Telewizor nie tylko do telewizji: 6 rozwiązań zwiększających użyteczność telewizora

Telewizor stał się tak powszechnym urządzeniem, że trudno wyobrazić sobie, aby ktoś nie miał go w domu, a nawet w pracy. Oczywiście szanuję i rozumiem, a nawet podzielam zdanie ludzi, którzy z jakiś powodów nie chcą mieć telewizora, nie mniej w tym wpisie, chciałbym pójść krok dalej.

Chociaż wszystkie argumenty, które znalazłem, można by złożyć w jeden, to efekt byłby zbyt oczywisty. Dlatego rozdzieliłem je jako konkrene przykłady i wykluczyłem tu takie oczywistości jak podłączenie odtwarzacza czy konsoli.

Użytecznośc telewizora możemy zwiększyć poprzez nie tylko urządzenia zewnętrzne jakie do niego podłączymy, ale także wybór odpowiedniego wyświetlacza (rozmiar, rozdzielczość) oraz miejsce jego montażu (na ścianie, na biurku, w gabinecie, na suficie).

Wiele osób decyduje się na telewizor i jego montaż na płasko przy ścianie, tym czasem już proste ramie (zasięg zwykle około 50-60) może sprawić, że telewizor będzie widoczny, np. siedząc przy stole czy spoglądając z kuchni. Ostatnio widziałem telewizor na suficie, w gabinecie dentystycznym. Dedykowane szczególnie dzieciom ale i dorosłym. Prosta rzecz, a cieszy.

Duże znaczenie ma oczywiście wybór samego telewizora, jeśli chcemy postawić go na biurku, zdecydujemy się raczej na rozmiary do 40 cali, ale telewizor używany w pracy, może zastąpić też projektor i tu rozmiar będzie miał większe znaczenie. Osoby które decydują się np. na nowe mieszkanie, nawet mniejsze, obawiają się jak upchać sporo sprzętu w jednym pokoju, a przecież telewizor może być komputerem albo jego wyświetlaczem.

 1. Telewizor jak komputer: na tej stronie poświęcam sporo uwagi systemom SmartTV, w tym AndroidTV. To już pierwszy przykład, jak telewizor może zamienić się w komputer. Dzięki wbudowanemu systemowi i stojącemu za nim marketowi z aplikacjami, mój telewizor działa niezależnie od innych urządzeń i systemów. Jestem w stanie zainstalować dowolną aplikację (alternatywnie zainstaluję ją ręcznie z pliku .apk jeśli Google Play Store telewizora mi jej nie udostępnia) i po podłączeniu myszy i klawiatury (Bluetooth lub po kablu) zamienię swój telewizor w pełni funkcjonalny komputer oparty o system Android.

  Mogę grać, mogę pracować i nadal mogę oglądać telewizję. Rozwiązanie to otrzymuję w chwili zakupu telewizora, ponosząc jedynie niewielki koszt zakupu dodatkowych kontrolerów.Na ile takie rozwiązanie jest w stanie wypełnić moje potrzeby? Na tyle, na ile wśród setek tysięcy aplikacji w Google Play Store znajdę te, które są mi potrzebne do pracy i zabawy. A jest w czym wybierać.

  Przeczytaj więcej: Telewizor z przystawka z AndroidTV?

  Telewizor w roli komputera nie musi się jednak ograniczać do wbudowanego systemu operacyjnego SmartTV. Na rynku znajdziemy sporo rozwiązań typu MiniPC lub TVBox, które mogą działać zarówno pod kontrolą systemu Windows, Android lub obu naraz. Dzięki zróżnicowanej ofercie możemy wybrać mocniejsze lub słabsze urządzenia, w zależności od ich przeznaczenia.

  Fakt, idąc tym tropem telewizor przestaje być komputerem a staje się jedynie wyświetlaczem, ale biorąc pod uwagę rozmiary takich przystawek, które śmiało możemy schować tuż za ekranem, szybko może okazać się, że do pracy i zabawy wystarczy nam kawałek kanapy i  stolik na kawę.

 2. Telewizor jako konsola: w zasadzie nie odbiega to niczym od pojęcia komputera, ale jednak Internet dzieli się na zwolenników jednych i drugich. Nowsze SmartTV i nie mam na myśli samych telewizorów co ich systemy, od pewnego czasu dają możliwość prowadzenia rozgrywki wieloosobowej. Wystarczy dokupić 1-2 pady, czasami nawet i 4, aby podczas rodzinnego spotkania oddać się wyścigom czy strzelaniu na ekranie TV i to bez konieczności podłączania konsoli (czy w ogóle jej posiadania). Tizen (Samsung) oferuje całkiem sporą bazę gier, ale prym wiedzie tu AndroidTV, który oferuje tych gier setki tysięcy.

  Przeczytaj więcej: Telewizor z przystawka z AndroidTV?

  Decydując się na wybór telewizora, szczególnie jeśli cenimy sobie „pykanie na padzie”, mamy dzieciaki, itp. warto zwrócić uwagę właśnie na ten aspekt. Konsole nowej generacji to wprawdzie wydatek około 1000-1500 zł + gry, ale Google Play jest za darmo, a niektóre pozycje (gry) płatne w kwotach od 1 do 20 zł max. Tytułów jest naprawdę sporo i chociaż trudno szukać efektów znanych z PC i konsol, to i tak niewielkim kosztem robi to spore wrażenie.

  Oczywiście jeśli już macie telewizor ale nie posiadacie SmartTV, zastanówcie się nad wyborem jednej z przystawek, która raz: kosztuje nie więcej jak 100-200 zł (a więc dużo taniej niż konsola), dwa, podłączycie ją do dowolnego urządzenia oraz wyświetlacza (w tym monitora).

 3. Telewizor jak monitor: to rozwiązanie po części jest związane z pierwszym przykładem, o ile potraktujemy nasz telewizor jako zewnętrzny wyświetlacz czy to dla wspomnianych przystawek, a także dla komputerów PC i innych źródeł obrazu. Dzisiejsze telewizory oferują znakomitą jakość obrazu, a technologia 4K, UltraHD sprawia, że coraz częściej użytkownicy PC decydują się na zakup telewizora, np. 32 cale, zamiast monitora (oferującego np. mniejszy rozmiar lub znacznie wyższą cenę).

  Traktowanie telewizora jako monitora sprawdzi się zarówno w pracy przy biurku jak i pracy i rozrywce prosto z kanapy. Dzięki bezprzewodowej łączności urządzeń wskazujących czy nawet samego przesyłania obrazu na ekran telewizora, możemy wymusić praktycznie na każdym urządzeniu (np. PC, tablet) aby przerzuciło obraz na telewizor. Jak nie trudno domyślić się, komputer nadal może pozostać na swoim miejscu przy biurku daleko od nas lub odwrotnie, to telewizor może trafić na biurko zamiast typowego monitora.Kiedy znajdzie największe zastosowanie? Kiedy nie posiadamy miejsca na monitor lub kiedy potrzebujemy dużego obszaru roboczego do pracy na ekranie.

  Zastosowanie telewizora jako wyświetlacza to dobry pomysł wszędzie tam, gdzie chcemy wyświetlać treści ale niekoniecznie samą telewizję: poczekalnie, autobusy, korytarze.

 4. Telewizor zamiast projektora: kiedy mówimy o konferencji, spotkaniu, prezentacji, zwykle przed oczami mamy salę i projektor, rzucający obraz na ścianę. Ale to rozwiązanie sprawdza się gdy mamy sporą salę i sporo ludzi do których chcemy dotrzeć.Co gdy nasz gabinet jest niewielki lub prowadzimy szkolenie dla kilku osób? Skorzystajmy z możliwości telewizora. Decydując się nawet na najtańsze rozwiązanie, szybko staniemy się posiadaczami dużego ekranu, na którym bez trudu przedstawimy prezentację. Takie rozwiązanie świetnie uzupełnia pokój kierownika czy dyrektora. Wystarczy kawałek stołu a przy nim na ścianie zawieszony ekran. Wszystko pod ręką i do tego działające w każdych warunkach oświetlenia.

  Nie inaczej jest w domu. Warto pamiętać że posiadanie projektora ma swoje zalety, ale przede wszystkim jest to urządzenie dedykowane do krótkotrwałej pracy z zewnętrznymi źródłami obrazu. Wydziela dużo ciepła ale i ma ograniczoną żywotność.

  Sam swego czasu chciałem zdecydować się na projektor zamiast telewizora, wychodząc z założenia że obejrzenie Wiadomości, kilku bajek i filmów (kablówka) na ekranie projekcyjnym, nie będzie problemem. Ale jednak było, bo za tym szedł brak tego, co miałem wraz z telewizorem, szybkiego dostępu do telewizji + ograniczeń związanych np. z warunkami oświetlenia, a co za tym idzie zasłanianiem rolet, itp. Zdecydowałem się ostatecznie na zakup dużego telewizora, który pełni rolę i projektora (rozmiar) i telewizora (szybki dostęp do źródeł obrazu), a przede wszystkim działa w każdym świetle.

  Idealnym rozwiązaniem (nieco odbiegając od tematu) jest posiadanie telewizora i projektora. Jeśli lubimy oglądać video na dużym ekranie, kupmy nawet średniej jakości telewizor, którego zadaniem będzie przegląd podstawowych źródeł obrazu a przy tym dobrze będzie wyglądał w naszym mieszkaniu (rozmiar, kolor, ustawienie kąta). Na dłuższe seanse zostawmy sobie projektor.

 5. Telewizor jako centrum informacji: jak pisałem na początku, każdy z tych punktów wynika z innego. Jeśli cenicie sobie dostęp do informacji oczywiście możecie sobie włączyć kanał informacyjny i oglądać TV. Możecie też, podobnie jak ja, postawić na Smart.Przykładowo korzystając z dostępnych Wygaszaczy ekranu na AndroidTV, ustawiłem sobie aplikację Wiadomości i pogoda. Efekt? Kiedy telewizor jest w trybie czuwania (w trybie wygaszania ekranu, ale nie uśpienia) odpala się wygaszacz ekranu na którym mam dostęp do wiadomości, pogody i zegara.

  YouTube: Prognoza pogody na telewizorze

  Dzięki dodatkoym aplikacjom, w tym rekomendacjom (co akurat też oferuje AndroidTV) wystarczy mi jedno kliknęcie na pilocie (HOME) aby szybko przejść do rekomendowanych treści i ważnych wydarzeń. Oczywiście mogę mnożyć przykłady dla każdego SmartTV, który oferuje dostęp do jakichkolwiek aplikacji z wiadomościami, pogodą, itp..

 6. Telewizor jako obraz: chociaż nie jest to żadną nowością, Samsung postanowił sprzedać ten pomysł na nowo. Dzięki współpracy z projektantami, stworzyli telewizor, z zaprogramowanymi obrazami, do tego możecie dokupić sobie drewniane ramki. Sam telewizor wyposażony jest w specjalne czujniki pilnujące natężenia światła i dopasowujące jasność i kontrast + oszczedzanie energii, a do tego czujniki ruchu, które pozwalają wyzwalać obrazy jedynie wtedy gdy jesteśmy w pobliżu.

  Ale nie musimy mieć Samsunga, aby to wszystko zyskać, w końcu wystarczy tylko dobre miejsce na TV, np. kawałek ściany i, np. w przypadku AndroidTV, jedna aplikacja typuPhoto Gallery and Wallpaper która umożliwa pobieranie i wyświetlanie obrazów z FB, NASA, dysku Google i innych serwisów, bezpośrednio na ekranie telewizora w trybie wygaszacza ekranu.

  Zabawne prawda? A co powiecie na odpalenie z YouTube 3h nagrania palącego się w kominku ognia? Telewizor jako kominek. Może to brzmi zabawnie, ale niektórzy robią na tym ogromne pieniądze, aby inni mogli cieszyć się takimi obrazami.

1 komentarz do “Telewizor nie tylko do telewizji: 6 rozwiązań zwiększających użyteczność telewizora”

 1. Mam problem z podłączeniem bezprzewodowo laptopa z win 10 do TV S0ny, model kdl w805c.
  po wybraniu w windowsie win+p i wybraniu z listy modelu mojego TV pokazuje się informacja – „Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na Twoje urządzenie” (pisownia oryginalna). Problem w tym, że żadne informacje nie wyświetlają się na TV a po chwili wyskakuje komunikat: „nie można połączyć ekranu”. Jakieś rady jak rozwiązać ten problem ? z góry dzięki za pomoc

Dodaj komentarz