Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jaki telewizor z Android TV na koniec 2021 roku?Zbliża się koniec roku, przed nami Black Friday, ale również święta Bożego Narodzenia. Czas, kiedy wiele osób decyduje się na zakup telewizora, bo rodzina, bo dzieci, bo Kevin sam w domu. Powodów jest wiele. Sajemy przed wyborem, jaki telewizor kupić, a jeśli zdecydowaliśmy, że chcemy telewizor z Android TV, to jaki telewizor z Android TV kupić.

Co to jest Android TV i Smart TV?

Zacznijmy od tego, czym jest Android TV. To system od Google, oparty na Android, dedykowany do obsługi telewizorów. Smart TV tylko bardziej… Android. Typowy SmartTV czyli inteligentny telewizor, to telewizor, np. od LG z systemem WebOS czy Samsung z systemem Tizen.

Tizen i WebOS napędzają działanie telewizora. Android TV trochę odstaje z boku i tak naprawdę, mówi się, że stoimy przed wyborem Smart TV a Android TV. To nieco inne środowisko pracy i większe możliwości, nie tyle zarządzania telewizorem, co obsługi jest funkcji inteligentnych.

Pod wieloma względami Smart TV nie wiele różni się od Android TV. Przesyłanie obrazu, funkcje inteligentne, obsługa głosem i wiele innych. Jednak Android TV ma coś, czego nie mają inne telewizory, to dostęp do biblioteki Gogle Play Store, czyli kilku tysięcy aplikacji, które być może już znasz, jeśli masz, np. telefon z Androidem.

Ponadto Android TV to system od Google, a więc jest on w dużej części mocno zintegrowany z kontem Google.

Android TV ma też inne zalety, baza aplikacji, bez porównania z innymi systemami Smart TV, automatyczne aktualizacje, obsługa asystenta głosowego, Screen Mirroring i Casting. Android TV jest zasadniczo inteligentnym telewizorem, chociaż ma więcej możliwości wyboru w niektórych funkcjach pomocniczych i bibliotekach aplikacji. Smart TV zapewniający przyjazny dla użytkownika i prosty interfejs zwykle działa lepiej i działa szybciej niż Android TV, ponieważ jest mniej aplikacji do uruchomienia.

Nie chcę Android TV w telewizorze, ale chcę go mieć i tak!

Chcę i nie chcę, w każdym razie, może zdarzyć się, że chcesz kupić telewizor, ale podoba Ci się LG i Samsung lub inny, który nie ma Android TV. Jednak chcesz Android TV, bo chcesz mieć dostęp do aplikacji i niektórych funkcji tego systemu. Rozwiązanie jest proste, skorzystaj z Google Chromecast 4.0 i podłącz je pod HDMI. Prosta konfiguracja i jednym pilotem obsługujesz swój nowy telewizor oraz Android TV.

To świetne rozwiązanie. I chociaż nie piszę specjalnie o LG i Samsung, bo nikt mi nie płaci za to, to uważam, że pod względem obrazu prezentowanego z matryc OLED czy QLED, warto kupić telewizor bez Android TV.

Jednak powinieneś wiedzieć, że Android TV może też pełnić funkcję konsoli. Na Android TV możesz instalować aplikacje do rozgrywki w chmurze, np. Google Stadia czy Xbox Game Pass. Tak, wystarczy podłączyć pada, np. korzystając z Bluetooth, zainstalować aplikację i grać. Nie musisz mieć konsoli, nie musisz też mieć żadnego dodatkowego urządzenia. W tym przypadku wystarczy telewizor z Android TV lub wspomniana przystawka, np. Google Chromecast 4.0. Zwróć uwagę, że nadal masz wybór i nadal możesz kupić telewizor bez Android TV.

Czy muszę kupować telewizor z Android TV?

Jeśli dotarłeś do tego momentu artykułu, to pewnie zastanawiasz się, po co w ogóle na siłę kupować telewizor z Android TV. Odpowiem Ci jako użytkownik 3 takich telewizorów, które zmieniałem w ostatnich 7 latach – nie ma powodu, abyś zmuszał się do zakupu z Android TV. Xiaomi Mi Box czy Google Chromecast 4.0 podłączone pod właściwy port HDMI, pozwalają wprowadzić Android TV do każdego telewizora. Różnica polega tylko na tym, że nie będzie to fabryczny telewizor z Android TV.

Jaki telewizor z Android TV kupić na koniec 2021 roku?

Modele z 2021 roku z pewnością dostaną aktualizacje do kolejnych wersji Android TV lub już Google TV, gdyż nowe telewizory w 2022 roku mają być już produkowane z odświeżoną wersją tego systemu. Zmian nie ma dużo, raczej to kwestia interfejsu i personalizacji ekranu głównego, ale sam wyznaję zasadę, że lepiej kupować najnowszy sprzęt i cieszyć się aktualizacjami jak najdłużej, niż oszczędzać.

Pamiętaj jednak, że nie tylko SMART TV i Android TV się aktualizują. Każdego roku producencji pokazują nowe możliwości matryc i nowe funkcje. W ostatnim czasie pojawiły się telewizory z HDMI 2.1, ale Samsung i LG nadają tempa w wyścigu o najlepsze matryce. 2022 rok to szansa na QD-OLED czy QNED. Pomijam już takie zabawki jak Micro LED o rozdzielczości 16K.

Warto też zastanowić się nad wyborem 4K i 8K. Ogólnie zabawa w FullHD nie ma najmniejszego sensu. Nawet jeśli kupujemy telewizor w granicach 40 cali, 4K z Android TV, HDMI 2.1 i Dolby Atmos kosztuje poniżej 2000 zł.

Poniżej, korzystając z CENEO, sprawdzisz telewizory z Android TV. Pogrupowałem je na kilka sposobów, aby było Ci łatwiej odszukać, ale możesz skorzystać z własnych filtrów.

Sprawdź także:

Tags: , , ,

Dodaj komentarz