Autostrada A1 – opłaty i cennik 2020

Ten artykuł odpowiada na pytanie ile kosztuje przejazd autostradą A1 oraz w jaki sposób sprawdzić cennik autostrady A1 dla samochodów osobowych i motocykli.

Powinieneś wiedzieć że Autostrada A1 to trasa północ-południe tzw. Autostrada Bursztynowa która jest częściowo płatna, ale też w dużej części cały czas jest budowana. Autostrada A1 z Gdańska do Czech, przez Łódź, Częstochowę i Katowice.

Autostrada płatna liczy 152 km a opłata pobierana jest tylko w końcowych punktach płatnego odcinka lub w jednej z 12 stacji poboru opłat (drogi dojazdowe do A1).

Przejazd autostradą A1 oraz innymi drogami możesz zaplanować z Google Maps. Zobacz jak wyznaczyć trasę dojazdu w mapach Google oraz jak dodać punkty pośrednie, tj. przystanki na trasie przejazdu.

Opłaty na autostradzie A1 pobierane są wg.

 • liczby przejechanych kilometrów,
 • rodzaju pojazdu, którym się poruszamy.

Pokonując cały odcinek Autostrady A1 opłacamy odcinek na trasie Rusocin – Nowa Wieś (Gdańsk – Toruń) a dalej do granicy z Czechami przejedziemy bezpłatnie. Opłaty zależne są więc od długości przejechanego odcinka. Wjeżdżając na płatny odcinek Autostrady A1 pobieramy bilet, a następnie opłacamy go w PPO lub w jednej ze stacji pośrednich. Cena przejazdu wyliczana jest na podstawie liczby przejechanych kilometrów.

Autostrada A1 liczy prawie 600 km drogi z Gdańska do granicy z Czechami, płatny odcinek to około 150 km na trasie Gdańsk – Toruń. Newralgicznym punktem na mapie jest trasa Częstochowa – Piotrków Trybunalskich gdzie trwa budowa autostrady kolejnego odcinka Autostrady A1. Poza tym odcinkiem, autostrada A1 pozwoli nam na komfortową podróż na całej trasie.

Ile kosztuje przejazd Autostradą A1?

Przejazd płatnymi odcinkami autostrady A1 kosztuje:

 • 30 zł dla pojazdów osobowych na odcinku Rusocin – Nowa Wieś (Gdańsk – Toruń)
 • 30 zł dla motocykli na odcinku Rusocin – Nowa Wieś (Gdańsk – Toruń).

System płatności na autostradzie A1 jest bardzo prosty i nie wymaga objaśnień. Wjeżdżając na płatny odcinek Autostrady A1 pobierasz bilet, który opłacasz przy zjeździe w PPO lub SPO w zależności jak długi odcinek drogi chcesz pokonać. Podróżując na całej długości Autostrady A1 nie spotkasz więcej punktów poboru opłat.

Autostradę A1 można ominąć korzystając z dróg wojewódzkich, np. drogi numer 91. W Katowicach mamy możliwość dodatkowo zjechania na Autostradę A4 lub drogę ekspresową S1 z Katowic przez Bielsko-Biała i Żywiec na Słowację.

Płatne autostrady w Polsce to odcinki:

 • trasa A1 na odcinku Gdańsk – Toruń 
 • A2 na odcinku Krzesiny – Września
 • trasa A2 na odcinku Września – Konin
 • A2 na odcinku Rzepin – Komorniki
 • droga A2 na odcinku Konin – Stryków
 • A4 na odcinku Mysłowice-Brzęczkowice – Balice I
 • A4 na odcinku Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica

Akcesoria do samochodu - porównaj na Ceneo

Pełny cennik A1 odcinek Gdańsk – Toruń:

Pełny cennik przejazdu dla Autostrady A1 znajdziesz na stronie operatora AmberOne: https://a1.com.pl/oplaty-a1/kalkulator/  korzystając z kalkulatora lub tabeli opłat. Aby sprawdzić cenę autostrady A1 określ punkt początkowy i końcowy oraz wybierz kategorię pojazdu (kategoria 1 dla motocykli i samochodów osobowych).

 

Dodaj komentarz