Karczma TVHOW TO and WHY NOT?

Jaką ustawić pojemność skrzynki e-mail?W praktyce większość z nas zapewne korzysta z kont Gmail lub innych operatorów darmowej poczty. I nikogo to raczej nie powinno dziwić. Nie mniej w miarę możliwości warto pomyśleć i o własnej domenie jak i o własnym serwerze pocztowym. Płatnym. Bez reklam, bez ryzyka kontroli poczty przez operatora, itp.. Ma to wiele zalet.

Często jednak rejestrując usługi serwerowe, hostingu, użytkownicy oszczędzają na miejscu. I nie chodzi tylko o to że kupują małe serwery pocztowe, co wykorzystują niewielką ich przestrzeń.

Ile pojemności powinno mieć konto e-mail?

Przede wszystkim zarządzając miejscem na serwerze, warto zastanowić się w ogóle jak je zagospodarować. Przykładowo, posiadam jedno konto e-mail, które posiada kilka aliasów czyli adresów alternatywnych. Nie tworzyłem w tym celu osobnych skrzynek i ustawiałem przekierowania, tylko dodałem jedno konto + wiele adresów. Wszystko wpada do jednej skrzynki odbiorczej, a tu za pomocą reguł rozdzielam to między kolejnymi folderami. Analogicznie mogę wysyłać pocztę z jednego konta korzystając z wielu adresów i podpisów.

Po co o tym wspominam? Dlatego, że ustawiając pojemność konta, zamroziłem/przeznaczyłem ją tylko na jedno konto a nie 5. A więc zamiast ustawiać 5 kont po 2 GB każde, uruchomiłem jedno konto o pojemności 5 GB. W praktyce zaoszczędziłem 5 GB oraz uprościłem konfigurację. Jeśli zabranie mi miejsca, będę nadal miał zapas aby je powiększyć.

Nie ma górnej granicy. Ale jest dolna granica, chociaż także jest ona umowna.

500 MB czy 5 GB?

Chociaż poczta e-mail to już delikatna przeszłość, nadal korzystam z niej kiedy chcę wysłać korespondencję masową lub potrzebuję wiarygodnego podkładu w postaci tekstu. Koresponduję z firmami a więc przesyłam im też skany i zdjęcia. Problem w tym, że nie wszystkie firmy (zwłaszcza państwowe czy urzędy) mogą uruchamiać, np. linki do Google Drive. Czyli korzystam i magazynuję załączniki.

Drugą kwestią jest to, że nie mam czasu zarządzać tymi załącznikami a więc co robię? Po prostu nie kasuję żadnej wiadomości. Zbieram je na koncie e-mail oraz dodatkowo utrzymuję jego kopię zapasową. W ten sposób w każdej chwili mogę wyszukać dowolną wiadomość, np. fakturę z zakupu telewizora sprzed 2 lat.

Czy dając więcej na kont e-mail, pozbawiam się miejsca na stronę WWW?

Bądźmy szczerzy. Strona WWW postawiona w WordPress, prosta, nie zajmie więcej jak 50-100MB. W miarę jej uzupełniania grafikami, filmami i tekstem oraz wtyczkami, nie powinna szybko przekroczyć 1GB. To już jest w zasadzie duża strona. Dysponując nawet podstawowym serwerem 50 GB, jak widzisz, masz sporo miejsca na konta e-mail.

M.in. z tego powodu, każdemu kto narzeka na ceny lub małe potrzeby polecam zaproponować swoim znajomym korzystanie z usługi. Prywatna poczta bez spamu we własnej domenie, nawet kupionej wspólnie.

W mojej ocenie 1-2GB konto e-mail na dzisiejszy dzień to takie minimum. Minimum aby spokojnie przez jakiś okres czasu przyjmować wiadomości i wymieniać się załącznikami. Jeśli jednak inwestujesz w serwer pocztowy aby zapewnić sobie komfort pracy ustaw 5GB. Sprawdź także, czy dostawca usługi nie oferuje możliwości rozszerzenia poczty. Np. w home.pl możesz zakupić dodatkową licencję Exchange do swojej skrzynki pocztowej, która m.in. umożliwia wymianę plików między użytkownikami w ramach wewnętrznego dysku – usługi DRIVE.

Tags: , ,

Dodaj komentarz