Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Co to jest VOD – Video On Demand?



Wyłącz aplikacje w Android TV

Skrót VOD oznacza Video On Demand czyli wideo na żądanie. Ta definicja oznacza dokładnie to czym VOD jest w rzeczywistości, a więc wygodnym dostępem do treści video (zwykle filmów, seriali i programów telewizyjnych) dostępnych online w każdej chwili, kiedy widz sobie tego zażyczy. VOD można porównać do internetowej wypożyczalni ale jednak nie do końca pełni taką właśnie funkcję, gdyż wypożyczalnia kojarzy nam się z opcją wypożyczenia jednego lub kilku filmów na określony czas, podczas gdy większość serwisów VOD oferuje dostęp do treści w formie subskrypcji, np. miesięcznej lub rocznej, w ramach której, przez cały czas uzyskujemy dostęp do całej treści oferowanej przez cały serwis.

Serwisy VOD typi Netflix to usługi strumieniowego przesyłania treści. Najczęściej pozbawione są reklam i ograniczeń terytorialnych i czasowych.

Serwisy VOD tworzą rozbudowane biblioteki treści video opartych na licencjach lub produkcjach własnych. Serwisy VOD to nie tylko biblioteki popularnych czy znanych filmów oraz seriali czy programów telewizyjnych. Z modelu działania VOD korzysta także wiele firm, które w ten własnie sposób udostępniają swoim widzom określone treści VIDEO, np. poradniki kulinarne, programy treningowe, treści edukacyjne. Z tego właśnie powodu VOD rozpatruje się nie tylko z punktu widzenia konsumenta nastawionego na chęć oglądania znanych filmów i seriali ale szukającego określonych, wysokiej jakości treści, które pomogą mu rozwijać swoje pasje, zainteresowania oraz wiedzę zawodową.

Popularność serwisów VOD

Jeśli jednak mamy mówić o najczęstszej definicji VOD faktycznie mówimy tu o serwisach dostarczających filmy, seriale i programy telewizyjne. Z pewnością obiły Ci się o uszy takie nazwy jak Netflix czy HBO GO, a także IPLA, Player, VOD, CDA, itp..

VOD w początkowej fazie rozwoju borykało się z problemem przepustowości łączy, dlatego nie cieszyło się to zbyt dużym zainteresowaniem ani potencjałem, chociaż pierwsze tego typu usługi świadczone były już w latach 90. Zwiększenie przepustowości łączy oraz stworzenie nowych modeli utrzymania serwerów sieciowych, sprawiły, że treści rozproszone są po całym świecie tak, aby każdy z użytkowników serwisów VOD mógł otrzymać do nich łatwy dostęp nieograniczony możliwościami wydajności sieci. Chociaż nadal stanowi ona kluczowy element sprawnego dostępu do tego typu treści.

Poza typowym modelem udostępniania treści internetowych jakie oferuje, np. Netflix czy HBO GO – bardzo popularne serwisy VOD –  istnieje także szereg innych rozwiązań, np. treści na żądanie oferowane przez dostawców telewizji. Przykładowo w ramach oferty UPC możemy uzyskać jednorazowy, określony w czasie, dostęp do wybranych treści video. Ten model faktycznie przypomina wypożyczalnie filmów, a wszelkie koszty doliczane są do abonamentu. Usługa świadczona jest za pomocą dedykowanych dekoderów operatora.

Serwisy VOD wypływają dzięki sieci Internet

VOD znacząco wpłynęło na rozwój sieci i odwrotnie, rozwój sieci umożliwił rozszerzenie oferty VOD nie tylko o nowe treści ale przede wszystkim zwiększając ich jakość. Przykładowo popularne serwisy VOD oferują dostęp do filmów i seriali w jakości 4K oferujących przy tym wysokiej jakości parametry dźwięku, a rozbudowany mechanizm zarządzania transferem i buforowania danych pozwala na płynne wyświetlanie filmów nawet na słabszym połączeniu Internetowym.

Jeśli zastanawiasz się czym jest VOD oraz czy potrzebujesz tego, to powinieneś wiedzieć najważniejsze informacje: VOD to serwis udostępniający video na żądanie. Tak jak filmy i seriale są dystrybuowane w określony sposób, np. w określonym czasie w telewizji oraz za pomocą określonych nośników danych, tak w przypadku VOD uzyskasz dostęp do wybranych treści od razu. Ich ilość może być ograniczona i chociaż Twój ulubiony film jest już dostępny na BluRay i DVD, to żaden z serwisów VOD może jeszcze nie posiadać go w ofercie.

Z tego m.in. powodu wielu operatorów VOD wprowadza także swoje produkcje. Prym wiodą tu m.in HBO oraz Netflix, które zaskakują znakomitymi produkcjami filmowymi oraz przede wszystkim, świetnymi serialami, do których dostęp chcą uzyskać miliony użytkowników na całym świecie.

VOD na urządzeniach mobilnych i telewizorach

Aby zmaksymalizować możliwości serwisów VOD oferta nie jest dostępna wyłącznie w oknie przeglądarki. Większość serwisów VOD posiada dedykowane aplikacje dla urządzeń mobilnych, tabletów, a także telewizorów. Warunkiem jest wyłącznie dostęp do internetu z poziomu takiego urządzenia.

W Polsce najpopularniejszymi usługami VOD są oczywiście Netflix i HBO GO, a także inne jak Player.pl, VOD.pl, CDA.pl, Chilli.com czy TVP VOD. Niektóre z nich umożliwiają oglądanie znanych tytułów (licencjonowanych) oraz dobrych własnych produkcji. Inne skupiają się w koło mniej popularnych tytułów oraz dostępu do własnych treści, np. emitowanych w telewizji.

Świetnym przykładem jak popularność serwisów VOD wpłynęła na producentów telewizorów jest m.in. rozwój systemu Android TV. System ten, któremu poświęcam większość wpisów, jest typowo nastawiony na obsługę aplikacji VOD oraz rekomendowanie treści z tych serwisów. W początkowej fazie (Android TV v.5, 6 i 7) opierał się na krótkim pasku rekomendacji i skrótach do aplikacji i gier. Tym czasem od wersji 8, 9 i niebawem 10, system ten całkowicie zmienił się skupiając na głównym ekranie nie tyle skróty do aplikacji, co podgląd konkretnych treści z aplikacji – rekomendacje.

Related posts:

Jak zmienić hasło w ustawieniach Allegro?
Jak wyczyścić pamięć cache i historię przeglądarki Google Chrome?
Dlaczego nigdy nie powinieneś pozwalać przeglądarce na zapisywanie haseł?

Tags: co to jest vod, video na żądanie, video on demand,

Dodaj komentarz

 
loading