Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Najlepsza poczta e-mail – Czy Google jest liderem?Dla jednych użytkowników poczta e-mail to relikt przeszłości, inni nie wyobrażają sobie życia bez niej. Czy nadal poczta e-mail cieszy się zainteresowaniem użytkowników oraz która bezpłatna poczta e-mail jest najlepsza i najczęściej wybierana w Polsce?

 • Ważne: Na rynku dostępnych są setki dostawców poczty e-mail. Usługi są płatne i bezpłatne. Przyjmuje się, że usługi bezpłatne to np. Poczta WP, Poczta Onet, Gmail, Yahoo, itp. a poczta płatna to albo płatne rozwiązania w/w operatorów albo poczta, np. we własnej domenie jak chociażby tworzona na usługach hostingu. To jest nie jest poczta, a hosting w ramach którego użytkownik może utworzyć sobie skrzynkę e-mail.

Jeśli pytasz o wybór poczty e-mail, masz wiele możliwości:

 • możesz utworzyć sobie skrzynkę e-mail za darmo (zwykle z reklamami),
 • płatną, u tych samych dostawców (bez reklam – konto Premium),
 • pocztę oferowaną przez firmy hostingowe (dedykowana usługa poczty e-mail),
 • pocztę tworzoną w ramach usługi hostingowej (we własnej domenie).

Warto o tym wiedzieć, dlatego, że wiele osób w dyskusji o poczcie e-mail wskazuje wyższość płatnych rozwiązań, np. w ramach usług hostingowych, nad bezpłatną pocztą e-mail. Tym czasem model świadczenia obu usług jest mocno zróżnicowany. Dochodzi wiele elementów jak prywatność, dostępność usług, lokalizacja serwerów, regulacje prawne. Może okazać się, że poczta płatna, działająca we własnej domenie, na prywatnym hostingu będzie droższa w utrzymaniu i zabraknie jej kilku funkcji, ale jej zawartość będzie w pełni chroniona.

Dostawcy bezpłatnej poczty e-mail

W tym artykule skupimy się na poczcie bezpłatnej oferowanej przez topowych dostawców usługi w Polsce, np. Poczta WP, Poczta Onet, Gmail.

Fakty, wg. statystyk prowadzących przez Gemius w 2020 oraz 2019 roku, bez wątpienia Google jest liderem usług poczty elektronicznej. I nie powinno to nikogo dziwić, gdyż popularność usługi jest ogromna, a do tego dochodzi wszechstronność dostępnych narzędzi (Google Analytics, Dokumenty, YouTube). Nie możemy jednak zapominać, że konto Google w tym Gmail stanowi integralną część działania np. urządzeń z systemem Android. Czy to oznacza że poczta Google jest najlepsza?

Najlepsza poczta e-mail – którą wybrać?

Przeglądając ranking powstały na zlecenie firmy Gemius oraz bazując na w/w informacjach, łatwo dostrzec, że pozycja poczty Gmail wcale nie jest tak oczywista. Z niewielką stratą tuż za Gmail znajduje się bowiem nowy lider klasyfikacji – Poczta WP, która jeszcze niedawno była na pozycji niżej niż Poczta Onet. Tym czasem Poczta Onet praktycznie jako jedyny z topowych dostawców poczty elektronicznej odnotował w ciągu roku spadek aktywności.

 • Gmail (Google) – 8,7 mln
 • WP.pl – 7 mln
 • Onet.pl – 4,3 mln
 • O2 – 2,8  mln
 • Interia.pl – 2,7 mln
 • Gazeta.pl – 0,27 mln
 • Yahoo.com – 0,18 mln

Gdzie najlepiej założyć pocztę e-mail?

To bardzo ciekawa sytuacja, a warto wspomnieć o jeszcze jednym: poczta Onet czy Poczta WP nie posiadają szeregu usług zintegrowanych. Owszem, posiadanie konta w takich serwisach umożliwia, np. udział w dyskusjach na forach lub prowadzenie korespondencji e-mail. Nic poza tym. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku poczty Gmail, ale to też pokazuje, że nadal darzymy zaufaniem lokalnych operatorów poczty e-mail, pomimo, zalewania kont reklamami. Możemy je oczywiście wyłączyć wykupując płatne subskrypcje usług.

Dostawcy bezpłatnej poczty e-mail nie tylko oferują dostęp do poczty, ale dają także dedykowane aplikacje do ich obsługi. Możesz też skonfigurować pocztę w innych programach.

W tym rankingu brakuje jednego ważnego gracza, to poczta Outlook.com której uruchomienie stanowi także dostęp do usług i konta Microsoft. Poczta Outlook.com jest wyjątkowa, gdyż wraz z jej uruchomieniem uzyskujemy dostęp do pakietu Office Online za darmo, np. darmowy Word, darmowy Excel w oknie przeglądarki.

Podsumowanie

Z tego artykułu nie dowiesz się, która bezpłatna poczta e-mail jest najlepsza. Zwracam jednak Twoją uwagę na statystyki, które pokazują (co opisałem wyżej) że darmowa poczta e-mail nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Domyślam się, że tak samo jak poczta Gmail zyskuje w rankingu dzięki systemowi Android i dziesiątkom narzędzi (do których uzyskasz dostęp mając adres e-mail) to wielu użytkowników darmowej poczty e-mail zakłada ją m.in. do spamu. Do rejestracji w różnych serwisach, czego efektem jest np. otrzymywanie reklam. Nie ukrywajmy, robię dokładnie tak samo.

Ale za lokalnymi dostawcami bezpłatnej poczty e-mail stoi coś więcej – serwisy informacyjne jak WP Wiadomości czy Onet wiadomości. To mocny silnik napędowy do rejestracji poczty e-mail. WP wiadomości to jeden z najpopularniejszych serwisów informacyjnych, który dostarcza bieżących informacji z kraju i ze świata. Tu Google traci, gdyż ich mechanizm prezentowania newsów działa przede wszystkim na urządzeniach mobilnych i to pod warunkiem odpowiedniej konfiguracji.

Warto też wiedzieć, że wyłącznie np. reklam w poczcie WP kosztuje około 33 zł za rok. Okazuje się więc, że za kilka złotych miesięcznie możemy mieć w pełni funkcjonalną pocztę e-mail.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz