Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Chromecast czy Android TV?Co lepiej kupić urządzenie z Android TV czy Google Chromecast? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo Android TV to nie jedno, a wiele urządzeń, a Google Chromecast to jeden produkt w określonej cenie. Spróbujmy jednak przyjrzeć się, które z urządzeń wybrać.

Android TV czy Google TV?

Android TV zadebiutował mniej więcej w 2014 roku,pojawiając się jako system Smart TV dla telewizorów. A dokładnie jako następca czy też nowe rozwiązanie, inne niż typowy Smart TV, np. WebOS od LG czy Tizen od Samsung. Android TV oparty jest na systemie Android, jaki znamy z telefonów. Jest okrojony z kilku znanych nam funkcji i dostosowany i do wyświetlacza telewizora i do obsługi pilotem. Również posiada Google Play Store, ale aplikacje w nim znajdujące się, są dostosowane do telewizorów, dlatego baza liczy kilka tysięcy aplikacji w tym gier, a nie kilkaset jak ma to miejsce w typowym Google Play Store dla urządzeń mobilnych.

Google Chromecast, jaki znamy, pojawił się około 2013 roku i przez kolejne 3 generacje, w tym Chromecast Audio i Chromecast Ultra, było to urządzenie, które ułatwiało, albo umożliwiało, przesyłanie obrazu i dźwięku z telefonu, tabletu lub komputera z Google Chrome, na telewizor. 4 generacja Google Chromecast wciąż spełnia tę funkcję, ale posiada również Google TV (czyli Android TV ale w wersji Google TV).

O ile Google Chromecast to urządzenie, jedno, w jednej wersji (w zasadzie), które posiada określony system i funkcje, to w przypadku Android TV (jaki znamy do dziś) mówimy o wielu różnych urządzeniach z tym systemem. Dwa z nich są kluczowe, to telewizory z Android TV oraz przystawki z Android TV (małe urządzenia, mini komputery, podpinane przez HDMI do dowolnego telewizora lub wyświetlacza, czasami ze wbudowanym własnym tunerem).

Android TV jest rdzeniem Google TV, a Google TV, to tak naprawdę Android TV z nową powłoką, wyglądem i mechanizmem wyszukiwania. Google TV jest bardziej nastawiony na personalizowanie wyszukiwań, ekranów, pod użytkownika i docelowo, zastąpi Android TV jaki znamy dziś. W kwestii funkcjonalność, użyteczności, dostępu do aplikacji, możliwości oglądania VOD czy grania w gry, Android TV i Google TV to jedno i to samo. Po prostu uznaj, że Google TV to następny krok w rozwoju Android TV.

Chromecast czy urządzenie z Android TV?

Prawidłowo zadane pytanie to nie czy Chromecast, czy Android TV a, czy Chromecast czy urządzenie z Android TV. Czyli Chromecast czy telewizor lub przystawka do telewizora z Android TV. Odpowiedź na to pytanie nie dotyczy samego oprogramowania, co raczej naszych potrzeb.

Jeśli posiadasz telewizor z HDMI i nie posiada on Android TV, a chcesz mieć Android TV, to możesz dokupić Chromecast lub przystawkę z Android TV.

Jeśli masz telewizor ze Smart TV, np. LG z WebOS albo Samsung z Tizen, a chcesz mieć Android TV, to kupujesz Chromecast 4.0 lub przystawkę z Android TV.

Natomiast jeśli nie masz telewizora i chcesz go kupić, zastanawiasz się, czy kupić telewizor z Android TV, czy może WebOS albo Tizen, to możesz:

  • kupić telewizor z Android TV,
  • kupić dowolny telewizor, a następnie Chromecast 4.0 lub przystawkę z Android TV.

Oczywiście nie jesteś zmuszony kupować telewizora, a potem przystawki lub chromecast, bo może okazać się, że system WebOS czy Tizen, w pełni spełniają Twoje potrzeby. A mogą, bo to świetne, szybkie systemy, pełne aplikacji. Chociaż nie tak dużo ich znajdziesz jak na Android TV lub Google TV.

Czy Google TV zastąpi Android TV?

Tak. Docelowo Google TV zastąpi Android TV i możemy spodziewać się, że już w 2022 roku, nowe telewizory będą produkowane z Google TV. Oczywiście mowa o firmach, które z systemu Google chcą korzystać. Z pewnością LG i Samsung będą dalej rozwijać swoje platformy Smart TV.

Najlepszym rozwiązaniem jest Google TV, ponieważ oferuje wszystko, co sprawiło, że Android TV jest wspaniały, ale z większymi możliwościami, lepszym wykrywaniem treści i wszelkiego rodzaju nowymi ulepszeniami użyteczności. Telewizory z systemem Android będą szczególnie kuszącym wyborem, ponieważ producenci i sprzedawcy obniżają ceny, aby usunąć stare zapasy, co czyni je inteligentnym wyborem dla kupujących po okazyjnych cenach.

Jeśli nawet kupisz telewizor z Android TV, nie przejmuj się, Google TV to przede wszystkim zmiana sposobu myślenia i wyglądu, a nie systemu. Prawdopodobnie przez kilka lat nie odczujesz żadnej różnicy, ale bądź gotów na niespodzianki.

Jaki telewizor z Android TV kupić?

Jeśli jesteś zdecydowany na zakup telewizora z Android TV, to wybór jest naprawdę duży, ale na szczególne zainteresowanie zasługuje SONY i PHILIPS. Szczególnie PHILIPS, który posiada Ambilight, który działa (ważne) z każdym źródłem obrazu, nawet jeśli grasz na konsoli XBOX czy PS5.

Ponadto możesz kupić telewizor z Android TV – TCL, Panasonic, Sharp, Toshiba czy Xiaomi.

Sprawdź także Google Chromecast 4.0:

Tags: , , ,

Dodaj komentarz