Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jak przejść do edycji szablonu WordPress?Edycja szablonu WordPress kryje za sobą kilka narzędzi, które umożliwiają personalizację wyglądu Twojej strony WWW. Składają się na nią: personalizacja szablonu, budowa menu, układ widgetów, tło oraz najbardziej zaawansowane narzędzie – Edytor.

Każda z w/w funkcji wymaga osobnego omówienia, dlatego, że odpowiada za różne aspekty wizualne ale i funkcjonalne Twojej strony WWW WordPress.

W tym artykule wyjaśniam jak przejść do edycji szablonu WordPress oraz do czego poszczególne narzędzia mogą się przydać.

O ile nie aktywowałeś jeszcze swojego szablonu, możesz podejrzeć jak Twoja strona WWW będzie wyglądała z nowym szablonem. Podgląd na żywo pozwoli sprawdzić szablon a jednocześnie nie powoduje jego aktywacji, tj. ustawienia jako domyślny szablon strony.

  • Zaloguj się do zaplecza swojej strony WWW, tj. panelu zarządzania WordPress
  • Przejdź do sekcji Wygląd.
  • W pierwszym widoku zobaczysz listę aktualnie zainstalowanych szablonów (które możesz od razu podejrzeć lub aktywować).
  • Najedź kursorem myszki na wybrany szablon, a następnie kliknij: Aktywuj – aby uruchomić szablon i ustawić go jako domyślny dla strony WWW. Kliknij: Podgląd na żywo, aby zobaczysz jak Twoja strona WWW będzie wyglądała z nowym szablonem.

Skorzystaj z menu Wygląd > Dostosuj aby spersonalizować swój szablon. Niektóre szablony posiadają własne menu personalizacji. W tej sytuacji po aktywacji szablonu w menu Wygląd zobaczysz nie tylko przycisk Dostosuj, ale np. dodatkowy przycisk Personalizacja, Settings, Theme Options, itp..

Personalizacja szablonu opiera się przeważnie na prostym narzędziu zawierającym różnego rodzaju sekcje. Odpowiadają one za nadanie stronie tytułu, nagłówka, kolorów tła, ustaleniu czy strona główna ma być statyczna czy może ma być blogiem, itp.. Ilość przycisków oraz ich funkcja zależna jest od zainstalowanego szablonu.

Jeśli nie planujesz wprowadzać zaawansowanych zmian już na starcie, zacznij od przekliku  kolejno przez wszystkie opcje. Zwróć uwagę, ze po lewej stronie wyświetlana jest Twoja strona WWW – Podgląd na żywo. W ten sposób zobaczysz jak wprowadzane zmiany mają wpływ na wygląd strony WWW.

Jak zainstalować darmowy szablon WordPress?

Na górze ekranu znajdziesz przycisk Opublikuj. Dopóki nie klikniesz tego przycisku, wszystkie zmiany nie będą widoczne dla odwiedzających. Kliknij w menu akcji (koło zębate) aby zyskać dodatkowe opcje, np. możliwość zapisania zmian bez ich publikowania oraz zaplanowania publikacji czyli ustalenia, kiedy zmiany mają się pojawić automatycznie.

Skorzystaj z menu Wygląd > Widgety i Menu.

Widgety to elementy strony WWW, np. formularz rejestracji, newsletter, box z postami z Facebooka, kalendarz, menu, chmura tagów. Dodając kolejne wtyczki (pluginy) oraz wybierając odpowiednie szablony, możesz zwiększyć ilość dostępnych tu modułów. Ich możliwości są nieograniczone. To one w dużej części wpływają na to, jak skonstruowana jest strona WWW i co użytkownik może na niej zrobić.

Jeśli korzystać z forum wsparcia dla użytkowników WordPress i chciałbyś dodać na swojej stronie WWW jakieś narzędzie, element, warto pytać innych właśnie o dodatkowe widgety.

W sekcji Menu możesz zaplanować budowę swojego menu czyli strukturę strony internetowej. Podobnie jak w przypadku Widgetów, opcja ta daje bardzo dużo możliwości. Menu to nie tylko główna struktura strony WWW jaką znasz, np. z czasów stron robionych w HTML. Menu umożliwia tworzenie nieograniczonej liczby menu (struktur) zawierającej bezpośrednie odnośniki do tagów, kategorii, postów, stron a nawet zewnętrznych adresów URL.

  • Sekcjom Widgety oraz Menu poświęcę osobny artykuł wyjaśniając ich działanie oraz możliwości.

Sekcja Tło zwyczajowo przekierowuje użytkownika do sekcji Dostosuj czyli do podstawowej personalizacji szablonu. Rzadko kiedy kieruje gdzieś indziej. Odpowiada za konfigurację tła strony WWW.

Sekcja Edytor to potężne narzędzie do edycji szablonu strony WWW. Tu zapisany jest cały kod szablonu oraz jego wybrane mechanizmy działania. W tym miejscu możesz wprowadzać zaawansowane modyfikacje szablonu, zmieniać jego rozmiar, układ czy wprowadzać dodatkowe elementy, niemożliwe do dodania za pomocą Widgetów.

Wygląda strasznie? Faktycznie. Edytor wymaga nie tyle znajomości elementów kodu co umiejętności jego edycji. Nie wiem jaki kod odpowiada za wygląd strony głównej i co dokładnie określa całą strukturę. Wiem jednak, że korzystając z dodatkowych narzędzi, np. przycisk Zbadaj w przeglądarce internetowej, mogę odszukać fragmenty kodu odpowiadające za element który chcę zmienić. Następnie w narzędziu Edytor modyfikując określone pliki, mogę dokonywać zmian.

Zanim zaczniesz wprowadzać modyfikacje w ciemno, sugeruję zainstalować sobie, np. drugą testową stronę, na której będziesz uczył się jak działa i jakie daje możliwości Edytor.

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz