Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jaki telewizor do PS5 i Xbox Series?Jakie funkcje powinien posiadać telewizor do PS5 i Xbox Series, jaki powinien być duży i jakie rozdzielczości obsługiwać. Ile kosztuje dobry telewizor do grania na PS5 i Xbox Series? Czy muszę kupić nowy telewizor do konsol nowej generacji?

Po części na te pytania odpowiedziałem w osobnym artykule na blogu: Jaki telewizor do grania z HDMI 2.1? I właśnie tytułowe HDMI 2.1 jest kluczem do odpowiedzi na pytanie jaki telewizor do grania wybrać. Z tego artykułu dowiesz się więcej o możliwościach nowych konsol PS5 i Xbox Series oraz HDMI 2.1.

Nie dajmy się jednak zwariować. Jeśli Twój telewizor wspiera HDMI 2.0 a to bez problemu wspiera rozdzielczość 4K 60 FPS, to zdecydowanie nie masz powodów aby szukać nowego telewizora. Tak samo nie powinieneś tego robić, jeśli obecny telewizor i to co na nim widzisz, dostarcza ci wystarczających wrażeń wizualnych. Ale technologia rozwija się, a wraz z nią dodatki do konsol i nowe funkcje telewizorów.

Większość gier przez najbliższe lata nie wyjdzie poza natywne 4K 60FPS, a 120 FPS i tak jest wartością abstrakcyjną i często niezauważalną w wielu grach. Co nie znaczy że nie jest widoczne. Podobnie jak wszystkie inne zalety HDMI 2.1 wcale nie muszą być konieczne do uruchomienia, jeśli nadal dysponujesz dobrym telewizorem i nie masz potrzeby podążania za najnowszymi technologiami.

Analogicznie jeśli rozgrywka na obecnie posiadanym telewizorze sprawia Ci przyjemność, nie powinieneś martwić się o nowe konsole. Z pewnością i one spełnią Twoje oczekiwania, ale mieć w zanadrzu myśl, że ich możliwości są znacznie większe niż konsol poprzedniej generacji.

Podłączanie konsol nowej generacji: HDMI 2.1

Zarówno nowy Xbox, jak i Sony PS5 będą korzystać ze standardu połączenia HDMI 2.1 , który jest jedynym dostępnym połączeniem obsługującym wyższą liczbę klatek na sekundę i rozdzielczość 8K oferowaną na obu konsolach.

Konsole nowej generacji Xbox Series oraz PS5 to nadal urządzenia zewnętrzne podłączane za pomocą przewodu HDMI do wyświetlacza: telewizora lub monitora. Tu niewiele się zmienia. Zmienia się jednak to, że wspierają one podłączenie za pomocą HDMI 2.1 a to oznacza dostęp do wielu nowych możliwości poprawiania jakości obrazu oraz wyświetlania go w sposób zamierzony przez twórców gier i konsol nowej generacji.

Wybór telewizorów z HDMI 2.1 nie jest na ten moment duży, ale przykładowo zainteresował mnie model SONY XH90 który w wariancie 65 calowym, rozdzielczości 4K z matrycą 100Hz i widocznym w działaniu trybem HDR, wsparciem dla najnowszych rozwiązań jak Dolby Vision kosztuje około 5500 zł w chwili pisania tego artykułu. To nie jest dużo za tak wyposażony i przyszłościowy sprzęt, który posłuży nam całą kolejną generację konsol i jest gotowy nawet do obsługi wysokiej jakości materiałów 8K.

Stary telewizor na śmietnik?

To na co warto zwrócić uwagę przy zakupie konsoli nowej generacji to jej możliwości: wysoka rozdzielczość 4K, duża liczba FPS oraz liczne efekty dodatkowe, jak wsparcie dla HDR. Lepszy dźwięk, lepszy obraz, lepsze efekty wymagają dobrego ekranu, dokładnie tak samo jakbyś decydował się na zakup dobrego monitora gamingowego.

Czy to jednak oznacza, że Twój stary telewizor nie poradzi sobie z nowymi konsolami? A czy do tej pory granie na telewizorze sprawiało Ci problemy? Nie sądzę. Podobnie jak w przypadku komputerów, tak samo jak w konsolach i telewizorach, korzystanie z nowych rozwiązań nie jest przymusem. Producenci sprzętu i gier chcą jednak iść do przodu i tworzą coraz lepsze produkcje i maszyny, które mają na celu dostarczyć nam nowych wrażeń. A to oznacza, że konieczne jest czasem nie tylko wymienić konsolę, ale też i sam wyświetlacz który obsługuje coraz nowsze zdobycze techniki.

