Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Gdzie najlepiej założyć pocztę e-mail?



Logo Wirtualna Polska Poczta

Na rynku usług poczty elektronicznej działa wielu operatorów a ich usługi znacznie różnią się od siebie funkcjonalnością jak i ceną. Gdzie najlepiej założyć pocztę e mail? Najlepsza poczta e-mail – którą wybrać? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jeśli sam sobie nie postawisz pewnych warunków. Jako doświadczony pracownik branży IT zwróciłbym uwagę na kilka elementów oraz rozważył kilka sprawdzonych firm.

Przede wszystkim pamiętaj, że za pojęciem poczty e-mail znajdziesz kilka rodzajów usług. Niby to w kółko to samo, ale od tego jaką wybierzesz zadecyduje później to ile zapłacisz, co dostaniesz w zamian:

 • bezpłatna poczta e-mail najpopularniejszych operatorów w Poslce: Onet Poczta, Poczta WP oraz Gmail: jest bezpłatna, prawie bezawaryjna, pojemna, ale trzeba pogodzić się z reklamami, brakiem prywatności (względnym)
 • konto Premium w usługach Onet Poczta, Poczta WP: czyli płatne rozszerzeni wersji podstawowej np. bezpłatnej poczty Onet lub Poczty WP, cechuje się zwykle brakiem reklam oraz możliwością podpięcia własnej domeny internetowej,Jak wyłączyć reklamy w poczcie WP?
  Poczta Onet jak wyłączyć reklamy?
 • e-mail w ramach oferty operatorów hostingu jako osobna usługa: to poczta płatna, pojedyncze konto e-mail, które rejestrujesz u popularnego dostawcy usług np. home.pl, zwykle działa w określonej domenie, nie zawiera reklam ale posiada wiele opcji backupu, rozwoju usług czy rozwoju konta, np. o usługi stron WWW, sklep internetowy,
 • poczta elektroniczna na własnym hostingu (np. gdy masz stronę internetową): kiedy masz hosting na strony WWW i Pocztę, podpięte własne domeny możesz tworzyć nieograniczoną liczbę skrzynek e-mail w Twojej domenie, np. janek@moja-firma.plJak utworzyć nową skrzynkę e-mail w home.pl?

Możemy więc wybierać najlepszą pocztę e-mail ze względu na jej rodzaj (zaplecze) ale i operatora (a tym samym ceny, możliwości). Każde z rozwiązań ma wady i zalety.

Najlepsza poczta e-mail – którą wybrać?

Wg. rankingu przygotowanego przez firmę Gemius mamy wyraźnie naznaczone pozycje lidera runku bezpłatnej poczty e-mail. Jak widać Gmail, WP Poczta i Onet Poczta to liderzy.

 • Gmail (Google) – 8,7 mln
 • WP.pl – 7 mln
 • Onet.pl – 4,3 mln
 • O2 – 2,8  mln
 • Interia.pl – 2,7 mln
 • Gazeta.pl – 0,27 mln
 • Yahoo.com – 0,18 mln

Najwięcej możliwości daje konto Google gdyż otwiera drogę do setek narzędzi, ma bardzo wiele opcji konfiguracji i działa po prostu obłędnie, także ze względu na filtr antyspamowy. Ale Poczta WP i Onet Poczta zna w naszym kraju praktycznie każdy i prawdopodobnie nie tylko kojarzysz ich pocztę ale regularnie korzystasz z serwisów informacyjnych np. WP Wiadomości czy Onet wiadomości. Polacy są wierni takim rozwiązaniem dlatego Poczta WP w tym rankingu każdego miesiąca zyskuje na popularności.

Co ciekawe w czołówce nie ma darmowej poczty Outlook.com której utworzenie nie tylko oferuje dostęp do poczty elektronicznej ale także darmowego Worda, Excela i bezpłatnego pakietu Office online w oknie przeglądarki. Czemu więc nie korzystamy z tego właśnie dostawcy?

Gdzie najlepiej założyć pocztę e-mail?

Mógłbym poświęcić cały artykuł zaletom korzystania z innych opcji jakimi są usługi hostingowe. Skoro mam hosting to mam sporo miejsca które podzieliłem pomiędzy swoje witryny internetowe oraz skrzynki e-mail. Te działają w obrębie moich domen co powoduje, że dla mnie i mojej działalności są bardzo atrakcyjne, np. janek@moja-firma.pl.

Ale takie rozwiązanie kosztuje i dla przeciętnego użytkownika poczty może być zwyczajnie nieopłacalne. Możesz też wykupić usługę samej poczty u dostawcy hostingu, który zaoferuje np. 10 GB na wiadomości, kopię zapasową, brak reklam i dostęp do funkcjonalności poczty z której korzystają wszyscy klienci. I to już ma sens, o ile oczywiście zależy Ci tylko na poczcie e-mail.

Ale zaskoczę Cię być może jeśli napiszę, że sam posiadam nie jedno konto e-mail, prywatne, służbowe, konto e-mail na śmieciowe wiadomości i rejestrację na forach czy w sklepach internetowych oraz konta we własnej domenie do obsługi serwisów WWW którymi administruję.

Najlepsza poczta e-mail – podsumowanie

Korzystaj z darmowych rozwiązań jak bezpłatna poczta Onet, bezpłatna poczta WP czy konto Google/Gmail. Nie będziesz zawiedziony o ile nie służą te konta obsłudze poczty służbowej czy przechowywaniu ważnej korespondencji. Jeśli masz firmę lub zależy Ci na ochronie prywatności czy kopii zapasowej, pomyśl o płatnych rozwiązaniach firm hostingowych.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz