Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Czy Android TV jest dobry?Android TV od wielu lat podbija serca użytkowników i jednocześnie napędza sprzedaż telewizorów. Niegdyś dostępny na na telewizorach SONY i Philips, dziś dostępny także na TCL, Hitachi, Toshiba, Panasonic, Xiaomi, Sharp czy Panasonic. Prym wiedzie firma SOny i Philips, które w Android TV znalazły wiodący system dla swoich telewizorów. Czy Android TV jest dobry i warty zakupu?

Czy Android TV jest dobry?

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest dyskusyjna. O ile kilka lat temu Android TV naprawdę wnosił sporo nowości do telewizorów i można by powiedzieć, że był fenomenem, dziś tak naprawdę granica między Smart TV a Android TV mocno się zaciera. Możecie teraz spojrzeć w Google i poszukać informacji na temat Android TV i przeczytać o tym, jak wiele dobrego ten system wnosi, ale pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie na temat tego systemu z perspektywy użytkownika, który zaczynał swoją przygodę z pierwszymi modelami SONY Android TV.

Ustalmy jedno, tak, Android TV to dobry system dla telewizora, gdyż oferuje multum aplikacji i funkcjonalności, jakie kojarzymy z telefonami i tabletami lub, które, pozwalają łatwo zintegrować sprzęty. No i Google Play Store, który, chociaż jest mocno ograniczony dla Android TV, wciąż oferuje setki aplikacji i… gier, a także takie luksusy jak Google Stadia czy możliwość uruchomienia gier z chmury Xbox. Tak. Możecie grać na TV bez konsoli.

Android TV ma wciąż więcej plusów jak wad i jeśli tylko przypasuje Wam jakiś telewizor z AndroidTV, z pewnością nie stracicie na tym nic. A więcej zyskacie. Chociaż jest jeden warunek. Android TV wciąż potrzebuje dobrych parametrów, procesora i pamięci, do płynnego działania. Jednak i tu jest drugie dno, jeśli kupujemy tanie telewizory i oczekujemy super mocy, to możemy się zdziwić. Android TV działa wszędzie, ale jeśli zaczniemy instalować wiele aplikacji albo wpadniemy na pomysł uruchamiania coraz lepszych gier, to tak samo jak w przypadku telefonów, może zabraknąć mocy. Nie mniej, dla przeciętnego użytkownika, tej mocy będzie i tak aż za dużo.

Czy coś się zepsuło w Android TV?

Trudno powiedzieć, wiele osób narzeka na ograniczenia z instalowaniu aplikacji zewnętrznych z pliku .apk. Tak, trochę się zmieniło i jest to trudniejsze, a w zasadzie to może okazać się, że z trudem uruchomimy aplikacje niekompatybilne z Android TV. Czy to wada? W teorii nie, bo Google Play Store oferuje tysiące aplikacji dla Android TV, ale jeśli ktoś nadal oczekuje Google Chrome na Android TV, to będzie miał problem. Chyba, że pogodzi się, z tym że kilka innych aplikacji z Google Play Store, oferuje znacznie więcej możliwości niż Google Chrome.

Android TV jest wciąż najlepszym systemem dla telewizorów, ale nie jedynym. LG, Samsung oferują swoje własne rozwiązania, czyli Tizen i WebOS i szczerze, są świetne. Są świetne tak długo, jak uznamy, że to, co oferują, jest dla nas wystarczające. Android TV zmienia się od roku w Google TV, a tym samym Google przyśpiesza rozwój platformy, a ta pojawia się również w Google Chromecast 4.0, a także Google Chromecast 5.0

W czym Android TV przegrywa z innymi SmartTV? Tak naprawdę w niczym. Android osiąga lepsze wyniki w grach, obsłudze aplikacji i asystencie głosowym, podczas gdy popularny  Tizen przoduje w architekturze technicznej. Czy jednak dla użytkownika ma to znaczenie? Nie. W grach, wsparciu aplikacji, ilości aplikacji, interfejsie, Android TV wygrywa w każdym porównaniu.

Czy to oznacza, że nie warto kupować telewizorów Samsung czy LG? Jeśli Powodem zakupu jest Android TV, to… tak naprawdę nie ma to znaczenia. Android TV, a dziś już Google TV, możesz kupić za 100-300 zł w formie przystawki, działającej na HDMI. To jedno kliknięcie pilotem, aby cieszyć się możliwościami AndroidTV i co więcej, na urządzeniach, które często mają znacznie większą moc obliczeniową niż to co oferuje producent telewizora. Ponadto, przystawki z AndroidTV możesz podłączyć do dowolnego telewizora, np. LG lub Samsung. A te telewizory oferują, moim zdaniem, znacznie więcej ciekawszych rozwiązań w zakresie obrazu.

Dlaczego klienci szukają Android TV?

Powodem, dla którego znajomi pytają mnie o AndroidTV, są przede wszystkim aplikacje. I tu nie ukrywajmy, ale AndroidTV rządzi. Nie tylko dysponuje setkami gier, do tego setkami aplikacji. Gry możesz obsługiwać pilotem albo padem. Do tego możesz zainstalować, np. Google Stadia albo Xbox Game Pass i cieszyć się takimi tytułami jak GTA 5, na telewizorze, nie posiadając… konsoli. Naprawdę.

Skoro Android TV jest taki świetny to, czemu Samsung i LG nie mają go w ofercie? Bo mają własna, opracowywane od lat systemy, które są naprawdę dobrze dopracowane i działają świetnie. Poza tym są to systemy SmartTV, które od początku powstają pod telewizor konkretnej firmy. Android TV czy też Google TV, to rozwiązanie od Google, a więc SONY czy SHARP, TCL czy PHILIPS, muszą dostosować się pod konkretne oprogramowanie. A to, dziś może mniej, ale kilka lat temu, powodowało ogromne problemy i często pojawiające się błędy.

Sprawdź telewizory z Android TV:

Sprawdź także Google Chromecast 4.0:

Dlatego, podkreślam, ważne jest, aby celować w nowe modele telewizorów z AndroidTV, wyższe modele z większym zapasem mocy procesora i pamięci, ale jeśli nie kupicie Android TV to tak samo dobrym rozwiązaniem będzie kupienie przystawki z Android TV czy Google TV, np. Chromecast 4.0.

To, co może być powodem, dla którego od razu sięgniecie po LG czy Samsung, to fakt, że matryce OLED czy QLED po prostu niszczą konkurencję. I to jest jedyny powód, który przekonuje mnie, aby zrezygnować z Android TV na rzecz lepszej jakości obrazu.

Podsumowanie

Czy Android TV jest dobry? Jeśli chcesz go mieć w telewizorze, to tak, szukaj wysokich modeli SONY czy Philips z najnowszych serii, nie żałuj sobie cali, zadbaj, aby w pilocie było wyszukiwanie głosowe. Jednak… jeśli wolisz obraz Samsung albo LG, to nie zastanawiaj się. Przystawkę z Android TV kupisz za 100-300 zł, np. Google Chromecast z Google TV i uwierz, nie odczujesz różnicy, a być może zyskasz coś na tym.

Android TV umożliwia dostęp do aplikacji Google Play Store dedykowanych dla Android TV. Tych aplikacji przybywa naprawdę dużo. WebOS od LG czy Tizen od Samsung, ograniczone są aplikacjami, jakie deweloperzy przygotowują dla tych firm. Jest ich mniej i zwyczajnie może okazać się, że jeśli szukasz wielozadaniowego telewizora, to szybko znudzi Cię market z aplikacjami, jeśli nie jest to Google Play Store.

Jeśli miałbym dziś porównać Android TV do Tizen czy WebOs, to zdecydowanie Android TV wygrywa w każdej konkurencji. Zakładając, że nie oszczędzałem na telewizorze. Telewizory Samsung mogą jedynie zyskać lepszą integracją z urządzeniami Samsung, np. jeśli komuś zależy na wyświetlaniu powiadomień, itp.. Jednak to też można skonfigurować w Android TV. Chociaż, kto by chciał czytać SMS od znajomych podczas oglądania filmu, szczególnie z Żoną.

Tak. Android TV to dobry system i bardzo przyszłościowy, szczególnie, że niedługo zapomnimy o nazwie Android TV na rzecz Google TV, które jest już oficjalną nazwą. Póki co, używaną głównie na urządzeniach Google.

Pamiętaj też, że niezależnie jaki telewizor kupisz, możesz szybko przekształcić go w Android TV za pomocą przystawki, np. Google Chromecast 4.0 a niedługo także Google Chromecast 5.0.

Z jakich aplikacji korzystam na Android TV?

Prywatnie? Z niewielu. Instalowanie aplikacji to raczej ciekawość, ale w codziennym użytkowaniu sięgam po oklepane programy jak Netflix, HBO GO, Player, Chilli, CDA, NordVPN, KODI i Horizon GO. Uwierzcie mi, że nic innego nie jest potrzebne. I tak naprawdę wykluczając KODI i NordVPN, które w pewien sposób współdziałają ze sobą, to całą resztę aplikacji uruchomicie też na telewizorach LG i Samsung.

Jednak jeśli w perspektywie czasu, szukałbym powodu, aby wybrać AndroidTV, to jeszcze jednym argumentem są gry. Pomijając już tysiące gier w Google Play Store, obsługiwanych za pomocą pada jak i pilota, możecie zainstalować sobie Google Stadia lub Xbox Game Pass. Rozgrywka w chmurze. Ale znów. Xbox Game Pass na AndroidTV wciąż jest nieoficjalny, a Google Stadia uruchomicie na przystawce z Android TV. Wybór należy do Was.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz