Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2022?Podobnie jak w roku 2021 tak samo w 2022 roku wypadają 52 niedziele. 7 z nich będzie niedzielami handlowymi chyba, że nastąpi zmiana przepisów i rząd pozwoli na zniesienie obostrzeń. Niedziele handlowe nie zmieniają nic w korzystnym planowaniu urlopu w 2022 roku, ale mogą zadecydować o tym, kiedy będziemy mogli zrobić zakupy podczas wakacyjnego wyjazdu.

O ilości niedziel handlowych w 2022 roku zadecyduje decyzja rządu, ale mimo to można korzystnie zaplanować urlop w 2022 roku zwiększając ilość wolnych dni od pracy i wydłużając odpoczynek.

Dla przypomnienia, pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę mają m.in. ustawowe prawo do urlopu wypoczynkowego. W zależności od zasad jakie wprowadzi pracodawca urlop należy zaplanować lub przynajmniej zadeklarować do końca 2021 roku lub na początku 2021.  Z planowaniem urlopów mogą wiązać się inne zobowiązania, jak np. wypłata świadczeń socjalnych, ale o wysokości dopłaty do wakacji decyduje pracodawca. Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe świadczenia od rządu, np. wydany w 2020 roku bon turystyczny.

Ilość wolnych dni od pracy jest z góry określona przepisami, a jednym z czynników decydujących o tej ilości jest m.in staż pracy w firmie oraz forma zatrudnienia.  Dodatkowo przy planowaniu urlopu warto brać pod uwagę dni wolne od pracy w 2022 oraz tzw. długie weekendy 2022 (święta wypadające w piątek lub poniedziałek).

W ten sposób można w ciągu roku zaplanować nawet 3-4 dłuższe urlopy, nawet 9 dniowe, co już daje naprawdę dużo możliwości na spędzenie wolnego czasu.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2022?

Jeśli chcesz korzystnie zaplanować urlop w 2022 roku będziesz potrzebował wiedzy o wszystkich dniach wolnych od pracy, w tym zarówno weekendów (sobota i niedziela, które dla większości z nas są dniami wolnymi od pracy) oraz święta, a więc dni ustawowo wolne od pracy.

  • Przykład: wypadające święto 1 maja w poniedziałek oraz 3 maja w środę pozwala nam zaplanować urlop od 29 kwietnia (sobota) do 7 maja (niedziela) co przy wykorzystaniu 3 dni urlopu, daje nam 9 dni wolnych od pracy. Taka sytuacja miała miejsce w latach 2017-2019 i powtórzy się w 2023.

Poniżej znajdziesz kalendarz świąt 2022 z zaznaczonymi najważniejszymi świętami czyli dniami wolnymi od pracy (ustawowo). Zwróć uwagę, że niektóre z nich wypadają w tygodniu roboczym, inne w weekend. Jeśli dodatkowo święto Państwowe wypada w sobotę, pracodawca jest zobowiązany oddać Ci ten dzień w tygodniu jako dzień wolny od pracy. Takim dniem w 2022 roku będzie m.in. 1 stycznia – Nowy Rok.

Kalendarz wygenerowany za pomocą serwisu: https://www.kalendarzswiat.pl/

4 dni świąt z w/w wypadają w niedzielę, 1 w sobotę a pozostałe w tygodniu. W 2021 6 świąt wypadało w weekendy, a więc sytuacja jest dużo lepsza.

Zaplanuj korzystny urlop wypoczynkowy w 2022 roku:

  • STYCZEŃ: w grudniu 2021 święta przypadają 25 i 26 grudnia a to sobota i niedziela, dlatego nie ma tu większego znaczenia jak zaplanujesz urlop. Zwróć uwagę, że 1 stycznia przypada w sobotę, a to oznacza że prawdopodobnie w pierwszym tygodniu stycznia 2022 będziesz miał dodatkowy dzień wolny do odebrania. Zaplanuj urlop od 3 stycznia do 9 stycznia, dopierając 4 dni urlopu wypoczynkowego (lub 3 dni jeśli pracodawca odda Ci teraz) i skorzystaj z 9 dni urlopu.
  • KWIECIEŃ: zaplanuj urlop od 16 do 24 kwietnia, dobierz 4 dni wolnego z urlopu wypoczynkowego i wypoczywaj 9 dni,
  • MAJ: zaplanuj urlop od 30 kwietnia do 8 maja dobierając 4 dni wolnego z urlopu wypoczynkowego i wypoczywaj 9 dni,
  • CZERWIEC: zaplanuj urlop od 11 do 19 czerwca dobierając 4 dni wolnego z urlopu wypoczynkowego i wypoczywaj 9 dni,
  • SIERPIEŃ: zaplanuj urlop od 13 do 21 sierpnia dopierając 4 dni wolnego z urlopu wypoczynkowego i wypoczywaj 9 dni,
  • LISTOPAD: w listopadzie przypadają dwa święta, możesz więc zaplanować urlop 9 dniowy lub 16 dniowy od 29 października do 15 listopada dobierając 4 lub 8 dni wolnego,
  • GRUDZIEŃ: święta przypadają w weekend, odpoczywamy tylko w poniedziałek, dlatego dobierając 4 dni wolnego możesz odpocząć do nowego roku lub do 8 stycznia 2023 ponieważ święto 6 stycznia przypada w piątek w 2023 roku. Warto więc rozważyć urlop 2 tygodniowy 2022/2023.

Łącznie w 2022 roku odpoczniesz przez 69 dni Zapytaj swojego pracodawcę o dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Śledź strony rządowe aby dowiedzieć się czy przysługuje Ci dodatkowe świadczenie, np. bon wakacyjny. Pamiętaj, że w/w kalendarz to tylko sugestia, kalendarz nie uwzględnia np. urlopu pod gruszą, który zwykle wymaga rezerwacji minimum 10 dni urlopu z dni pracujących (czyli 14 dni łącznie).

  • Ważne! Ustal z pracodawcą kiedy będziesz mógł odebrać dni wolne przypadające za święta wypadające w soboty. W ten sposób korzystając z w/w kalendarza możesz przedłużyć swój urlop o dodatkowy 1 dzień (za 1 stycznia 2022).

Zgodnie z powyższym kalendarzem wykorzystałeś 31 dni urlopu ale przysługuje Ci 26 dni (w tym urlop na żądanie) dlatego nie jesteś w stanie skorzystać ze wszystkich propozycji.

Tags: ,

985 comments