Bardzo ważnym elementem dla każdego telewizora do konsol obecnej i nowej generacji jest zwrócenie uwagi na kilka parametrów: niski input lag oraz wsparcie dla wysokich rozdzielczości. Z pewnością przydatne będzie także gdy matryca działać będzie w 100 a nie 50Hz dając o wiele większą płynność obrazu a co za tym idzie lepszą obsługę wysokiej liczby FPS.

Co daje nam HDMI 2.1, że warto myśleć o zmianie telewizora?

Skoro każdy telewizor poradzi sobie z nową konsolą PS5 i Xbox Series to po co zmieniać go? Pomijając wsparcie dla 4K a nawet i 8K, matrycę 100 zamiast 50 Hz, dodatkowe udogodnienia producenta w zakresie wyświetlanego obrazu i dźwięku pojawia się też nowe: HDMI 2.1, a co za tym idzie:

  • pełna obsługa rozdzielczości 4K i wyższych dla 120 i więcej FPS,
  • obsługa VRR czyli Variable Refresh Rate. Technologia AMD FreeSync jest dobrze znana graczom, pozwala ona dopasować obraz, jego odświeżanie, ilość wyświetlanych klatek do generowanego obrazu. Dzięki temu nawet gdy gra odnotowuje spadek lub wzrost FPS, obraz wygląda świetnie. Za to właśnie w HDMI 2.1 i nowych konsolach i telewizorach odpowiadać będzie VRR.
  • obsługa ALLM czyli Auto Low Latency Mode:  przełączanie pomiędzy trybami obrazu Gry, Filmy czy Zdjęcia powoduje, że jeśli nie zmienimy ich w porę nasze doznania z rozgrywki będą niezadawalające. ALLM to inaczej automatyczny tryb gry a więc mechanizm który automatycznie wykryje i wymusi odpowiedni tryb obrazu.
  • obsługa Enhanced Audio Return Channel czyli nowego eARC pomoże Ci jeszcze szybciej i sprawniej łączyć ze sobą urządzenia, tak jak miało to miejsce w trybie ARC. eARC usprawni proces synchronizacji, zapewni lepszy przepływ danych uzyskując najlepszą jakość dźwięku. To jeden z powodów dla których w nowej konsoli Xbox nie znajdziecie portu optycznego.
  • Quick Media Switching czyli QMS
  • Quick Frame Transport (QFT)
  • Quick Media Switching (QMS)

Sprawdź popularne telewizory obsługujące HDMI 2.1 w 2020 roku:

Podsumowanie

Pewnie nie będzie Cię od razu interesowała rozgrywka w 8K, dlatego skoncentruj swoją uwagę na telewizorach 4K, które można dziś kupić w bardzo przystępnej cenie. Wybór modeli z HDMI 2.1 nie jest duży, ale dostępne na rynku telewizory nie są też bardzo drogie jak na możliwości jakie oferują. Jeśli jednak nie masz teraz pieniędzy na zmianę telewizora na droższy, poczekaj do nowego roku lub dłużej. Jeśli Twój telewizor wspiera HDMI 2.0 to można powiedzieć że masz już naprawdę dobry sprzęt pod rozgrywkę 4K 60FPS.

Pamiętaj, że konsole możesz też podłączyć do wysokiej jakości monitorów, które oferują nie tyle wysoką rozdzielczość (dominuje Full HD lub 1440P) ale świetne parametry rozgrywki, HDR i płynny obraz. Wiele osób do dziś korzysta z telewizorów HD i FullHD ale nie ukrywajmy, jeśli chcesz liznąć możliwości nowego sprzętu, 4K to must-have.

Najważniejsze jest to: jeśli cieszysz się grą na swoim obecnym telewizorze – pozostań przy tym. Niezależnie od rozdzielczości, może nie być potrzeby, aby uaktualnić zestaw do najnowocześniejszego wyświetlacza. Jeśli jednak chcesz doświadczyć tego co oferują nowe konsole, zacznij odkładać pieniądze na nowy telewizor.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz