Co to jest hyperlapse?

Dzięki hyperlapse możesz tworzyć filmy poklatkowe, które pozwalają opowiadać dłuższe historie. Tak samo jak timelapse, który jest tą samą techniką: fotografia poklatkowa zamknięta w materiale video.
Przeczytaj więcej czym jest timelapse.
Timelapse to technika fotografii poklatkowej, która ma swój finał w materiale video. W krótkim czasie pokazujemy długo trwające procesy, np. film od zachodu do wschodu słońca, pokazujący ruch nieba (tak, to ziemia się obraca) i zmontowany w 1 minutowym filmie, który powinien trwać kilka godzin. Całość w przyśpieszonym tempie.
Co odróżnia hyperlapse od timelapsa? Generalnie nic. A tak naprawdę wiele. Hyperlapse jest raczej ewolucją timelapsa. Timelaps ma swój początek i główne zastosowanie w fotografii statycznej (z obiektywu lub slidera, który pozwala na niewielki ruch kamery celem wzmocnienia efektu). Timelaps okazał się świetnym sposobem na opowiadanie historii, a z miejsca, tam, gdzie ustawimy kamerę na statywie. Tym czasem historia toczy się wszędzie. Dlatego zaczęto przemieszczać się z kamerą na znaczne odległości i nadal wykonywać zdjęcia poklatkowe.
- Nazwa hyperlapse wzięła się z fizyki – Podróżowanie z dużymi prędkościami.
W efekcie takiego ruchu powstał hyperlapse, a więc timelaps nie mający żadnych ograniczeń. Nie ma znaczenia tu nierówny teren, setki ludzi, czy ciasne uliczki. Ważne jest aby obrać sobie jakiś kierunek nagrywać timelapse.
Hyperlapse ma swój początek w materiałach, w których statycznie zamontowana kamera nagrywała obraz z dalekich podróży. Przyjmijmy sobie tytuł filmu: Z Warszawy do Paryża w 60 sekund. Kamera zamontowana w kokpicie pilotów pokazywała lot samolotem. Ale to jest dopiero początek tego czym hyperlapse stał się.
Jeśli stworzymy film : spacerkiem po Starym Mieście w 30 sekund. To jest hyperlapse – timelaps bez ograniczeń. Kamera nie jest statyczna, nawet jeśli zamontujemy ją na statywie i będziemy się z nią przemieszczać po mieście, to jednak poruszamy kamerą, a świat przesuwa się.
Po co więc pojęcie timelapse? Dlatego że timelaps jest nadal silnie kojarzony z fotografią poklatkową, do tego bardzo jasno odróżnia finalne efekty jakie uzyskamy ze zmontowanego materiału.
Timelapse jest więc fotografią poklatkową w której kamera bądź co bądź pozostaje statyczna lub porusza się na krótkie odległości, np. pochyla, obraca, ślizga ale w bardzo ograniczonym zakresie i co ważne, jest wprawiana w ruch mechanicznie (raczej trudno było by nam fotografować niebo przez całą noc z ręki uzyskując przy tym płynny timelapse/nightlapse).
Hyperlapse zburzył konieczność statycznego utrzymania kamery i wyprowadził timelapse na ulice, gdzie płynność obrazu nie ma znaczenia takiego, jak fakt wprowadzenia wszystkiego w ruch i pokazania nie tyle długo zachodzących procesów co pokazanie świata w krótkim czasie (obejście budynku, spacer po mieście). Hyperlapse nie tylko przyśpiesza ale tworzy świetny efekt dla prezentowanego obrazu.
Hyperlapse opiera się na tej samej podstawowej zasadzie co timelapse, ale dodaje ruch na znacznie dłuższych dystansach. Ten ruch zazwyczaj osiąga się przez zamontowanie aparatu na statywie i ręczne przesunięcie go w niewielkiej odległości między każdym ujęciem
Hyperlapse jest często stabilizowany na etapie postprodukcji aby stworzyć dodatkową płynność obrazu, dokładniej płynność ruchu kamery. Ten element wykorzystała między innymi firma GoPro, wprowadzając pojęcie TimeWarp.
TimeWarp to dodatkowe rozwinięcie Timelapse/Hyperlapse o stabilizację obrazu w kamerze GoPro. A więc Timelapse korzysta dodatkowo z HyperSmooth (stabilizacja GoPro) aby już na etapie rejestrowania obrazu, wprowadzić stabilizację. W efekcie uzyskujemy superstabilizowany film poklatkowy.
Warto wspomnieć, że hyperlapse jest obecnie dostępny w większości telefonów i aparatów. Tutaj z dodatkową korzyścią dla użytkownika, funkcja Hyperlapse pozwala wybrać szybkość odtwarzania wideo. Oferuje również dobre funkcje stabilizacji obrazu. Przykładem są chociażby telefony Samsung czy iPhony.