Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

GoPro Hero 8 czy DJI Osmo Action



DJI Osmo Action to niewątpliwie kamera, która wzbudziła trochę emocji na rynku. Jej premiera miała miejsce w połowie 2019 roku, a więc nie dziwiło nikogo to, że będzie to konkurencja dla GoPro Hero, wtedy jeszcze w wersji Hero7. Co sprawiło, że DJI Osmo Action zyskało popularność?

GoPro to niewątpliwie firma, która zdominowała rynek kamer sportowych. Jednak 2017 i 2018 rok wcale nie był dla tej firmy łatwy. Ogromna konkurencja a zarazem mnogość podobnych produków sprawiły, że trudno było firmie zatrzymać klientów przy sobie. Ale to nie jedyny problem, GoPro zrobiło ogromną furorę kiedy wypuścili drona Karma dedykowanego do pracy z kamerą GoPro. Dron był świetnym uzupełnieniem dla kamery akcji, ale ten fakt wykorzystał ówczesny znany już producent dronów firma DJI.

GoPro spada, GoPro wraca

W efekcie tych kilku wydarzeń, GoPro wpadło w problemy i wydaje się, że znów wracają na szczyt. Przyczyniła się do tego kamera Hero7, która wprowadziła zupełnie nowe funkcje, m.in za sprawą takich trybów jak nagrywanie 4k w 60FPS, Hyperlapse, Timewarp i HyperSmooth. Szeroki kąt widzenia okazał się świetną bazą do rozbudowania pewnych funkcjonalności, np. stabilizacji, której użytkownicy zaczęli szukać w zew. rozwiązaniach, np. Gimbalach.

Zmienił się także rynek i potrzeby użytkowników, którzy kładli duży nacisk nie tylko na nagrywanie akcji, ale też nagrywanie vlogów i innych materiałów, w których to operator kamery był bohaterem filmu. I tu właśnie pojawiła się kamera DJI Osmo Action która można by napisać zrobiła rewolucję, wykorzystując przedni wyświetlacz (GoPro zawsze miało przedni wyświetlacz ale tylko do wyświetlania parametrów nagrania) i czyniąc go wyświetlaczem kolorowym, umożliwiającym podgląd samego siebie. Wydawało się więc, że kamera idealnie wpisała się w potrzeby vlogerów i właśnie dlatego zyskała na popularności. Czy tylko? Była tańsza, była wydana przez znanego producenta i nie oferowała mniej od GoPro.

GoPro Hero8 cena w Polsce

Ale to GoPro Hero jest królem kamer sportowych, dlatego od kilku tygodni mamy już model Hero8, który jest z jednej strony odgrzanym kotletem Hero7, z drugiej strony wprowadza szerek aktualizacji w tym, za co użytkownicy pokohali GoPro Hero7.

Specyfikacja kamery Hero8 vs DJI Osmo Action:

GoPro Hero 8 Black:

  • Możliwość nagrywania wideo do 4K60fps
  • Zdjęcia 12MP
  • Wodoodporny do 10 m (33 stóp) bez walizki
  • Wymiary 66,3 W x 48,6 H x 28,4 D (mm)
  • Odważniki 126 g (bez ramy)
  • 2-calowy tylny ekran dotykowy
  • Oprogramowanie stabilizujące HyperSmooth 2.0 z opcjami High i Boost
  • Tryby nagrywania poklatkowego i TimeWarp 2.0
  • Kontrola głosu

DJI Osmo Action:

  • Możliwość nagrywania wideo do 4K60fps
  • Zdjęcia 12MP
  • Wodoodporny do 11 m (36 stóp) bez futerału
  • Wymiary 65 W x 42 H x 35 D (mm)
  • Waży 124g
  • 2,25-calowy tylny ekran dotykowy oraz 1,4-calowy przedni wyświetlacz
  • Oprogramowanie stabilizacyjne RockSteady
  • Tryb nagrywania poklatkowego
  • Kontrola głosu

Na pierwszy rzut oka nie ma większych różnic między kamerami, ale różnice istnieją jeśli skupimy się na tym, czym Hero8 różni się od Hero7. Nowy system mocowania kamery wbudowany w samą kamerę, oznacza brak zbędnych akcesoriów montażowych. Tego nie miało Hero7 i nie ma DJI Osmo Action.

Dodatkowy wyświetlacz kością niezgody

Wbudowany wyświetlacz jest świetny, ale Hero8 oferuje zewnętrzny wyświetlacz montowany opcjonalnie. W teorii wydawać by się mogło że jest to gorsze rozwiązanie, w praktyce ten wyświetlacz jest dodatkiem, który można połączyć z innymi akcesoriami, np. zewnętrzną lampą GoPro o czyni kamerę jeszcze bardziej funkcjonalną. Nie mniej uważa się, że GoPro popełniło błąd i nie wykorzystując patentu DJI i nie zmieniając przedniego wyświetlacza. Ale widać firmie bardziej zależało na sprzedaży dodatków.

Fakt, że GoPro zignorował popyt na podwójne ekrany, jest zdecydowanie straconą szansą. Wprowadzono obsługiwane akcesoria, które pomagają usprawnić przebieg pracy poza polem. Ta linia akcesoriów zmienia Hero 8 w idealną konfigurację do vlogowania dla każdego twórcy i obejmuje: zewnętrzny monitor, mikrofon i mini światło.

Media Mod: To najwyższej klasy zewnętrzny mikrofon z wystrzeliwanym pistoletem do Hero 8, który jest mikrofonem 3,5 mm z portami wyjściowymi HDMI i dwoma mocowaniami zimnych butów w jednym.

Display Mod: Jest to ekran typu flip-up, który przyczepia się do zewnętrznej obudowy, umożliwiając vlogowanie w podróży.

Light Mod: światło LED, zaprojektowane specjalnie dla Hero 8 Black, i może być użyte do zamocowania na uchwycie GoPro, a nawet samo do oświetlenia dowolnego miejsca na filmie.

Stabilizacja w kamerach GoPro i DJI

Kamera Hero 8 wyposażona jest w Hypersmooth 2.0, która została poprawiona/ulepszona i zaprojektowana w celu zapewnienia jeszcze większej stabilizacji niż w Hero7. Funkcja w kamerach GoPro wygładza każdy nagły ruch. GoPro ulepszyło funkcję TimeWarp w Hero 8, która wcześniej była zapowiadana w modelu Hero 7, a teraz nosi nazwę TimeWarp 2.0. Ta funkcja łączy ustawienia wideo HyperSmooth i Timelapse, w których przetwarza filmy wideo w samej kamerze, co z kolei pozwala dostosować prędkości i tworzyć filmy poklatkowe bez kłopotów z niekończącymi się plikami i przetwarzaniem postprodukcyjnym.

W teorii stabilizacja w obu kamerach działa bardzo podobnie i trudno jest doszukiwać się różnic, dopóki nie zwrócisz uwagi na jakość obrazu. Ten, stabilizowany w DJI Osmo Action wydaje się znacznie miększy i może przeszkadzać.

Główne zalety w stosunku do oryginału polegają na tym, że stabilizacja w Hero8 jest teraz dostępna dla każdej rozdzielczości wideo i liczby klatek na sekundę. Poziom stabilizacji można jeszcze zwiększyć, uruchamiając ją w trybach High i Boost, a więc to co oferuje Hypersmooth 2.0. W codziennym użytkowaniu może okazać się, że ten tryb nie będzie często używany, ale docenią to na pewno Ci, którzy muszą eliminować drgania obrazu. Niewykluczone że to będzie też dalszy kierunek rozwoju następnych modeli GoPro Hero, np. GoPro Hero9.

DJI Osmo Action ma również płynną stabilizację RockSteady, która zapewnia równie doskonałe wyniki. Jednak RockSteady osiąga najwyższe wyniki przy 4K30fps i nie można go włączyć podczas nagrywania w HDR, co daje GoPro przewagę w tej kategorii. A właśnie tryb HDR może też być mocnym argumentem dla video kręconego w Dji Osmo Action.

Jakość obrazu od 4 lat bez zmian

Tematem który wciąż rozczarowuje użytkowników kamer sportowych jest tak naprawdę jakość obraz. Nie ukrywajmy ale od czasów GoPro Hero 4 które wprowadziło tryb 4k, tak naprawdę nic się pod tym względem nie zmieniło. Zmienia się jedynie procesor (co wyszło GoPro na dobre) i zmienia się oprogramowanie. Ale to nie tylko problem kamer sportowych, przykładem jest Samsung Galaxy który od modelu 7 wciąż oferuje w kółko to samo. Nawet S10 nie oferuje więcej, poza jeszcze lepszymi filtrami, stabilizacją, nowymi obiektywami… ale to wciąż to samo video 4k co w S7.

DJI Osmo Action wprowadza tryb HDR co jest już czymś nowym i przełomowym i tego moim zdaniem zabrakło w GoPro. Z niecierpliwością czekam na Samsung Galaxy S11 który wg. krążących po sieci opinii będzie końcem pewnego etapu firmy i początkiem nowego – nastawionego na wysokiej jakości photo i video oparte o nowe matryce.

Co to oznacza, że dopóki czy Samgung czy GoPro nie zmienią matryc, nadal będziemy mieli tę samą jakość obrazu i taką samą kaszanę przy nagrywaniu w słabym świetle czy w nocy.

Podsumowanie

Jeśli chcesz uchwycić wysokiej jakości filmy akcji i zależy Ci na stabilizacji obrazu, Hero 8 jest prawdopodobnie najlepszą opcją wyboru chociaż nie stracisz wiele, jeśli w dobrej cenie kupisz poprzedni model Hero7. Jeśli jednak jesteś vlogerem w podróży i nie chcesz martwić się o zewnętrzne akcesoria obciążające twoją konfigurację, Osmo Action jest właściwym rozwiązaniem i niewątpliwie dużo tańszym. Jeśli ostatecznie będziesz chciał połączyć obie z tych funkcjonalności, przygotuj się na większy wydatek, czyli zakup Hero8 + niezbędnych akcesoriów. Jedno możesz być pewny, Hero8 wyczerpie twoje potrzeby na bardzo długi okres czasu.

W mojej ocenie GoPro nie wyciągnęło wniosków z premiery Dji Osmo Action, m.in. za sprawą braku HDR Video czy braku drugiego wyświetlacza. Może to wynikać z faktu, że nie takie plany miało GoPro i zmiany zobaczymy w GoPro Hero 9. Zapłaci za to nie GoPro, a użytkownicy, którzy w zamian za nowe bajery softwarowe, zapłacą sporo za rozwiązania techniczne.

Jeśli taktujesz zakup kamery jako inwestycję na kilka lat, zdecydowanie powinieneś poczekać na dobrą promocję na Hero8, a następnie wypatrywać dobrej ceny na akcesoria wskazane wyżej w tekście. Taki zestaw, chociaż nie tani, zapewni Ci na pewno kilka lat zabawy. Czemu tak piszę? Bo już Hero6 pokazało, że można mieć dwuletnią kamerę która oferuje znakomite parametry, ale Hero7 podbija jeszcze stawkę.

Jeśli przesiadasz się z Hero7 na Hero8 lub planujesz zmianę na DJI Osmo Action – nie robił bym tego, chyba, że koniecznie musisz mieć dodatkowy ekran. Hero7 nie oferuje dużo mniej jak Hero8, którego potencjał wykorzystasz tylko, jeśli aktywujesz nowe funkcje. Hero7 posiada wszystko co jest nam potrzebne na kolejne kilka lat.

Jeśli to zakup pierwszej kamery, wybierzesz Dji Osmo Action aby było taniej i wszystko w jednym, albo dołożysz do Hero8. Hero7 kupisz, jeśli znajdziesz dobrą promocję.

Nie ukrywajmy, Dji Osmo Action to mocny gracz. DJI nie jest firmą nastawioną na jeden produkt, co oznacza, że posiada odpowiednie zaplecze do tego aby robić wszystko taniej i lepiej. Nie mówiąc o tym, że część udziałów firmy Hasselblad leży w rękach firmy DJI. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przed kolejnymi wakacjami, będziesz miał możliwość kolejnego wyboru: Hero8 od GoPro lub, na przykład, Dji Osmo Action 2.

Tags: co kupic gopro, dji osmo action, gopro cena, gopro hero, gopro nowość, hero8, hero8 lepsze, osmo action lepsze

Dodaj komentarz