Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Czym różni się Google TV od Android TV?Google zadebiutowało z Android TV w 2014 roku, ale chwilę wcześniej udostępniło wspaniałe urządzenie, jakim był Chromecast. Umożliwiał on przesyłanie obrazu, np. z komputera czy telefonu, bezpośrednio na ekran telewizora. Wraz z pojawieniem się 4tej generacji Chromecast, Google dodało w końcu do niego własny interfejs – Google TV. Czym różni się Google TV od Android TV?

Google Chromecast z Google TV

To czego brakowało Google Chromecast przez lata, a co powodowało, że było mniej interesującym urządzeniem niż np. AppleTV, Fire TV czy Roku, to brak interfejsu. Chociaż Google dysponowało systemem Android TV, widocznie potrzebowali więcej czasu na to, aby wprowadzić go do tego małego urządzenia. W końcu, wraz z Google Chromecast, pojawiło się Google TV.

Google TV to interfejs użytkownika, działający na Android TV. Google TV to system, interfejs dostarczany wraz z urządzeniem Chrmoecast 4.0, niebawem także Chromecast 5.0. Chromecast dostarczany jest wraz z pilotem do jego obsługi. Możemy więc przyjąć na ten moment, że Google TV to nowe skórka dla Android TV, ale posiada dodatkowe funkcje i docelowo, Google TV, ma stać się platformą, która zastąpi Android TV na telewizorach.

Chociaż Andriod TV będzie nadal zapewniać podstawowy system operacyjny, Google planuje przenieść wszystkich partnerów Android TV innych firm wszystkie swoje urządzenia detaliczne do Google TV.

Google TV czy Android TV?

Google TV stawia przede wszystkim na personalizowanie ekranu głównego, który od tej pory staje się centrum dowodzenia wszystkim, z czym aktualnie połączony jest nasz telewizor. Dotyczy to głównie aplikacji, ale w przyszłości będzie to także, np. telewizja hybrydowa, itp.. W każdym razie Google TV stawia na wyszukiwanie oraz na wyszukiwanie głosowe, dzięki Asystentowi Google.

Jeśli widziałeś ostatni ekran Home w Android TV, pewnie zwróciłeś uwagę, że to nie aplikacje stanowią kluczowy element, a treści, jakie te aplikacje udostępniają. Google TV z kolei stawia listę aplikacji na drugim planie, koncentrując się na polecaniu treści z różnych aplikacji, o których nawet nie musisz wiedzieć, że masz, lub gdzie znajduje się do nich skrót. Ten model przypomina raczej pierwsze odsłony Android TV, gdzie znajdował się tzw. pasek rekomendacji. Nikt go nie lubił, ale pełnił podobną funkcję, polecał media z różnych aplikacji.

Czym różni się Google TV od Android TV?

Wychodząc od tego czym jest Google Chromecast, jak działa Android TV i Google TV, możemy w końcu odpowiedzieć na tytułowe pytanie: Czym różni się Google TV od Android TV?

Tak naprawdę zmiany są raczej kosmetyczne i dotyczą samego interfejsu. Google TV korzysta z systemów uczących się Google, Asystenta Google i bazy informacyjnej Grafu wiedzy Google, aby poznać Twoje nawyki i preferencje dotyczące oglądania, aby wysunąć na pierwszy plan treści, które znasz i lubisz.

Interfejs Google TV jest bardziej wyrafinowany, a wyniki ze wszystkich Twoich usług są znacznie łatwiejsze do znalezienia. Android TV jest podobny, ale mniej spersonalizowany.

I to wszystko. Można w tym miejscu dodać jeszcze funkcję Watchlist, którą możesz też personalizować z poziomu przeglądarki internetowej. Google TV ponadto korzysta z możliwości aplikacji Google Home, co może znacznie przyśpieszyć konfigurację telewizora.

Czy Google TV jest już dostępny na telewizorach?

Ponieważ Google TV jest platformą przede wszystkim dedykowaną  dla Chromecast 4.0 i niebawem także Chromecast 5.0, możesz znaleźć ten system na tych właśnie urządzeniach. Większość telewizorów z Android TV, posiada obecnie system Android TV 9.0, który również większość producentów aktualizuje już od dłuższego czasu do wersji 10. Wersja 10 to już prawie Google TV, wprawdzie ekran główny nie zmienił się w stosunku do 9, interfejs menu opcji już tak. Google TV obecnie również pracuje na Android TV 10.

System, a dokładnie Android TV z nakładką Google TV, znajdziesz już w wybranych telewizorach TCL oraz SONY. Jak zapowiada Google, telewizory, a co za tym idzie producenci korzystający z usługi Google, w 2022 roku będą już wypuszczali sprzęt z Google TV, które ma się docelowo stać domyślną platformą dla telewizorów.

Google Stadia

Google Stadia to usługa przesyłania strumieniowego gier w chmurze, która jest porównywalna z Nvidia GeForce Now, Microsoft Cloud Gaming i Amazon Luna.

Stadia jest dostępna jako aplikacja do pobrania w Google TV, ale znajdziesz ją także na Android TV i w markecie Google Play store. Dzięki Stadia użytkownicy mogą grać w niektóre ze swoich ulubionych gier bez użycia konsoli — wystarczy kontroler i subskrypcja Stadia, ale równie dobrze możesz podłączyć pada Bluetooth, np. polecanego i wygodnego pada od konsoli Xbox.

Google Stadia to jeden z powodów dla których zakup telewizora z Android TV lub Google TV, lub samego Chromecast 4.0, może być naprawdę świetnym pomysłem. Szczególnie biorąc pod uwagę obecne ceny konsoli Xbox Series X.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz