Co oznaczają strzałki przy znakach zakazu postoju i zatrzymywania?
W przepisach ruchu drogowego znajdziemy zarówno informacje o podstawowych znakach drogowych jak i znakach uzupełniających, jak, np. tabliczki strzałka w górę i strzałka w dół. Co oznaczają strzałki przy znakach zakazu postoju i zatrzymywania?
- Strzałka w górę – tu zaczyna się strefa zakazu parkowania.
- Strzałka w dół – tu kończy się strefa zakazu parkowania.
Powyższe znaki stanowią uzupełnienie podstawowego znaku drogowego o dodatkową informację, np. warunki działania znaku jak początek, koniec lub informacje dodatkowe.
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2020 roku
Popularne strzałki to tabliczki do znaków drogowych typu T. Umieszcza się je pod znakiem właściwym do którego się odnoszą. Mogą mieć różne przeznaczenie, ale w tym artykule koncentrujemy się na czterech znakach:
- T-25a – początek zakazu wyrażonego znakiem,
- T-25b – kontynuację zakazu wyrażonego znakiem,
- T-25c – odwołanie zakazu wyrażonego znakiem.
- T-26 – informuje o stronie obowiązywania znaku.
Tabliczki te występują więc ze znakami B-36 oraz B-35 czyli znakami zakazu zatrzymywania się B-36 oraz zakazu samego postoju B-35.
- zatrzymanie pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów,
- postój pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.
Jeśli strzałka w górę – tu zaczyna się strefa zakazu parkowania. Jeśli strzałka w dół – tu kończy się strefa zakazu parkowania. Analogicznie dotyczy to np. znaku zakaz postoju.
Tabliczki do znaków drogowych (typ T)
Tabliczki uzupełniające znaki drogowe mogą występować z różnymi znakami (o ile jest podstawa ku temu). Ich zadanie jest proste, mają informować o tym, gdzie jest początek, koniec lub zakres obowiązywania znaków. Tam gdzie znaki mogą obowiązywać w innym obszarze niż od skrzyżowania do skrzyżowania, konieczne jest nakreślenie tych granic.
Bardzo ważnym jest aby pamiętać, że strzałka może być odwołana poprzez umieszczenie kolejnej strzałki. W praktyce oznacza to, że w odróżnieniu od innych znaków, jeśli zakaz postoju ma strzałkę początkową, to ten sam zakaz obowiązuje także, np. za skrzyżowaniem.
Dodatkowe informacje: RUCH DROGOWY, Rozdział 5 – Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach, Oddział 2 – Zatrzymanie i postój. Tu znajdziesz informacje o znakach: zakaz postoju oraz zakaz zatrzymywania się.
Źródło: Co oznaczają strzałki przy znakach postoju i zatrzymywania, www.badanie-techniczne.pl
21 sierpnia 2021 11:13 | Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
Check this out
[…] that is the end of this article. Here you’ll find some sites that we think you’ll appreciate, just click the links over[…]…