Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest SSL?

Certyfikat SSL to certyfikat szyfrujący dane na stronie WWW oraz podczas wysyłania poczty e-mail. Dziś nie tylko pełni on rolę zabezpieczenia danych, ale dodatkowo wpływa pozytywnie na pozycjonowanie w Google oraz podnosi prestiż i wiarygodność strony WWW. Chociaż jest bardzo popularnym i nie najnowszym rozwiązaniem, to dopiero w ostatnich latach zaczął się on mocno popularyzować, a wszelkiego rodzaju usługodawcy działający w sieci, wskazali SSL jak coś co każdy powinien mieć i używać.

Certyfikat SSL nie działa zawsze. Na statycznych stronach informacyjnych, gdzie po prostu znajdują się różne teksty i obrazki, certyfikat SSL nie będzie pełnił większej roli. Jeśli jednak na tej samej stronie znajdziemy mechanizmy integracji z zewnętrznymi narzędziami online, formularze kontaktowe, formularze zamówień, sklep internetowy, itp. certyfikat SSL będzie aktywował połączenie szyfrowane. Jego zadaniem jest ochronić newralgiczne dane przesyłane z komputera/przeglądarki do bazy danych strony WWW w chwili naciśnięcia przycisku: kup, zapłać, wyślij, zaloguj.

W obsłudze poczty e-mail certyfikat SSL pełni dokładnie tę samą funkcję, chroni moment wysyłania poczty, aby nie było możliwie „podsłuchanie” przesyłanych danych. Wydaje się to zabawne? Jak się okazuje jest bardzo skuteczne w działaniu.

Certyfikat SSL wystawiany jest przez jednostki certyfikujące, jest usługą płatną chociaż w sieci można znaleźć wiele poradników jak samemu wygenerować taki certyfikat. Nie należy jednak mylić go z rozwiązaniami oferowanymi, np. przez firmy hostingowe jak home.pl czy AZ.pl

Jeśli masz stronę WWW z systemem logowania, formularzami kontaktowymi, prowadzisz sklep online lub zwyczajnie korzystasz z poczty e-mail w programach pocztowych, powinieneś dziś posiadać certyfikat SSL.

Certyfikat SSL kupuje się i zamawia dla określonej domeny z którą ma on być powiązany. Jeśli masz wiele domen, aktywnych, dla każdej z nich instalujesz osobny certyfikat SSL.