Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

GoPro Hero 9 specyfikacja [aktualizacja 16.09.2020]W tym wpisie znajdziesz  zaktualizowane informacje na temat kamery GoPro Hero 9 które będą aktualizowane na bieżąco do momentu premiery kamery. Wcześniejsze wpisy poświęcone nowej kamerze GoPro Hero 9 znajdziesz w kategorii GoPro:

Aktualizacja 16.09.2020

To już ostatnia aktualizacja w tym artykule. Na YouTube pojawiły się właśnie filmy z pierwszej recenzji kamery GoPro Hero 9. Co wiemy:

 • kamera Hero 9 jest kilka mm większa w każdym wymiarze od GoPro Hero 8,
 • tajemnicza zaślepka pod przyciskiem na bocznej obudowie to nowy mikrofon,
 • pod zaślepką baterii nadal znajduje się port USB-C, bateria oraz miejsce na kartę pamięci,
 • mocowanie szkła obiektywu jest metalowe,
 • kamera oferuje znacznie więcej detali w rejestrowanym obrazie oraz prawdopodobnie lepsze parametry ISO,
 • case dołączony do kamery pomieści wszystkie akcesoria GoPro z zestawu i pewnie jeszcze wiele więcej, np. dodatkowe akumulatory i ładowarkę.

Film możecie obejrzeć tutaj (o ile jest dostępny jeszcze)

 • https://www.youtube.com/watch?v=UDsiaCsFZV4
 • https://www.youtube.com/watch?v=btaEMGjNStk (mirror)

Poniżej screeny z filmu do których linki znajdziecie wyżej.

Jak widać na filmie kamera została włączona, a cała obsługa jest bardzo realna. Zakładam że powyższy film to efekt działania jednego z testerów, który pod fałszywymi danymi/fake kontem udostępnił nagranie z rozpakowania i działania kamery testowej. Te są zawsze udostępniane recenzentom, którzy zgodnie z warunkami umowy nie mogą publikować recenzji i testów do momentu premiery urządzenia.

Ten film rozwiewa wszystkie wcześniejsze wątpliwości. Pozostaje czekać nam już tylko na potwierdzenie ceny oraz na przykładowe materiały video, dzięki którym będzie można ocenić jakość obrazu.

Jedyne co budzi moje wątpliwości to nie tyle mocowanie ramki obiektywu co sama ramka. Wygląda to trochę tandetnie. Ale patrząc na mocowanie samej ramki (po lewej) odnoszę wrażenie jakby za chwilę miał się tutaj pojawić… obiektyw.Wygląda też na to że uszczelnienie kamery odbywa się głęboko na etapie montażu soczewki i metalowego złącza.

Aktualizacja 15.09.2020

Od premiery GoPro Hero 9 dzieli nas jeden dzień ale o samej kamerze wiemy już praktycznie wszystko. Teraz czekamy już tylko na marketingową prezentację, która pokaże nam jak zmiany przełożą się na nasze życie. Co warto jeszcze wiedzieć z informacji które posiadamy:

 • w piątek Roland Quandt wrzucił do sieci zdjęcie odkręcanego obiektywu od kamery Hero 9 co tylko potwierdziło że po nieudanej zmianie w Hero 8, w Hero 9 wrócimy do możliwości szybkiej wymiany szkła ale to także oznacza możliwość łatwego zastosowania filtrów. Dziękujemy GoPro, fajnie że wpadłeś na to tak szybko 🙂
 • w filmie promocyjnym widocznym na stronie GoPro.com możemy zauważyć kadr z kabiny pilota samolotu. Warto zwrócić uwagę, że obraz zarejestrowany pokazuje kadr na którym wszystko obraca się o 360 stopni. Wniosek: bardzo szeroki kąt, nowa matryca, nowa optyka dadzą nam możliwości niczym z GoPro Max. Pytanie cz y będziemy musieli ściągać obiektyw aby uzyskać tryb Super Ultra Wide?

Szeroki kąt widzenia widać także w innym filmie promocyjnym nowej kamery GoPro Hero 9 a więc zapowiada się wyśmienicie.

Aktualizacja 14.09.2020

GoPro potwierdziło datę premiery nowej kamery GoPro Hero 9 na 16 września 2020 roku. Tym samym zachowało tradycję premier nowych urządzeń we wrześniu każdego nowego roku.

Z najnowszych przecieków o kamerze GoPro Hero 9 nie wynika nic nowego, czego byśmy już nie wiedzieli. Na co czekamy? Na zaprezentowanie nowych materiałów promocyjnych oraz możliwości kamery.

Czego możemy spodziewać się na premierze GoPro Hero 9? Z pewnością potwierdzenia wszystkich dotychczasowych wycieków, tu raczej nic nowego nie pojawi się. Za to z pewnością GoPro zechce nam pokazać jak można użyć nowych rozwiązań, a tego może być więcej:

 • nowa matryca ma dać możliwość rejestrowania szerszego kadru niż do tej pory, poza tym zwiększy się rozdzielczość rejestrowanego obrazu oraz powinna jeszcze poprawić się jakość, trudno powiedzieć czy przełoży się to w jakikolwiek sposób na np. lepsze ISO,
 • sprawdzimy możliwości frontowego ekranu czy pełni on jakąkolwiek funkcję poza podglądem rejestrowanego obrazu,
 • jak działa streaming video GoPro Hero 9,
 • jak działa i co oferuje nowa stabilizacja HyperSmooth 3.0.

Premiera kamery GoPro Hero 9 już 16 września 2020 roku w środę.

Wiadomość od  Rolanda Quandt  z WinFuture sugeruje że Cena GoPro Hero 9 to € 479. Analizując dotychczasowe ceny kamer wszystko wskazuje na to że Hero 9 Black będzie dostępny za €429 / $399.99 / £379.99 / AU$598.

Czy w tej sytuacji zakup GoPro Hero 9 opłaca się? Wygląda na to że Hero 9 wprowadza sporo nowości które są warte kilku złotych więcej, ale jak to zwykle ma miejsce aktualna rodzina Hero to nie 1 a 3 kamery, a tymi staną się modele 7, 8 oraz 9 a także Max. Z pewnością możemy liczyć na ciekawe promocje Hero 8. Jeśli ktoś liczy na sprzęt do vlogowania i streamowania, to tak, Hero 9 oferując 4K60, 5K30, super stabilizację oraz tryby narrow i linear oraz frontowy wyświetlacz zasługuje już teraz na miano jednej z najlepszych kamer dla vlogerów.

Aktualizacja 10.09.2020

Data premiery GoPro Hero 9 nadal pozostaje niewiadomą, jednak nie to wzbudza dziś najwięcej emocji co specyfikacja i cena GoPro Hero 9. Zwłaszcza cena w Europie, która będzie najbardziej interesowała klientów z Polski.

Warto dodać, że GoPro od zeszłego roku bardzo umacnia sprzedaż bezpośrednią (www.gopro.com) a nie przez partnerów. To działanie ma pomóc firmie w stabilizacji zysków ale też oferować więcej możliwości interakcji z klientami.

Jeszcze wczoraj w serwisie Twitter pojawił się wpis Rolanda Quandt z serwisu WinFuture o dosyć prostej treści: GoPro Hero9 Black: 23.6MP sensor, 5K Video (5120x2880px, 20MP photos, 1.4in front screen for preview/status, 2.27in main screen, 479 Euro.

Roland Quandt dał w ten sposób do zrozumienia, że kamera będzie o ponad 10% droższa od poprzedniego modelu, co przekłada się na ponad 250 zł. Przy obecny kursie Euro jest to  cena około 2150 zł za Hero 9.

Z informacji którą opublikował potwierdza się także że 24MP matryca ograniczy rozmiar zdjęć do 20MP co z pewnością będzie wynikało z proporcji zdjęcia, a więc 16:9. I dokładnie tak samo jest w przypadku filmów 5K oferujących rozdzielczość 5120x2880px. Na tyle kamery zobaczymy nowy jeszcze większy wyświetlacz + opisany wcześniej kolory wyświetlacz na froncie kamery.

Czy cena GoPro Hero 9 jest zawyżona? Trudno powiedzieć. Trendy co do rosnących cen elektroniki są dziś czymś normalnym. Dodatkowo kamera przeszła sporo zmian technicznych co samo przez to powoduje że cena nie może być niższa. Mam także na uwadze głos rozczarowania właścicieli kamer Hero 8 i uważam, że ich argumentacja przeciwko zmianie kamery to głos rozsądku który podpowiada, aby nie robić tego jeśli nie masz potrzeby używania Hero 9. Z pewnością na ostateczną cenę będzie miały nie tylko zastosowane komponenty i nowy zestaw akcesoriów ale też fakt, że Hero 9 może okazać się ogromnym sukcesem i znaleźć duże zainteresowanie w środowisku streamerów i vlogerów.

 • Cena GoPro Hero 9: 479 Euro czyli około 2150 zł
 • Data premiery GoPro Hero 9: nieznana

Aktualizacja 9.09.2020

Brendan Fairclough’s opublikował na swoim kanale film z przejazdu rowerowego. W jednym z  ujęć widać jak mana siebie założone szelki do montażu kamery GoPro, która znajdowała się na jego klatce piersiowej. Zgadnijcie jaką kamerę można było zobaczyć na piersi Brendana? 

Brendan Fairclough’s latest YouTube video GoPro 9

Źródło: https://singletrackworld.com/

Bez wątpienia kamera widoczna na wyciętej klatce z filmu to nowa kamera GoPro Hero 9. Premiera GoPro 9 nie jest jeszcze ustalona. Z wcześniejszych przecieków wynika, że cena GoPro Hero 9 to 499$. Kamera będzie dostarczana z kompletem akcesoriów oraz etui. GoPro 9 ma obsługiwać 5k30FPS dzięki nowej 24MP matrycy Sony. Aktualizacje obejmują także HyperSmooth 3.0, TimeWarp 3.0 i nową, większą baterię 1720 mAh wraz z możliwością nowej funkcji szybkiego ładowania.

Film został usunięty z sieci. Jeśli faktycznie był nagrywany Hero 9 to wstępnie można było dostrzec nowe zachowanie stabilizacji oraz szerszy kadr. Nie mogę potwierdzić, że to co widziałem nie jest efektem postprodukcji lub moim osobistym wrażeniem oraz że naprawdę film został nagrany kamerą Hero 9.

Aktualizacja 7.09.2020

Dzięki grupie GoPro Polska (Facebook) docieramy do informacji z profilu Just a Hero aby finalnie odszukać informacje w serwisie: https://gethypoxic.com/ które to rzucają trochę nowego światła na premierę GoPro Hero 9 i specyfikację nowej kamery.

Co możemy dowiedzieć się z tego przecieku, który podobno pochodzi z bardzo pewnego źródła:

 • nowy 24-megapikselowy czujnik / matryca  Sony IMX677 1/2,3. Ten sam wymiar, większe zagęszczenie pixeli. Przekątna 7,85 mm (typ 1 / 2,3) przetwornik obrazu CMOS z kwadratowymi pikselami do kamer kolorowych. 23,91 mln efektywnych pikseli. Interfejs SLVS.
 • nowy układ optyczny HemiCuda, nowa soczewka może zwiększyć kąt widzenia, co ma sens w odniesieniu do wprowadzenia nowych trybów Pano,
 • nowy tylny wyświetlacz GoPro Hero 9 Sitronix ST7701S LCD, 16,7 mln kolorów (368 na 552 piksele) a wraz z nim nowy czujnik dotykowy,
 • wprowadzenie trybu Max Lens / Max Superview który umożliwia ultraszerokie FOV i stabilizację poziomą. Pojęcie Max Lens pojawia się w Google przy okazji osłon do obiektywów, ale faktycznie GoPro Max Superview to hasło które pojawia się przy okazji GoPro Max i zakładając że zmieni się pole widzenia GoPro Hero 9 (czego pewnie wymaga też HyperSmooth 3.0) to jest całkiem realne że dojdzie nowy tryb panoramiczny,
 • zaktualizowany moduł WiFi i Bluetooth,
 • Opcja Hindsight umożliwiająca nagrywanie kilku sekund filmu jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. Opcja znana z telefonów. Nie mniej hasło Hindsight pojawiało się już wcześniej i dotyczyło czegoś zupełnie innego,
 • Możliwy głęboki sen dla bardzo długich timelapsów
 • PowerPano automatyczne poziomowanie panoramiczne.
 • Przeprojektowane drzwiczki dostępu do baterii, USB i karty pamięci,
 • Dodatkowe zabezpieczenia przed używaniem akumulatorów z poza oficjalnej dystrybucji GoPro. Nie wiem na ile te akumulatory są inteligentne, ale może to mieć związek z prawidłowym napięciem i temperaturami pracy.

Więcej informacji przeczytacie na stronie Gethypoxic ale to co wskazałem wyżej to nowości względem aktualizacji z 6 września.

Pojawienie się informacji o nowej matrycy ma sens i z pewnością aby osiągnąć nowy wymiar zdjęć i filmów, GoPro musiało zmienić. Wskazany wyżej model to jedna z nowszych matryc, chociaż tych jest więcej na rynku. Jeśli GoPro zdecydowało się na produkt SONY z pewnością użytkownicy kamer będą zadowoleni. Czy nowa matryca przełożyć się na lepsze parametry ISO? Trudno powiedzieć. Duże znaczenie będzie miało też to co GoPro zrobi z układem optycznym i jak on się sprawdzi.

Aktualizacja 6.09.2020

Jak podają serwisy m.in. https://winfuture.de/ i https://dronedj.com/ (powołując się na winfuture.de) specyfikacja GoPro Hero 9 jest już potwierdzona i opiera się na tę chwilę na publikacji opakowania nowej kamery sportowej.

Nowa kamera GoPro Hero 9 – najważniejsze zmiany

Od dłuższego czasu wiemy już, że kamera GoPro Hero 9 jest wyposażona w nowy wyświetlacz na froncie. To kolorowy ekran, który z pewnością umożliwi podgląd nagrywanego materiału video, a to stanowić będzie idealne rozwiązanie do nagrywania selfie (czy to podczas uprawiania sportów, filmów z wakacji oraz vlogowania).

Pierwsze plotki mówiły że kamera ma obsługiwać video 5k30FPS co także zostało potwierdzone już, ale nowością jest zastosowanie nowego sensora (matrycy). Niezmienny pozostaje tryb 4k60FPS oraz FullHD z  240 klatkami na sekundę.

Sensor 12 MP zostało zastąpione matrycą pozwalającą uzyskać zdjęcia 20MP prawdopodobnie Sony IMX677). Kwestią dyskusyjną jest czy nowy sensor to nadal 1/2.3 jaki miał miejsce wcześniej czy już nowy większy  2/3 calowy (8.8 x 6.6 mm). Zmiana sensora na większy przełożyła by się na nowe parametry ISO oraz lepszą jakość obrazu. Tego na ten moment nie wiemy, ale zastosowanie nawet podobnego Sony IMX677 wymagało by poprawienia optyki.

Z nowości pojawi się nowy ulepszony tryb stabilizacji HyperSmooth 3.0 który od jakiegoś czasu jest już oferowany w wersji Beta. Nowa matryca, szeroki kąt widzenia powodują, że HyperSmooth zapewni w 100% jeszcze lepsze wrażenia także w trybie UltraWida (to moje zdanie). Pytanie jak zmiana sensora i  aktualizacja HyperSmooth odbiją się na temperaturach pracy kamery. Wraz z pojawieniem się HyperSmooth 3.0 zobaczymy także aktualizacje TimeWarp 3.0.

GoPro zapowiedziało nowy akumulator który ma dać aż 41% przyrost czasu pracy na jednym akumulatorze. Istnieje tym samym duże prawdopodobieństwo że kamera będzie trochę większa oraz będzie posiadała dedykowane akcesoria. Nowy akumulator o większej pojemności, nowa szybka ładowarka to informacje do jakich dotarł serwis winfuture.de, a których nie możemy odczytać z przecieku opakowania.

Pod znakiem zapytani stoi  m.in. użyty w kamerze chip / porocesor. Czy to nadal GP1?

W ostatniej aktualizacji Hero 8 pojawiła się opcja Webcam mode. W końcu kamera GoPro będzie mogła być używana do videokonferencji ale także do stramowania.

To własnie ta opcja Webcam mode + nowy wyświetacz na froncie kamery Hero 9, mogą dla GoPro przyciągnąć uwagę 2 potężnych nowych grup klientów: streamerów oraz vlogerów. 2000 zł (orientacyjnie) za kamerę 5k, z szerokim kątem, trybem linear i rybim okiem, slow motion na 20MP matrycy? To musi się udać.

Kamera ma być dostarczana z futerałem (case GoPro) który najpewniej pomieści kamerę wraz z akcesoriami dołączanymi do zestawu. Miłym ukłonem ze strony GOPro było by gdyby można było także włożyć przynajmniej jeden akumulator zapasowy. Nie oznacza jednak tak będzie, np. po premierze Dji Mavic Air etui (case Dji Mavic) przewidywał tylko miejsce dla drona. Kontroler nie miał swojego miejsca.

GoPro Hero 9 specyfikacja

 • Photo: 20MP + SuperPhoto With Improved HDR
 • SuperPhoto: With Improved HDR
 • Video: 5K30FPS / 4K60FPS / 1080p240FPS
 • Battery: New / Removable / 41% more power / 1720 mAh
 • Rugged + Waterproof : 33ft (10m)
 • Frameless Mounting With Folding Fingers
 • Video Stabilization HyperSmooth 3.0
 • Horizon Leveling: With the GoPro App
 • TimeWarp Video : TimeWarp 3.0
 • RAW Photo Capture: All Photo Modes
 • Slo-Mo: 8x
 • Live Streaming: 1080p

GoPro parametry Hero 9 wersja polska:

 • Zdjęcie: 20 MP + SuperPhoto z ulepszonym HDR
 • SuperPhoto: z ulepszonym HDR
 • Wideo: 5K30FPS / 4K60FPS / 1080p240FPS
 • Bateria: nowa / wymienna / 41% więcej mocy / 1720 mAh
 • Wytrzymały + wodoodporny do 33 stopy (10 m)
 • Bezramkowe mocowanie ze składanymi palcami
 • Stabilizacja wideo: HyperSmooth 3.0
 • Poziomowanie horyzontu: za pomocą aplikacji GoPro
 • Film TimeWarp: TimeWarp 3.0
 • RAW Photo Capture: wszystkie tryby zdjęć
 • Slo-Motion / zwolnione tempo GoPro: 8x
 • Przesyłanie strumieniowe na żywo: 1080p

GoPro Hero 9 cena:

I tu miłe zaskoczenie bowiem pojawił się wyciek który wygląda jak reklama całego zestawu GoPro Hero 9 i podobno pochodzi ze strony GoPro. Cena prezentowanego zestawu wynosi 680$ ale singapurskich. Daje nam to przelicznik około 500$ amerykańskich. Co nam to mówi? Że cena Hero 9 będzie taka sama jak cena Hero 8 w dniu premiery.

To jeszcze nie koniec. Warto spojrzeć na to co oferuje cały zestaw. Uchwyt do ręki, magnetyczne mocowanie / klips, bateria i karta pamięci (co staje się widzę standardem w GoPro). Jeśli 500$ to prawda, to widać, jak bardzo GoPro zależy na klientach szczególnie, że pandemia odcisnęła piętno na sprzedaży kamer sportowych.

Czego nie wiemy o nowej kamerze GoPro Hero 9:

 • jaki procesor będzie w kamerze GoPro Hero 9? Obecnie GoPro korzysta z autorskiego GP1 ale czy procesor ten poradzi sobie z 5k/30FPS, nowym sensorem i HyperSMooth 3.0?
 • czy kamera będzie miała te same wymiary? Czy akcesoria z GoPro 8 będą pasowały do wersji Hero 9. Nowy akumulator daje wrażenie że kamera zmieni rozmiar na większy,
 • czy kamera GoPro Hero 9 będzie miała wyjście HDMI? W Hero 8 wyjście HDMI dostępne było tylko za sprawą Media Mod. Na ten moment nie wiadomo nic o wyjścia w Hero 9 oraz o wydaniu Media Mod dla Hero 9.
 • czy kamera GoPro Hero 9 oferuje nowe tryby photo + video? To mało prawdopodobne, gdyż GoPro o takich zmianach zwykle informuje już opakowaniu.
 • czy kamera Hero 9 nagrywa i robi nocne zdjęcia? Jeśli nowy sensor nie zmieni rozmiaru, niewykluczone, że jakość zdjęć i nocnego video nie ulegnie poprawie. Pozostawmy jednak ocenę do pierwszych testów.
 • kiedy GoPro Hero 9 pojawi się w sprzedaży? Kiedy premiera Hero 9? Nie ustalono ale trzymając się harmonogramów GoPro z pewnością premiera GoPro Hero 9 będzie miała we wrześniu 2020.
 • jakie karty pamięci do GoPro Hero 9? Parametry Hero 9 nie pozwalają na ustalenie zalecanych kart. Nie zostały podane sugerowane parametry kart pamięci, ale z pewnością przy tej specyfikacji wymagane będzie zainteresowanie się najwyższymi modeli sugerowanymi dla Hero 8 Black. Jaka karta pamięci do GoPro Hero 8?
 • czy GoPro Hero 9 ma odkręcany obiektyw / osłonę obiektywu? Wygląda na to że GoPro Hero 9 jest hybrydą 7 i 8. 7 miała zdejmowaną osłonę obiektywu ale przy Hero 8 firma GoPro chciała zmusić użytkowników do zakupu dedykowanej subskrypcji ochronnej przewidującej jego wymianę. Rozwiązanie to i owszem, mogło dać firmie spory dochód dodatkowy ale biorąc pod uwagę w jaki sposób kamera jest używana przez wielu sportowców, oznaczało by to dla niektórych z nich ciągły pobyt kamery w serwisie. Patrząc na opakowanie Hero 9 widać, że osłona wygląda jak w Hero 7 a więc będzie odkręcana.

Chociaż już widać, że kilka elementów jest powielanych z poprzednich modeli i pewnie wiele osób stwierdzi, że to kolejny odgrzewany kotlet, widać że GoPro w końcu wsłuchało się w głos klientów.

Wraca zdejmowana osłona obiektywu, przeniesiono (podobno) port USB-C, nowy sensor, lepsza stabilizacja no i wyświetlacz na froncie.

Jeśli planowaliście kupić oprogramowanie ReelSteady Go do stabilizacji obrazu  to warto także zwrócić uwagę na promocję, która właśnie się pojawiła na ich stronie – 30% taniej dla  właścicieli kamer – https://www.reelsteady.com/

Tags: , ,

Dodaj komentarz