Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Kiedy potrzebuję mieć kartę przechwytującą wideo?Interesuje Cię nagrywanie video z rozgrywki lub stream na żywo? Będziesz potrzebował do tego celu odpowiedniego sprzętu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze streamem lub wrzucaniem filmów z rozgrywek, poradzisz sobie posiadając po prostu odpowiednio wydajny komputer. Jeśli jednak zechcesz wycisnąć z obrazu maksymalne detale, może okazać się, że będziesz potrzebował osobnego sprzętu do przechwytywania obrazu.Czy rozwiązaniem jest karta przechwytująca obraz? I tak i nie.

Czym jest karta przechwytująca obraz?

Karta przechwytująca obraz to inaczej karta video lub video grabber. Popularnymi produktami w tej kategorii są karty Elgato czy AverMedia. AverMedia od dawna produkuje takie karty, np. tunery telewizyjne do komputerów. Umożliwiają one nie tylko podłączenie kabla antenowego ale także innego źródła obrazu, np. kamery analogowej. Nie inaczej działają takie karty lub urządzenia dziś. Podłączamy je do komputera (czy to przez PCI czy USB) a one przechwytują obraz z zewnętrznego źródła, np. kamery, odtwarzacza BluRay, DVD lub ekranu, np. monitora lub telewizora.

Zewnętrzne źródło obrazu

Jak zauważyłeś napisałem o zewnętrznym źródle obrazu. Nie bez powodu. Skoro uruchamiasz grę na ekranie monitora i na tym samym komputerze chcesz grać, nie przechwytujesz zewnętrznego źródła obrazu a nagrywasz „pulpit” czyli to co widzisz. Sytuacja zmienia się, kiedy na komputerze uruchamiasz program do nagrywania, a grasz, np. na konsoli. Wtedy karta przechwytująca obraz przechwyci go z ekranu telewizora lub konsoli. Jak? Wpinasz ją między nadajnik a odbiornik a więc między konsolę a telewizor.

Komputer służy do nagrywania, konsola do grania

Skoro więc wiesz już kiedy karta przechwytująca obraz działa, to jak ma się to faktycznie do grania na komputerze i nagrywania lub streamowania? Karta przechwytująca obraz nie jest Ci wtedy potrzebna, bo nie nagrywasz zewnętrznego źródła obrazu. Wyjątkiem będzie sytuacja kiedy jeden z komputerów służy do rozgrywki, drugi do nagrywania. Wtedy ten do rozgrywki będzie zewnętrznym źródłem obrazu.

W sieci znajdziesz dyskusje o tym czy jest sens stosować kart tego typu gdy gramy i nagrywamy na tym samym monitorze. Nie ma to sensu, a co więcej, może to dodatkowo obciążyć Twój komputer, bo nie tylko uruchamiasz proces nagrywania, ale dodatkowo wprowadzasz do użycia dodatkowe urządzenie, które korzysta z mocy Twojego komputera.

Kiedy zainwestować w kartę do przechwytywania obrazu?

Na to pytanie odpowiem schematami. Przyjmijmy jedno: nagrywanie = nagrywanie i streamowanie. Zaczynamy:

  • mam jeden komputer, na nim gram i na nim nagrywam – nie potrzebujesz karty przechwytującej obraz,
  • mam komputer, gram na konsoli i z konsoli nagrywam rozgrywkę – potrzebujesz karty do przechwytywania obrazu*
  • mam dwa komputery, na jednym gram, na drugim chcę nagrywać – potrzebujesz karty do przechwytywania obrazu**
  • mam słaby komputer i konsolę, gram na konsoli i z niej chcę nagrywać – potrzebujesz karty do przechwytywania obrazu ale jakość będzie uzależniona od wydajności kompa (np. nagrywanie w 4k wymaga dobrego kompa, ale FullHD w 30 FPS nie powinno być problemu nawet przy zintegrowanej grafice,
  • mam tylko konsolę – korzystaj z narzędzi dostępnych na konsoli, np. stream na Twitch i ewentualnie jak masz kolegów, przerzucenie nagrań na YouTube,
  • mam słaby komputer – albo grasz albo nagrywasz, jeśli chcesz robić to w jednym czasie, musisz sprawdzić w praktyce czy komputer da radę.

* z konsoli XBOX one możesz udostępnić streaming gry na komputerze z Windows 10 za pomocą połączenia sieciowego (kabel/WiFi) co pozwala Ci bez zewnętrznej karty nagrywać streaming na komputerze. Nie będzie on wprawdzie powalał jakością, ale jest to rozwiązanie budżetowe które działa!

** dwa komputery, jeden do nagrywania, drugi do grania, to rozwiązanie PRO, które całkowicie eliminuje ryzyko jakichkolwiek opóźnień i pozwala wyciągać maksymalne rozdzielczości i ilość FPS nagrywanego/stremowanego materiału.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz