Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak zainstalować Androida na telewizorze?Instalowanie aplikacji na telewizorze z Android TV to jeden z powodów, dla których wybór telewizora z Android TV to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć. Co zrobić, jeśli nasz telewizor nie ma Android TV? Czy mogę zainstalować Android na telewizorze?

Android TV to system operacyjny typu Smart TV, który zagościł na dobre w telewizorach SONY i PHILIPS. Za tym system stoi oczywiście Google i czysty Android, jakiego znamy z telefonów czy innych urządzeń. LG i Samsung, dwie najpopularniejsze, a zarazem najciekawsz firmy produkujące telewizory, mają własne systemy Smart TV. To odpowiednio WebOS dla LG i Tizen dla Samsung.

Oczywiście producentów telewizorów jest znacznie więcej, a Android TV znajdziemy, np. na TCL, Panasonic, Sharp, Toshiba czy telewizorach Xiaomi.

Czy można zainstalować Android TV na telewizorze?

Android TV to system dedykowany do telewizorów lub urządzeń typu przystawka, tzw. Android TV Box. System jest opracowany na bazie Android, ale przystosowany do działania z telewizorami, innym formatem ekranu, jak i obsługą pilotem. Android TV posiada własny market z aplikacjiami Google Play Store, ale te są również dostosowane do telewizorów, a więc baza Google Play Store dla urządzeń mobilnych i telewizorów mocno się różni.

Jeśli posiadasz telewizor ze Smart TV, np. WebOS albo Tizen, lub Twój telewizor nie posiada żadnego systemu Smart TV, to nie możesz zainstalować Android TV na telewizorze. Po prostu nie jest to możliwe. Możesz jednak skorzystać z innych rozwiązań, alternatywnych.

Jak mieć Android TV na telewizorze?

Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie masz Smart TV lub masz stary telewizor, ale obsługuje on wejście HDMI, to jest opcja alternatywna, aby mieć Android TV. Wystarczy że kupisz urządzenie typu Google Chromecast 4.0 lub inną przestawkę z Android TV. To proste, prawda? I działa. System nie jest wprawdzie wbudowany w telewizor, ale nie tracisz nic na funkcjonalności. Dlaczego?

Google Chromecast 4.0 można skonfigurować w zasadzie tak, że będziesz jego pilotem obsłigiwał i typowe funkcje telewizora jak i Android TV. Samo przełączanie się między TV a Android TV, będzie działało tak samo jak w telewizorach z Android TV, po prostu kliknij jeden przycisk. Różnica polega tylko na tym, że Android TV, a dokładnie Google TV z Chromecast 4.0 będzie wyświetlana z portu HDMI, a nie bezpośrednio z pamięci telewizora.

Jeśli zechcesz mieć Android TV na dowolnym telewizorze, po prostu skorzystaj, np. z Google Chromecast 4.0.

Czy możesz zmienić system operacyjny na Smart TV?

Nie możesz — system operacyjny telewizora jest wgrany na stałe. Chociaż telewizory inteligentne mają pewne cechy wspólne z komputerami PC — nie możesz usunąć systemu operacyjnego i zainstalować innego, ponieważ producent telewizora zapłacił opłatę licencyjną za korzystanie z określonego systemu operacyjnego w swoim telewizorze.

Jeśli masz telewizor ze Smart TV, np. WebOS od LG albo Tizen od Samsung, to tak zostanie. I odwrotnie, jeśli masz Android TV, korzystasz z Android TV.

Dlatego jednak Android TV daje więcej możliwości, ponieważ poza instalowaniem aplikacji z Google Play Store telewizora, możesz też instalować aplikacje z plików .APK. A więc instalować aplikacje niepochodzące z marrketu Google Play Store telewizora, a np. znane z urządzeń mobilnych.

Jak zmienić system operacyjny w telewizorze Samsung Smart TV?

System operacyjny telewizora stanowi jego integralną część i nie możesz go zmienić. Niezależnie od tego czy posiadasz system Smart TV Tizen, WebOS od LG czy Android TV, każdy telewizor ma swój własny system.

Możesz jednak zmieniać system operacyjny, korzystająć z dodatkowych urządzeń, np. Google Chromecast 4.0 z Google TV (Android TV).

Czy LG Smart TV ma sklep Google Play?

Nie, jeśli korzystasz z telewizorów LG, to WebOS, system Smart TV dla LG nie posiada sklepu Google Play Store. Tak naprawdę żaden telewizor go nie posiada, jeśli nie jest to telewizor z Android TV. Samsung i system TIZEN, posiadają własny sklep z aplikacjami, chociaż możesz skorzystać, np. z aplikacji ACL w Tizen, która pozwala uruchamiać aplikacje Android na telewizorze Samsung.

Jak zamienić telewizor LG Smart TV na Android TV?

Jeśli posiadasz telewizor LG z systemem WebOS, to jedynym sposobem, aby zamienić go w telewizor z Android TV, jest zakup przystawki, zewnętrznego urządzenia z AndroidTV.

Jeśli zechcesz mieć Android TV na dowolnym telewizorze, po prostu skorzystaj, np. z Google Chromecast 4.0.

Czy możemy zainstalować aplikację na Androida na Smart TV?

Tizen ma dużą kolekcję aplikacji i usług, w tym aplikacje do strumieniowego przesyłania multimediów. Nie można bezpośrednio zainstalować. pliki APK w Tizen. OpenMobile stworzył aplikacjęACL dla Tizen, która uruchamia prawie wszystkie aplikacje na Androida na platformie Tizen. Najpierw musisz zainstalować aplikację na urządzeniu Tizen i musisz załadować plik .apk w aplikacji ACL, np za pomocą przenośnej pamięci USB.

Mam telewizor z Android TV, ale to stara wersja oprogramowania

Jeśli producent telewizora od dawna nie udostępnia Ci możliwości zaktualizowania Android TV do najnowszej wersji, np. przynajmniej 9.0, to masz dwa rozwiązania. Możesz pozostać przy starym systemie Android TV i prawdopodobnie nie stracisz zbyt wiele funkcjonalności, poza wyglądem. Możesz też kupić Google Chromecast 4.0 z Google TV lub inną przystawkę z Android TV i jego najnowszymi odsłonami. Oczywiście możesz też kupić nowy telewizor.

Wpisz w Google model telewizora z dopiskiem Android TV Upgrade i sprawdź, jaką ostatnią wersję i aktualizację przygotował dla Ciebie producent telewizora. Upewnij się także, w ustawieniach telewizora, że masz włączone automatyczne aktualizacje lub wymuś je ręcznie.

Co lepsze Smart TV czy Android tv?

Nie ma jednej odpowiedzi. Telewizory LG i Samsung oferują świetne matryce i własne systemy SmartTV, z kolei SONY robi świetne telewizory, ale matryce mogłyby być jeszcze lepsze, a PHILIPS ma Ambilight.

Smart TV taki jak WebOS i Tizen to świetne systemy z dużą ilością aplikacji, chociaż zamkniętym ekosystemem. Jeśli dobrze zastanowisz się, z jakich aplikacji tak naprawdę chcesz korzystać, to może okazać się, że Netflix, YouTube, HBO GO, Player znajdziesz na każdym telewizorze. Android TV wciąż jednak daje więcej możliwości.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz