Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jak zainstalować popularne wtyczki WordPress?Jak zalożyć stronę internetową Wordpress?

Istnieją przynajmniej cztery sposoby na zainstalowanie wtyczek WordPress, ale w większości przypadków wystarczy użycie dwóch z opisanych tutaj przykładów. Na nich też skoncentruję Twoją uwagę, abyś mógł szybko zainstalować wtyczki WordPress oraz aktywować je – uruchomić.

Wtyczki WordPress to komponenty, które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności strony internetowej, bloga, edytora, panelu lub narzędzia integrujące Twoją instalację z innymi narzędziami.

  • Przykład: Wtyczka Yoast SEO pozwala na szybką kontrolę jakości wpisów oraz optymalizację, rozszerzając możliwości SEO dla WordPress. Wtyczka Google Analytics pozwala na szybką integrację Twojej strony z analityką Google – pozwala monitorować ruch, a jednocześnie prezentuje wybrane dane analityczne w samym panelu WordPress bez konieczności logowania się do zew. serwisu.

Instalacja wtyczek WordPress zazwyczaj przebiega na kilka sposobów:

  • instalacja z repozytorium WordPress czyli z katalogu wtyczek dostępnych w samym CMS i na stronie WordPress. To najpopularniejsza metoda instalacji i znajdziemy tu nieskończone ilości wtyczek WordPress.
  • instalacja z pliku przesłanego na serwer czyli instalacja zewnętrznej wtyczki, np. dostarczonej Ci na zamówienie przez agencję. Możesz przejść ten proces korzystając z serwera FTP (jeśli wtyczki są dużego rozmiaru) ale prościej będzie zrobić to w panelu WordPress,
  • instalacja wtyczek WordPress za pomocą WP-CLI czyli terminala (instalacja zaawansowana).

W tym artykule skupimy się na dwóch rozwiązaniach, tj. instalacja za pomocą wyszukiwarki WordPress oraz przesłanie wtyczki na serwer w panelu administratora WordPress.

Jak zainstalować wtyczki WordPress przez panel?

Instalowanie wtyczki WordPress z poziomu panelu i wyszukiwarki WordPress jest jednym z najprostszych sposobów szybkiego uruchomienia wtyczki. Możesz wyszukać wtyczki w katalogu WordPress.

Przejdź do sekcji Wtyczki po lewej stronie ekranu. Możesz kliknąć w ten przycisk lub rozwinąć menu i wybrać Zainstalowane wtyczki lub Dodaj nową.

Menu instalacji wtyczek WordPress

Po kliknięciu we Wtyczki zobaczysz od razu wyszukiwarkę wtyczek WordPress.

Menu instalacji wtyczek WordPress

Możesz także przeglądać polecane, popularne i zalecane wtyczki. Następnie kliknij Zainstaluj teraz przy wtyczce która Cię zainteresuje. Po prawej stronie znajdziesz wyszukiwarkę. Wtyczki które są już zainstalowanie będą miały aktywny lub nieaktywny przycisk Aktywuj (w zależności czy ją włączyłeś wcześniej czy nie).

Po zakończeniu instalacji wtyczka jest widoczna w panelu WordPress. Nie jest ona domyślnie włączona (aktywna). Aktywacja wtyczki wymaga ręcznego działania. Możesz włączyć wtyczkę (aktywować ją) bezpośrednio w głównym widoku lub przejść do sekcji Wtyczki > Zainstalowane wtyczki. 

Zainstalowane wtyczki WordPress

Na liście wtyczek możesz włączyć lub wyłączyć wybraną wtyczkę, przejść do jej ustawień (jeśli są dostępne) lub odinstalować.

Aby odinstalować wtyczkę powinieneś najpierw ją wyłączyć (Wyłącz), inaczej przycisk Usuń nie będzie widoczny.

W głównym widoku sekcji Wtyczki znajduje się także przycisk Wyślij wtyczkę na serwer. Pozwala on na instalowanie wtyczek z pliku, np. dostarczonego przez agencję lub pobranego z Internetu (jeśli wtyczka nie jest oficjalnie dostępna w bazie wtyczek WordPress).

Instalacja przebiega analogicznie j/w. Wskaż plik wtyczki z dysku (archiwum .zip) i wyślij na serwer. Wtyczka zostanie zainstalowana i pojawi się na liście. Aktywuj ją, edytuj ustawienia lub usuń tak, jak każdą inną wtyczkę.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz