Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Czy warto kupić telewizor z Android TV?



Aby móc rozważać opłacalność zakupu Android TV w telewizorze, trzeba przede wszystkim zastanowić się, w jakim celu kupujemy telewizor i co chcemy z nim robić. Czy ma on służyć do oglądania telewizji z anteny lub dekodera? Czy stanowić przede wszystkim wyświetlacz dla odtwarzacza BluRay czy oczekujemy dostępu do treści internetowych. Lub chcemy połączyć wszystko w jednym.

Google Stadia w telewizorach z Android TV

W osobnych artykułach pisałem o wadach i zaletach Android TV oraz czym ten system jest. Te artykuły są odpowiedzią na pytanie, czy warto interesować się telewizorem z Android TV lub samym systemem Android TV. Bo odpowiadają na pytanie: czy Android TV zainteresuje Ciebie swoimi możliwościami?

Maksymalne wykorzystanie możliwości telewizora w dzisiejszych czasach oznacza możliwość szybkiego wejście w interakcję z aplikacjami do przesyłania strumieniowego, takimi jak Netflix , YouTube lub Amazon Prime czy HBO Go oraz setkami systemów VOD. To także także możliwość pobierania nowych aplikacji i narzędzi. Krótko mówiąc, jest to cała technologia „smart TV” o którą zabiegają i którą rozwijają producenci telewizorów.

Android TV nie jest jedynym rozwiązaniem, świetnym przykładem jest mocno rozbudowany i bogaty w aplikacje Tizen w telewizorach Samsung czy bardzo prosty i szybki WebOS w telewizorach LG. Każdy z tych systemów oferuje podobne rozwiązania, ale nie za każdym z nich stoi Google. To jest właśnie główny argument za tym, aby wybrać Android TV. Z drugiej strony mocny argument przeciwko temu systemowi.

O ile każdy z producentów rozwija swój system Smart TV, ma nad nim pełną kontrolę. Jedyne co ogranicza rozwój systemu to ilość aplikacji, które trzeba dla tego systemu stworzyć i rozwijać. Samsung daje świetne warunki developerom gier i programów aby pisali nowe aplikacje, dlatego bez zawahania wybrałbym ich sprzęt. Z drugiej strony Android TV to produkt Google, ale telewizory z tym systemem produkuje np. SONY i PHILIPS. Oznacza to pewien rodzaj uzależnienia sprzętu od systemu i systemu od sprzętu, gdzie producent nie ma wpływu na wszystko, a Google nie może się też interesować wszystkim co w telewizorze jest.

Na szczęście sam system Android TV to nie jest coś co widzimy od razu po uruchomieniu telewizora, on działa jako zaplecze. Najpierw mamy interfejs producenta, potem dopiero ekran powitalny Android TV który otwiera nam drogę do setek kolejnych rozwiązań.

Android TV to sposób Google na przekształcenie telewizora w inteligentną, połączoną potęgę mediów strumieniowych. Ma wiele cech wspólnych z innymi inteligentnymi rozwiązaniami telewizyjnymi , ale ma także kilka funkcji, które wyróżniają go z tłumu.

Telewizor z Android TV czy przystawka HDMI z Android?

Poza tym że za Android TV stoi Google Play z aplikacjami i grami, Android TV ma jeszcze inną przewagę: współpracę z Asystentem Google (co jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym przy budowie inteligentnych domów/mieszkań) oraz wbudowany Chromecast, który umożliwia przesyłanie filmów i inicjowanie udostępniania ekranu z telefonów, przeglądarek i aplikacji.

Android TV obsługuje wiele różnych funkcji telewizora, takich jak 4K UltraHD , HDR i Dolby Atmos . To, czy będziesz mógł skorzystać z tych funkcji, zależy od urządzenia z zainstalowanym Android TV. Sprzęt musi obsługiwać te funkcje, zanim Android TV będzie mógł z nich korzystać. Pod tym względem nie ma jednak żadnych ograniczeń dla nowych modeli telewizorów. Nie oznacza to jednak, że korzystając z aplikacji VOD itp. wszystkie funkcje będą od razu dostępne, nawet jeśli telewizor je wspiera. Jak napisałem, Android TV musi te funkcje obsługiwać. Z tego powodu często zakup telewizora oznacza również wyczekiwanie na aktualizacje. Ale ta sytuacja nie dotyka tylko Android TV.

Chociaż każdy z producentów opierających działanie telewizora o swoje rozwiązania stara się także wprowadzać innowacyjne funkcje wynikające z obsługi telewizora czy dostępu do treści, nie ukrywajmy, że Android TV pod tym względem wypada najlepiej.

Google dostało 3 lata na to aby rozwinąć Android TV i zrobiło to moim zdaniem bardzo dobrze, ale doceni to nie Kowalski który kupił dekoder UPC i ogląda seriale z TVP, a ten, dla kogo telewizja kablowa to za mało dziś. Jeśli korzystasz z systemów VOD, lubisz seriale Netflixa, HBO, myślisz o przeniesieniu się na telewizję internetową, cenisz rozrywkę i korzystasz chętnie z innych urządzeń, które chciałbyś zintegrować ze swoim telewizorem – Android TV jest tym czego będziesz potrzebował.

Tags: , , telewizor android

Dodaj komentarz