Karczma TVDowiedz się więcej o telewizorach Android TV, cenach i obsłudze VOD i najlepszych grach na konsole.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2021?Bez wątpienia rok 2021 nie będzie należał do najlepszego roku pod kątem planowania urlopów z wykorzystaniem możliwie największej liczby dni wolnych od pracy. Ale nawet w takiej sytuacji można korzystnie zaplanować urlop w 2021 roku zwiększając ilość wolnych dni od pracy i wydłużając odpoczynek.

Pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę mają m.in. ustawowe prawo do urlopu wypoczynkowego. W zależności od zasad jakie wprowadzi pracodawca urlop należy zaplanować lub przynajmniej zadeklarować pod koniec roku ubiegłego lub na początku nowego roku. Z planowaniem urlopów mogą wiązać się inne zobowiązania, jak np. wypłata świadczeń socjalnych czyli przysłowiowe dofinansowanie do urlopu pod gruszą.

Dni wolne od pracy mogą ale nie muszą mieć znaczenia przy wyznaczaniu niedziel handlowych. W 2021 roku tylko 7 niedziel z 52 będzie niedzielami handlowymi:

Ponieważ ilość wolnych dni od pracy (nie licząc weekendów) jest z góry określona przepisami i wynika m.in. ze stażu pracy, formy zatrudnienia, itp. warto przy planowaniu urlopu brać pod uwagę także dni wolne od pracy w 2021 oraz tzw. długie weekendy 2021 (święta wypadające w piątek lub poniedziałek).

W ten sposób można w ciągu roku zaplanować nawet 3-4 dłuższe urlopy, nawet 9 dniowe, co już daje naprawdę dużo możliwości na spędzenie wolnego czasu.

Jak korzystnie zaplanować urlop w 2021?

Do zaplanowania korzystnego urlopu w 2021 roku przyda Ci się wiedza o wszystkich dniach wolnych od pracy, tj. tzw. kalendarz świąt 2021. Każdy dzień wolny od pracy wypadający w środku tygodnia pracy (od poniedziałku do piątku) pozwala nam zaoszczędzić jeden dzień z puli dni wolnych do wykorzystania na urlop (z puli przyznanej przez pracodawcę).

  • Przykład: wypadające święto 1 maja w poniedziałek oraz 3 maja w środę pozwala nam zaplanować urlop od 29 kwietnia (sobota) do 7 maja (niedziela) co przy wykorzystaniu 3 dni urlopu, daje nam 9 dni wolnych od pracy. Taka sytuacja miała miejsce w latach 2017-2019 i powtórzy się w 2023.

Poniżej znajdziesz kalendarz świąt 2021 z zaznaczonymi najważniejszymi świętami czyli dniami wolnymi od pracy (ustawowo). Zwróć uwagę, że niektóre z nich wypadają w tygodniu roboczym, inne w weekend.

Kalendarz wygenerowany za pomocą serwisu: https://www.kalendarzswiat.pl/

Zaplanuj korzystny urlop wypoczynkowy w 2021 roku:

  • STYCZEŃ: rozpocznij urlop w grudniu 2020 roku, np. 25 grudnia. Dobierając 4 dni w grudniu i kolejne 4 dni w styczniu 2021 zyskasz łącznie 17 dni wolnego. 17 dni w zamian za 8 dni urlopu.
  • KWIECIEŃ: rozpocznij urlop 3 kwietnia 2021 roku i zaplanuj go do 11 kwietnia dobierając 4 dni z publi urlopu wypoczynkowego, w ten sposób zaplanujesz 9 dniowy urlop,
  • MAJ: rozpocznij urlop 1 maja i zaplanuj go do 9 maja 2021 roku (długi weekend majowy 2021). Wykorzystasz 4 dni na 9 dniowy urlop,
  • CZERWIEC: podobna sytuacja powtórzy się w czerwcu, jeśli zaplanujesz urlop od 29 maja do 6 czerwca. Skorzystaj z 4 dni urlopu aby zaplanować 9 dni wypoczynku,
  • LISTOPAD: w listopadzie możesz zaplanować długi urlop z dofinansowaniem, wypadają wtedy dwa święta. Zaplanuj urlop od 30 października do 14 listopada dobierając 8 dni urlopu, aby odpoczywać 16 dni.

Jeśli początek urlopu w grudniu 2020 roku wykorzystasz z puli 2020, to w 2021 wykorzystasz łącznie 24 dni urlopu, pozostawiając sobie jeszcze urlop na żądanie.

Łącznie w 2021 roku (nie licząc ustawowo weekendów wolnych od pracy) możesz wypoczywać 52 dni (60 licząc cały 17 dniowy styczniowy urlop). Zapytaj swojego pracodawcę o dofinansowanie urlopu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Śledź strony rządowe aby dowiedzieć się czy przysługuje Ci dodatkowe świadczenie, np. bon wakacyjny.

  • Ważne! Ustal z pracodawcą kiedy będziesz mógł odebrać dni wolne przypadające za święta wypadające w soboty. W ten sposób korzystając z w/w kalendarza możesz spróbować jeszcze przedłużyć swój urlop z 52 do 54 dni wolnych.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz