Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jaki SmartTV wybrać: AndroidTV, WebOS, Tizen, Roku i inneJeśli uzależniasz wybór telewizora od systemu SmartTV jaki posiada on wbudowany, to zdecydowanie ten artykuł jest dla Ciebie. Na rynku dostępnych jest kilka systemów operacyjnych, każdy dostępny w innym modelu telewizora. Jedynie Android TV jest dostępny na modelach SONY, PHILIPS, SHARP. Panasonic, LG i Samsung posiadają własne systemy. I również w przeciwieństwie do AndroidTV, firmy te rozwijają te systemy samodzielnie, a więc ściśle dopasowując je do potrzeb telewizora i odwrotnie, dostosowując parametry do możliwości systemu.

Dlaczego warto wybrać moduł CI+ zamiast dekodera zewnętrznego?

AndroidTV jest systemem od Google co powoduje pewne komplikacje, a więc aby wykorzystać potencjał telewizora, firmy muszą wycisnąć max z AndroidTV. Niestety, system ten potrafi płatać im figle.

Na rynku nadal dostępne są telewizory które nie posiadają szeroko rozumianego SmartTV. Pod pojęciem SMART TV nie mam na myśli jedynie dostępu do menu czy uruchomienia filmów z dysku twardego. Smart TV to inteligencja telewizora, system, który umożliwia nam korzystanie ze sprzętu tak, jak z domowego centrum rozrywki czy nawet komputera lub telefonu.

Gdybym miał tak na szybko porównać systemy, określiłbym takie zestawienie mianem: AndroidTV kontra reszta świata. Dlaczego? Android TV to potężny system operacyjny, za którym stoi równie potężny sklep Google Play pełen aplikacji a co za tym idzie narzędzi do pracy i rozrywki. Z drugiej strony jest to system Google, a więc o wielu funkcjonalność decyduje twórca systemu a nie producent telewizora. Świetnym przykładem jest firma SONY dla której wybór Android TV był strzałem w 10, a jednocześnie ciężarem.

SONY posiadał jeden z najgorszych SmartTV na rynku (o ile można to nazwać SmartTV). Android TV okazał się sukcesem, który przyczynił się do dużego zainteresowania nowymi modelami telewizorów. Jednak ilość błędów i nieprawidłowości w działaniu sprzętu sprawiły, że do dziś wiele osób mocno uprzedziło się… i do firmy SONY ale i do AndroidTV.

Historia jest zbliżona do tej która przytrafiła się firmie PHILIPS. Tu o dziwo Android TV miał się i ma nadal dobrze. Jakoś wyszło to lepiej. Chociaż telewizory te cierpią na poważny problem jak kurzenie się matrycy. Za to system Ambilight okazał się wielkim sukcesem. Także dlatego, że działa on z ekranem, niezależnie od źródła obrazu, np. konsoli czy odtwarzacza BR.

Czy warto kupić telewizor z AndroidTV i dlaczego nie?

Mocne strony

To co jest mocną stroną AndroidTV, boli konkurencję. Dostęp do aplikacji. I to zdanie napisałem na podstawie informacji z Google. Ale nie do końca zgodzę się z tym bo mam za sobą 3 lata doświadczenia z Android TV w telewizorze. Przetestowałem kilkaset różnych aplikacji i drugie tyle gier. Werdykt: nikomu do niczego nie jest Google Play potrzebne. Wystarczy mieć kilka aplikacji VOD, w tym Netflix, HBO GO. Do tego radio internetowe i w zasadzie nic więcej nie jest nam potrzebne. A to ma np. Tizen na telewizorach Samsunga.

Ale Android TV to też wbudowany chromeast i nieco inne podejście do użytkownika. Problem w tym, że żyjemy w Polsce a tu nadal kluczowym źródłem obrazu jest telewizja z kabla lub opcjonalnie z kabla i dekodera. Masz dekoder? Po co Ci telewizor, kup sobie monitor.

Dlaczego więc Android TV nadal jest pożądany? Np. dlatego że możemy na nim zainstalować KODI + tysiące gier. Może nam więc zastąpić konsolę i dać dostęp do nieograniczonej liczby bezpłatnych (chociaż nielegalnych) treści. Ale to wszystko możemy osiągnąć także kupując jakikolwiek inny system a do tego tzw. Android TV BOX czyli zew. przystawkę.

Generalnie, Android TV to aplikacje i Google Play i trzeba o tym pamiętać… pod warunkiem, że masz czas i ochotę na ich instalowanie.

Konkurencja nie śpi

Dlaczego konkurencja jest lepsza? Świetnym przykładem jest chociażby ultraszybki system LG lub bardzo dopieszczony przez Samsunga Tizen. Chociaż są to zupełnie inne systemy, oferują one naprawdę dużo… jak na swoje możliwości. Być może zabraknie Ci kilku aplikacji, zwłaszcza w LG, ale za do zyskasz system, który w pełni współgra z Twoim telewizorem. Szczególnie dotyczy to Samsunga.

Jeśli Android TV dostarcza multum rozrywki, to Tizen Samsunga jest tuż za nim. Samsung bardzo dba o to, aby wydawcy aplikacji nie zapomnieli o Tizenie. Ale to nie tylko kwestia telewizora, system ten cały czas rozwijany jest także w kierunku mniejszych urządzeń, jak smartwatche. Generalnie możemy więc być pewni, że Samsung pamięta o swoich klientach.

A co z resztą. Na pewno zwróciłbym uwagę na system LG ze względu na prosty interfejs i prędkość działania. Do tego pełna integracja z Asystentem Google i obsługą głosową.

Ciekawą alternatywą wydaje się także system ROKU na telewizorach TCL. Często zestawiany jako realny konkurent dla AndroidTV, może jednak zaskakiwać nieco odmiennymi tytułami aplikacji. Działa dobrze,ale wymaga przyzwyczajenia jeśli chodzi o wybór narzędzi do zabawy, rozrywki i dostępu do materiałów Video.

W mojej ocenie Panasonic ma po prostu system, który działa stabilnie i płynnie ale nie powala na kolana. Firma za to oferuje znakomitej jakości sprzęt. To idealny wybór tam, gdzie zależy nam na sprzęcie a mniej na systemie. Tu zdecydowanie doinwestowanie w zewnętrzną przystawkę, np.  Android TV BOX jest wręcz wskazane.

Podsumowanie

Zanim więc zdecydujesz się na zakup telewizora, poczytaj więcej o każdym z systemów i sprawdź, do jakich aplikacji oferuje dostęp. Ale nie zniechęcaj się, bo wszystko można naprawić „zewnętrzną przystawką”. Android TV to moim zdaniem bardzo przyszłościowy wybór, Tizen to znakomita alternatywa za którą także stoją świetne telewizory. LG wybrałbym głównie ze względu na telewizory OLED. Philips z Android TV to znakomity wybór dla Ambilight o ile masz wolną ścianę aby oglądać pokaz świateł.

3 aplikacje które powinieneś mieć na Android TV 2018

Dodaj komentarz