Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2021?Bez wątpienia rok 2021 nie będzie należał do najlepszego roku pod kątem planowania urlopów z wykorzystaniem możliwie największej liczby dni wolnych od pracy. Ale nawet w takiej sytuacji można korzystnie zaplanować urlop w 2021 roku zwiększając ilość wolnych dni od pracy i wydłużając odpoczynek.

Pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę mają m.in. ustawowe prawo do urlopu wypoczynkowego. W zależności od zasad jakie wprowadzi pracodawca urlop należy zaplanować lub przynajmniej zadeklarować pod koniec roku ubiegłego lub na początku nowego roku. Z planowaniem urlopów mogą wiązać się inne zobowiązania, jak np. wypłata świadczeń socjalnych czyli przysłowiowe dofinansowanie do urlopu pod gruszą.

Ponieważ ilość wolnych dni od pracy (nie licząc weekendów) jest z góry określona przepisami i wynika m.in. ze stażu pracy, formy zatrudnienia, itp. warto przy planowaniu urlopu brać pod uwagę także dni wolne od pracy w 2021 oraz tzw. długie weekendy 2021 (święta wypadające w piątek lub poniedziałek).

W ten sposób można w ciągu roku zaplanować nawet 3-4 dłuższe urlopy, nawet 9 dniowe, co już daje naprawdę dużo możliwości na spędzenie wolnego czasu.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2021?

Do zaplanowania korzystnego urlopu w 2021 roku przyda Ci się wiedza o wszystkich dniach wolnych od pracy, tj. tzw. kalendarz świąt 2021. Każdy dzień wolny od pracy wypadający w środku tygodnia pracy (od poniedziałku do piątku) pozwala nam zaoszczędzić jeden dzień z puli dni wolnych do wykorzystania na urlop (z puli przyznanej przez pracodawcę).

  • Przykład: wypadające święto 1 maja w poniedziałek oraz 3 maja w środę pozwala nam zaplanować urlop od 29 kwietnia (sobota) do 7 maja (niedziela) co przy wykorzystaniu 3 dni urlopu, daje nam 9 dni wolnych od pracy. Taka sytuacja miała miejsce w latach 2017-2019 i powtórzy się w 2023.

Poniżej znajdziesz kalendarz świąt 2021 z zaznaczonymi najważniejszymi świętami czyli dniami wolnymi od pracy (ustawowo). Zwróć uwagę, że niektóre z nich wypadają w tygodniu roboczym, inne w weekend.

Kalendarz wygenerowany za pomocą serwisu: https://www.kalendarzswiat.pl/

Zaplanuj korzystny urlop wypoczynkowy w 2021 roku:

  • STYCZEŃ: rozpocznij urlop w grudniu 2020 roku, np. 25 grudnia. Dobierając 4 dni w grudniu i kolejne 4 dni w styczniu 2021 zyskasz łącznie 17 dni wolnego. 17 dni w zamian za 8 dni urlopu.
  • KWIECIEŃ: rozpocznij urlop 3 kwietnia 2021 roku i zaplanuj go do 11 kwietnia dobierając 4 dni z publi urlopu wypoczynkowego, w ten sposób zaplanujesz 9 dniowy urlop,
  • MAJ: rozpocznij urlop 1 maja i zaplanuj go do 9 maja 2021 roku (długi weekend majowy 2021). Wykorzystasz 4 dni na 9 dniowy urlop,
  • CZERWIEC: podobna sytuacja powtórzy się w czerwcu, jeśli zaplanujesz urlop od 29 maja do 6 czerwca. Skorzystaj z 4 dni urlopu aby zaplanować 9 dni wypoczynku,
  • LISTOPAD: w listopadzie możesz zaplanować długi urlop z dofinansowaniem, wypadają wtedy dwa święta. Zaplanuj urlop od 30 października do 14 listopada dobierając 8 dni urlopu, aby odpoczywać 16 dni.

Jeśli początek urlopu w grudniu 2020 roku wykorzystasz z puli 2020, to w 2021 wykorzystasz łącznie 24 dni urlopu, pozostawiając sobie jeszcze urlop na żądanie.

Łącznie w 2021 roku (nie licząc ustawowo weekendów wolnych od pracy) możesz wypoczywać 52 dni (60 licząc cały 17 dniowy styczniowy urlop). Zapytaj swojego pracodawcę o dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Śledź strony rządowe aby dowiedzieć się czy przysługuje Ci dodatkowe świadczenie, np. bon wakacyjny.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz