Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Dji Mavic Pro czy Spark – który dron najlepszy do podróży?Zapomnijmy o GoPro Karma. GoPro uczciwie zapowiedziało że zamyka ten etap swojego życia i nie planuje tworzyć dronów (przynajmniej do czasu kiedy ktoś nie kupi firmy i nie zechce reaktywować Karmy, która mogła by był hitem, gdyby nie jej kiepski start i parametry).

Skupmy się na przyszłości. Dji Spark i Dji Mavic Pro bez wątpienia robią furorę i sprzedają się jak świeże bułeczki. Pomimo że oba drony cechuje sporo różnic wynikających z parametrów lotu, rozmiaru i możliwościami Video, to jednak należy pamiętać, że fakt, że oba drony są tak od siebie różne, sprawia, że idealnie wypełniają potrzeby zróżnicowanych grup klientów.

Pamiętajmy jednak też, że rodzina DJI jest o wiele większa i jeśli nie bierzemy pod uwagę DJI SPARK, a od razu celujemy w MAVIC PRO, warto rozważyć także opcję zakupu DJI PHANTOM 4 ADVANCE lub PRO.

WAŻNE! Przygotowując się do tego artykułu, warto pamiętać o jednej rzeczy od samego początku: niezależnie od wyboru, otrzymamy dobry produkt, pełen innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości video.

Czym różnią się oba drony i dlaczego warto się nimi interesować opiszę w osobnym artykule. W tym skupimy się na jednym warunku wyboru drona: który z nich jest najlepszy do podróżowania z nim?

DJI SPARK

Konstrukcja: mniejszy, lżejszy, cichszy, bardziej mobilny nie tylko wagowo ale i gabarytowo. Dużo tańszy. Idealny do… kieszeni. Pomimo małych rozmiarów, stabilny na wietrze.

Prawo: możemy nim latać praktycznie wszędzie nie łamiąc przepisów i to także praktycznie w całej Europie, a przede wszystkim… w mieście (w terenie zabudowanym).

Wyposażenie: mniej czujników, mniejszy zasięg, krótszy czas lotu, ale i dużo tańsze baterie. Czy 15 minut w powietrzu to mało? Jeśli zależy nam na uchwyceniu ważnych i ciekawych momentów, jest to bardzo dużo.

Sensor optyczny: jest taki sam jak w Mavic Pro, chociaż drona cechuje nagrywanie w FullHD (praktycznie, bo w teorii obraz rejestrowany jest w 4K lub 2.7K a następnie poddawany cyfrowej stabilizacji obrazu i „wypluwany” w FullHD). Kamera stabilizowana jest w 2 osiach.

Z dodatkowych ciekawostek warto dodać, że Dji Spark oferuje lądowanie i startowanie z dłoni (PALM MODE), co w wielu sytuacjach może stanowić bardzo poważny argument za jego wyborem. Dodatkowo kontroler Sparka pełni tylko 2 funkcje: precyzuje ruchy dronem oraz zwiększa zasięg lotu.

Cena: za DJI SPARK zapłacimy ~1850 zł ale zdecydowanie warto rozważyć od razu zakup wersji COMBO z dodatkowymi 2 bateriami (razem 3, co daje nam około 45 minut latania) i kontrolerem (zwiększa zasięg drona i pozwala na dużo łatwiejsze sterowanie).

DJI MAVIC PRO

Konstrukcja: większy, dwa razy cięższy, głośniejszy a przy tym i mocniejszy. To po prostu dużo większy dron, który…

Wyposażenie: … został wyposażony w znacznie więcej czujników, większą baterię, itp. Mavic’em polatamy około 25 minut na jednej baterii a do tego przelecimy nawet kilka kilometrów. Nie ukrywajmy, że Spark przy nim to zabawka.

Prawo: którym nie polatamy w mieście (przekroczenie 500g wagi) chyba, że poza granicami miasta (co może być kluczowe przy europejskich podróżach).

Sensor optyczny: ten sam co w Sparku ale rejestrujący obraz video w rozdzielczości 4K i wsparty 3 osiową stabilizacją obrazu. O 3 stopnie szerszy kąt widzenia, jaśniejszy obiektyw i 3x większy bitrate nagranego materiału. Generalnie możemy mówić już o profesjonalnym zastosowaniu. Pomimo 3 osiowej stabilizacji obrazu, pamiętajmy że SPARK posiada 2 osiową + cyfrową stabilizację obrazu co daje nam bardzo porównywalne parametry.

Dji Mavic Pro oferuje znacznie lepszy, precyzyjniejszy kontroler z wyświetlaczem, który bez podłączonego telefonu, w pełni pozwoli nam kontrolować drona (telefon potrzebny jest w zasadzie tylko do ustawień photo/video i podglądu obrazu z kamery).

Nadal jednak jest to bardzo lekki (około 700g) dron, który mieści się w bagażu podróżnym i łatwo go złożyć.

Cena: sam dron kosztuje ~4300 zł, ale warto zainteresować się wersją Combo która oferuje m.in. dodatkowe 2 baterie, hub umożliwiający ich jednoczesne ładowanie oraz ładowarkę samochodową i torbę. Wersja Combo kosztuje 5300 zł. Dji Mavic Pro dostępny jest także w wersji Platinum ale tak nie poprawia nam jakości rejestrowanego materiału co parametry lotu.

Jeśli jednak zaczniemy od wersji podstawowej, to jedyne na co możemy się zdecydować ekstra to przynajmniej jedna bateria.

SPARK VS MAVIC PRO

Spark to najmniejszy z rodziny dronów DJI, który jakby nie patrzyć mocno odstaje od reszty. Można się doczepić że w porównaniu do Mavic Pro oferuje niewiele, a znów sam Mavic Pro niczym nie odstaje np. w porównaniu do Phantom 4 Advance czy Pro, zwłaszcza w zakresie parametrów lotu. Jeśli chodzi o rejestrowany obraz jest odwrotnie, SPARK i MAVIC dzieli rozdzielczość, a znów MAVIC i PHANTOM jakość, zwłaszcza przy kiepskim oświetleniu. SPARK pozostaje ultra mobilnym dronem, którego bez problemu schowamy w kieszeni. Do MAVIC PRO będziemy potrzebowali torby, a w przypadku PHANTOM przyda się walizka i bagażnik samochodu lub duży plecak.

Najmocniejszymi argumentami za DJI SPARK są:

  • ultramobilność,
  • brak ograniczeń prawnych w używaniu drona (są, ale trudne do złamania, np. latanie po lotnisku),
  • cena,
  • start i lądowanie z ręki (co może mieć ogromne znaczenie podczas podróży)

Najmocniejszymi argumentami za DJI MAVIC PRO są:

  • lepsze parametry video (zwłaszcza rozdzielczość, bitrate, 4k),
  • większy zasięg, dłuższy czas lotu na jednej baterii,
  • 3 osiowa stabilizacja (SPARK ma 2 osiową + cyfrową stabilizację obrazu): trzecia oś lewo/prawo,
  • więcej ustawień photo/video,
  • stabilniejszy lot i płynniejszy obraz.

JAKIEGO DRONA KUPIĆ?

Oba drony mają swoje mocne strony, ale nie są pozbawione wad. Ich wady wynikają jednak nie z kompromisów, zwłaszcza w temacie jakości lotu i jakości video, a różnic jakimi cechują się oba urządzenia.

Niezależnie na którego z nich zdecydujemy się, mówimy o bardzo wysokiej jakości urządzeniu, które mało realne aby zawiodło nas w powietrzu oraz przy tworzeniu niesamowitych filmów. To nad czym tak naprawdę się warto zastanowić wybierając jeden z nich to budżet jakim dysponujemy, jakość video jaką potrzebujemy (docelowo) oraz gdzie będziemy nim latać.

Jeśli oczekujemy wysokiej jakości video a zarazem planujemy latać np. w miastach, nie sam dron będzie tu problemem co odpowiednie pozwolenia. Jeśli poszukujemy mobilnego sprzętu, łatwego w obsłudze, który zabierzemy w podróż (do kieszeni) aby zachować wspomnienia a nie skupiać się na wysokiej jakości materiałach, zdecydowanie SPARK będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak oczekujemy wysokiej jakości obrazu (zwłaszcza z daleka/panoramy), który będziemy rejestrowali z głową a przy tym mamy jak ten materiał obrabiać, nie straszna nam cena MAVIC PRO jest zdecydowanie tym co będzie dla nas najlepsze.

Trzeba jednak pamiętać że MAVIC PRO jest dwa razy droższy od SPARKA, ale oferuje praktycznie 2 razy więcej: dużo dłuższy czas lotu, dużo większą rozdzielczość, znacznie lepszą stabilizację i dużo większy zasięg. MAVIC PRO bardzo blisko jednak do PHANTOMA, którym znów powinni zainteresować się poszukujący jeszcze lepszej jakości obrazu.

Wracając na moment do ceny. Wydaje się rozsądnym, że najlepszą opcją jest zakup SPARKA w wersji COMBO od razu z kontrolerem i zestawem baterii, w cenie około 2900 zł. Jednak kupując podstawowy zestaw MAVIC PRO zapłacimy 4300 zł (tracąc jedynie dodatki w postaci ładowarki samochodowej, huba i dodatkowych baterii). Posiadając jedną baterię i tak zyskujemy znacznie więcej. Nadal jest to 1500 zł różnicy a 2600 jeśli porównywać wersje podstawowe.

Odpowiadając jednak na postawione na początku pytanie: który dron najlepszy do codziennego użytku i podróży, zdecydowanie stawiam na DJI SPARKA, który pod wieloma względami niewiele ustępuje MAVIC PRO a po innymi zapewnia jeszcze większą mobilność. Możemy więc uznać że MAVIC jest o bardziej profesjonalnym rozwiązaniem… ale czy na pewno?

 

Tags: , ,

3 comments

Dodaj komentarz