństwo w sieci?

Sieci VPN zabezpieczają Twoje publiczne połączenie internetowe, szyfrując Twoje informacje i chroniąc Twoją aktywność online przed cyberprzestępcami, a nawet Twoim własnym dostawcą usług internetowych. Sieci VPN dbają o Twoją prywatność nie tylko ukrywając Cię w sieci, ale nie dopuszczają do wycieków danych oraz nie przechowują dzienników historii aktywności.

Kiedy używasz oprogramowania VPN, Twoje urządzenie łączy się z serwerami dostawcy VPN. Twój ruch internetowy przechodzi przez połączenie internetowe VPN, co w praktyce powoduje, że wszystko co widzisz i gdzie zmierzasz jest ukrywane przed chociażby dostawcą usługi internetowej ale i wszelkiego rodzaju mechanizmami śledzącymi. Serwer VPN miesza Twój ruch sieciowy z innymi na serwerze, Twój adres IP wydaje się pasować do adresu skojarzonego z VPN. Te kroki utrudniają innym monitorowanie i gromadzenie informacji o tym, gdzie jesteś i co robisz online.

Sieć VPN jest tak długo bezpieczna, jak długo korzystasz z VPN oraz sam dostawca usługi dba o ciągłość i prawidłowe działanie sieci. M.in. z tego powodu używanie darmowych sieci VPN całkowicie mija się z celem, a wybór płatnego rozwiązania może być trudny aby mieć pewność, że naprawdę sieć VPN robi to, czego potrzebujemy.

Czy VPN jest legalny?

VPN jest legalnym oprogramowaniem i systemem sieciowym, gdyż nie łamie on żadnych zasad zarówno dotyczących bezpieczeństwa jak i naszej aktywności w sieci. Jest jednak tak długo legalny, jak długo służy nam zgodnie z prawem. Może on być faktycznie używany przez przestępców do szyfrowania danych i ukrywania lokalizacji – to prawda, jednak nie to świadczy o tym, że używanie VPN może być nielegalne. Jeśli się nad tym bardziej zastanowić, nawet patyk, wykałaczka czy stara skarpetka mogą być narzędziem zbrodni.

VPN szyfruje połączenie sieciowe i ukrywa Twoją aktywność w sieci. To w jaki sposób działa jest zarówno tym co sprawia że jest bezpieczny, ale też tym po co został stworzony, aby dać bezpieczeństwo.

Są kraje gdzie używanie sieci VPN jest nielegalne, np. Chiny. Natomiast są to kraje, w których Państwo zabrania ukrywania czegokolwiek więc o ile używanie VPN jest tu traktowane jak przestępstwo, to bardzo podobnie działa rząd, śledząc użytkowników sieci w sposób wykraczający poza „statystyki”.

W teorii mówi się, że dobry VPN zapewnia nam pełną anonimowość, jednak nigdy nie możesz mieć 100% pewności, że po tym co robisz za pomocą VPN nie zostanie ślad. Dlatego przyjmuje się 99% skuteczność, pozostawiając 1% na każdy błąd, który możesz w takiej sieci popełnić także Ty sam.

VPN a treści VOD

Jedną z korzyści jaką dostrzegli użytkownicy VPN jest m.in. możliwość zmiany lokalizacji i używanie zagranicznych adresów IP. Połączenie z siecią Internet odbywa się przy pomocy zwykle jednego z kilkuset serwerów zlokalizowanych na całym świeci. Łącząc się z Polski do witryn internetowych w USA, możemy dzięki sieci VPN przedstawić się jako użytkownik pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.

Takie rozwiązanie pozwala nam na dostęp, np. do treści VOD, które ze względu na umowy licencyjne są dostępne wyłącznie w danym kraju. M.in. z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszy się np. używanie VPN przy korzystaniu z Netflix czy włączenie VPN celem dostępu do usługi Disney + niedostępnej w Polsce.

Jeśli zdecydujesz się na używanie VPN do obsługi usług VOD pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić, który VPN wspiera takie dostępy. Usługodawcy także bronią się przed używaniem VPN, co wpływa na ich warunki prawne i licencje.

VPN a rozgrywka online

Korzystając z sieci VPN, tak jak przy dostępie do VOD, możesz zmienić swoją lokalizację, swój adres IP. Nie ma to jednak zawsze na celu ukrycie nas w sieci, co przyśpieszenie pewnych procesów. Tak jak uruchamiając VPN i logując się do sieci w USA możesz uzyskać dostęp do filmów i seriali niedostępnych w Polsce, tak samo gracze korzystają z VPN aby uzyskać szybsze połączenie z serwerami gier.

Dostęp do sieci VPN otworzył też inne możliwości jak np. zakupy online. Dzięki VPN wielu graczy na świecie kupuje i sprzedaje gry na różnych marketach w lokalnych cenach, które często są znacznie bardziej atrakcyjnego od oferty w Polsce.

Przykładowo, w Tureckim Micsrosoft Store możesz czasami kupić gry czy dostęp do Game Pass za połowę ceny, jaką normalnie zapłaciłbyś w naszym kraju.

VPN a praca zdalna

Wiele firm korzysta z sieci VPN aby umożliwić swoim pracownikom pracę zdalną, ale nie tylko. VPN jest także świetnym mechanizmem ochrony przesyłanych danych, co ma kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu wielu firm. Niektóre udostępniają swoje systemu tylko w sieci VPN (nawet jeśli pracownicy znajdują się w budynku firmy) aby ograniczyć ryzyko wycieku danych.

VPN czy antywirus

VPN z antywirusem nie mają tak wiele wspólnego jakby się to mogło wydawać, dlatego że VPN szyfruje i ukrywa naszą obecność w sieci ale nie ma wpływu na to co robimy w Internecie oraz jakie informacje do nas docierają. Owszem, istnieją różne rodzaje VPN które zapewniają ochronę na wielu płaszczyznach i oferują także ochronę antywirusową, ale nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze eliminuje proste zagrożenia jak np. odebranie wiadomości e-mail z zainfekowanym plikiem. Dlatego skuteczną ochronę zapewnia używanie VPN wraz programem antywirusowym, który od początku stanowi fundamentalne zabezpiecznie komputera i zlokalizowanych na nich danych przed złośliwym oprogramowaniem.

Tags: ,

Dodaj komentarz