Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

GoPro Hero 6 – Nowa kamera, nowe możliwości. Parametry i cena w PolsceKilka godzin temu opublikowałem swoje przypuszczenia dotyczące nowej kamery GoPro Hero 6, GoPro Fusion a także tego, czym jest i do czego odnosi się hasło The Moment. Nie pomyliłem się w niczym.

GoPro Fusion – jakość obrazu to jedno, obraz 360 to drugie, przyszłość dla kamer 360 to trzecie. Ale kluczem do tego aby zrozumieć ideę Momentu (The Moment), ideę chwili, jest to  w jaki sposób Fusion zamierza te chwile łapać. Poza tym że nagrywamy video w 360 stopniach, GoPro umożliwi nam bardzo szybki dostęp do możliwości wycięcia dowolnego kadru z materiału video 360 i stworzenia z niego normalnego video. Wycinka większej całości. I to nie statycznie. Możemy wybrać kadr a następnie wskazać jego ścieżkę na materiale 360 stopni tak, jakbyśmy byli obserwatorami zdarzenia i śledzili je własnymi oczami z jednego miejsca.

Podczas gdy my obracamy głową, kamerzysta obraca kamerą w kierunku obserwowanego punktu, Fusion nagrywa wszystko dookoła, dając nam możliwość powrotu do wszystkich momentów.

Ideą Fusion jest złapanie tych momentów, które nam umknęły.

Specyfikacja: 

  • Rozdzielczość video: 5.7K@24 fps, 5.2K@30fps. Video obsługujeformat 16:9. Możliwość nagrywania video w 60FPS w rozdzielczości 3K (3008 x 1504).
  • Rozdzielczość zdjęć: 18 MP (6000 x 3000), obsługa burst mode (do 30 FPS). Obsługa formatu RAW.
  • ISO (zdjęcia): 100 do 800
  • ISO (video): 100 to 6400
  • Czas otwarcia migawki do 30 sekund.
  • USB Type C

Cena GoPro Fusion na Europę: €749.99

Przy okazji prezentacji GoPro Fusion, CEO pokazał z jaką łatwością Fusion ma oferować zmianę możliwości prezentacji video, począwszy od płaskiego kadru całej panoramy, poprzez obraz 360 stopni, w końcu po efekt małej ziemi.

Nawet jeśli to wszystko jest do osiągnięcia za pomocą programów do obróbki video, to jednak pamiętajmy, nowa idea GoPro to Capture and Share, co oznacza nic innego jak obsługę wszystkich tych efektów maksymalnie… z poziomu telefonu/tabletu lub nawet samej kamery.

GoPro Hero 6 – i tu także nie ma zaskoczenia, przecieki jakie obserwujemy w sieci od tygodnia czasu potwierdziły specyfikację kamery. Zgodnie z przewidywaniami mamy więc obsługę 4K w 60 FPS oraz FullHD w 240 FPS, a także 2,7K w 120 FPS. Nie jest też zaskoczeniem fakt, że w nowej kamerze znalazł się nowy procesor (zamiast Ambrella) GP1 czyli autorskie rozwiązanie GoPro. Ma być szybszy, wydajniejszy i ma być przyszłością GoPro. 

Cena na Europę: €569.99

Wraz z nowym procesorem mamy więc wszystko co opisałem we wcześniejszym wpisie: więcej FPS, lepszy obraz, lepsze kolory, lepsza praca ze słabym światłem, mniej szumów przy tych samych wartościach ISO, lepszą stabilizację. Do tego obsługa nowszego WiFi. A więc zmiana procesora odmieniła i odświeżyła całą kamerę, a jak wiemy zmiana 4 na 5, na którą czekaliśmy dobre 2 lata, tak naprawdę budziła wiele wątpliwości.

Tym razem wszystko wskazuje na to, że doczekaliśmy się naprawdę solidnej zmiany, chociaż dla wielu przesiadka z 5 na 6 może nadal rodzić wątpliwości. Jednak ilość FPS + lepsza praca z wysokim ISO, to mocne argumenty.

Warto jednak pamiętać, że SONY ma nadal asa w rękawie w postaci optycznej stabilizacji obrazu. Jeśli SONY dziś pokazało by kamerę, następcę X3000 to przeskoczyli by GoPro Hero 6 dobre dwa razy. Przypomnę tylko, że procesory obrazu używane dziś w telefonach SONY, oferują nawet 1000FPS chociaż w tylko i aż 720p.

To o czym jednak przecieki o GoPro Hero 6 nie mówiły to cyfrowy zoom. Będzie fajny, o ile będzie niwelował „beczkę” trybu wide. Jednak czy potrzebny? To zależy, kierując się ideą capture and share, przyda się, ale dla użytkownika ceniącego sobie obróbkę materiału w domu, raczej jest to zbędny gadżet.

The Moment – tu także nie popełniłem błędu i nie było zaskoczenia, chociaż widać jak bardzo GoPro chce nie tylko dotrzeć do społeczności i nadal obserwować jak kreauje ona markę, ale także przechodzi do świata online. Wprawdzie na próżno szukać opcji live stream, ale nie o to chodzi aby używać kamerki do streamu. Chodzi o to aby wyrazić samego siebie. Dlatego całej prezentacji towarzyszyło hasło przewodnie CAPTURE&SHARE, które jest niczym innym jak zaproszeniem do nagrywania, edycji w Quiku, stworzenia historii i udostępnienia jej dalej.

The Moment jest nie tylko stylem życia, łapaniem chwil i dzieleniem się nimi, ale także łapaniem tych chwil w najlepszej jakości, za co znów odpowiada GP1. I chociaż zabrzmi to śmieszne, ale zarówno obserwując zmiany w nowej kamerze jak i oglądając prezentację, nie sposób było nie złapać się na tym, że wszystko to zamyka się w jedno koło.

Lepsza jakość, szybciej, lepiej, mocniej, tu, teraz, dziś, zrób to, edytuj, udostępnij, powtórz. A jeśli coś przeoczyłeś, obróć kadr… (Fusion).

Take the moment with GoPro Hero 6 or Fusion and share it! 

Tags: ,

Dodaj komentarz